Siły zbrojne

Siły Powietrzne Izraela ćwiczą zwalczanie dronów

Fot: Wikimedia
Fot: Wikimedia

Przez ostatnich kilku dni w Izraelu miały miejsce ćwiczenia, w ramach których piloci myśliwców i śmigłowców bojowych szkolili się w zwalczaniu wrogich bezzałogowców. Siły Powietrzne kraju organizują cały cykl szkoleń, przygotowujący lotników do radzenia sobie z zagrożeniem ze strony dronów, będących na wyposażeniu Hezbollachu i Hamasu.    

W ramach przeprowadzonych manewrów piloci symulowali wykrycie i przechwytywanie bezzałogowych maszyn latających w pobliżu granic. W wydarzeniu udział brali także nawigatorzy naprowadzania, wyposażeni w odpowiednie systemy wczesnego ostrzegania.

Tegoroczne ćwiczenia były ukierunkowanie na zwalczanie dronów zaawansowanych technicznie. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Sił Powietrznych Izraela, treningi w tym zakresie są środkiem profilaktycznym przeciwko coraz większemu zagrożeniu jakie stanowią bezzałogowce w rękach terrorystów. 

W kwietniu ubiegłego roku izraelski samolot F-16 zestrzelił BSL nad Morzem Śródziemnym w okolicach Haify. Z kolei w październiku 2012, nad pustynią Negew zestrzelono drona wysłanego z Libanu. W obu przypadkach, wedle raportów w mediach, loty tych bezzałogowców miały charakter rozpoznawczy. Ich celem było najprawdopodobniej przetestowanie krajowego systemu obrony powietrznej.

(JSm)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.