Reklama

Siły zbrojne

Siły powietrzne Maroka straciły Mirage F1

Marokański Mirage F1CH, fot. Aminovich, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Marokański Mirage F1CH, fot. Aminovich, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wczoraj rozbił się samolot myśliwski Mirage F1 marokańskich sił powietrznych.

Do wypadku doszło podczas lotu odbywającego się w okolicach miejscowości Tawnat, stolicy prowincji pod tą samą nazwą położonej na północy kraju. Wg Sztabu Generalnego Królewskich Marokańskich Sił Powietrznych miało do niej dość z powodów technicznych. Pilot bezpiecznie katapultował się, został odnaleziony, a następnie przewieziony do szpitala na badania. Samolot uległ całkowitemu zniszczeniu. Poprzednio marokański Mirage F1 rozbił się w 2015 roku po zderzeniu z ptakiem. 

Siły powietrzne Maroka dysponują łącznie ok. 70 myśliwcami w tym 27 samolotami Mirage F1 różnych wersji (F1CH, F1EH i F1EH-200), które obecnie są doprowadzane do standardu zgodnego z Mirage 2000-5. Obejmuje to wymianę m.in. radarów, systemów nawigacyjnych, silnika, fotela katapultowanego oraz kabiny (z doprowadzeniem jej do standardu HOTAS). Pozostałe typy używane przez Maroko to F-16C/D Block 52 (23 egzemplarze) oraz F-5E/F. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. BieS

    @Marcin, Su-22 M4 to modernizacja Su-7.

  2. Marcin

    Te Mirage F1 wyprodukowano około 1977, F-5E w tym samym czasie i też są własnie modernizowane w dużym zakresie , czyli można jak się chce a nasze Su-22 i MiG-29 z końcówki lat 80 nigdy porządnej modernizacji się nie doczekały, bezsens.

  3. Życzliwy

    miało do niej dojść

Reklama