Siły zbrojne

Siły powietrzne Maroka straciły Mirage F1

Marokański Mirage F1CH, fot. Aminovich, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Marokański Mirage F1CH, fot. Aminovich, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wczoraj rozbił się samolot myśliwski Mirage F1 marokańskich sił powietrznych.

Do wypadku doszło podczas lotu odbywającego się w okolicach miejscowości Tawnat, stolicy prowincji pod tą samą nazwą położonej na północy kraju. Wg Sztabu Generalnego Królewskich Marokańskich Sił Powietrznych miało do niej dość z powodów technicznych. Pilot bezpiecznie katapultował się, został odnaleziony, a następnie przewieziony do szpitala na badania. Samolot uległ całkowitemu zniszczeniu. Poprzednio marokański Mirage F1 rozbił się w 2015 roku po zderzeniu z ptakiem. 

Siły powietrzne Maroka dysponują łącznie ok. 70 myśliwcami w tym 27 samolotami Mirage F1 różnych wersji (F1CH, F1EH i F1EH-200), które obecnie są doprowadzane do standardu zgodnego z Mirage 2000-5. Obejmuje to wymianę m.in. radarów, systemów nawigacyjnych, silnika, fotela katapultowanego oraz kabiny (z doprowadzeniem jej do standardu HOTAS). Pozostałe typy używane przez Maroko to F-16C/D Block 52 (23 egzemplarze) oraz F-5E/F. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.