Reklama

Siły zbrojne

„Siły pokojowe” OUBZ ćwiczą w Kirgistanie

fot. mil.ru
fot. mil.ru

W Kirgistanie rozpoczęły się coroczne ćwiczenia „sił pokojowych” krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) pod kryptonimem „Niezniszczalne Braterstwo 2014”. Bierze w nich udział również słynna rosyjska „brygada pokojowa” z Samary, której pododdziały stoją na granicy z Ukrainą. 

W manewrach które odbywają się w rejonie Biszkeku biorą udział oddział „sił pokojowych” Rosji, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu, krajów należących do OUBZ. Rosję tradycyjnie reprezentuje znaczny kontyngent wydzielony 15 Brygady Zmechanizowanej z Samary, która przez Rosjan nazywana jest „brygadą pokojową” a jej pojazdy noszą charakterystyczne błękitne oznaczenia z literami „MC” rosyjskich „Sił Pokojowych” ( ros. Миротворческих Cил). Formacja miała okazje przetrenować dalekie marsze i w ciągu kilku dni przebyła około 3 tys. kilometrów do miejsca realizacji ćwiczeń.

Głównymi zagadnieniami, które od kilku lat są trenowane podczas „Niezniszczalnego Braterstwa” to interoperacyjność sił zbrojnych wszystkich krajów członkowskich oraz zwalczanie „separatystów” i terrorystów. Podczas zeszłorocznych manewrów intensywnie ćwiczono walkę w nocy i długie przemarsze a udział brało ponad 2,5 tys. żołnierzy.

Również w bieżącym roku, niejako wbrew określeniu „siły pokojowe”, trenowane będą głównie wspólne działania bojowe w różnych warunkach pogodowych w dzień i nocą. Działania będą realizowane w trudnym terenie gór Ala-Too (część masywu Tienszan).

Oczywiście trudno stawiać ćwiczenia „sił pokojowych” OUBZ w jednym rzędzie z analogicznymi manewrami w ramach np. sił pokojowych ONZ czy UE, ponieważ rosyjscy „mirotworcy” niejednokrotnie angażowali się w działania wojenne na obszarze „bliskiej zagranicy”, czyli w państwach byłego Związku Radzieckiego. Wydzielone pododdziały 15. Brygady Zmechanizowanej stoją też na granicy z Ukrainą. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Sejsmo

  Obejrzyjcie "Czekistę" - rosyjski film z 1992 roku - krótkiego okresu, kiedy jeszcze w Rosji można było takie filmy kręcić. Będziecie mieli w miarę pełny obraz tego, jak Ruscy wyobrażają sobie pokój.

 2. peace

  Siły pokojowe która rabują,gwałcą i mordują a krajowi w którym stacjonują kradną część terytorium jak Mołdawii czy Gruzji :)

  1. wróg

   Słuszne NATOwskie tradycje 9 lipca 95 mieliby przejąć?

  2. legon30.072.014

   Nie ma to jak siły NATO, które przynosza wolność, równość i wszyscy sa szczęśliwi, jak Serbowie, Irakijczycy, Afganie, Egipcjanie, Libijczycy i wiele innych państw, które doświadczyły szczęscia obecnośći "pokojowych" sił , stabilizacyjnych NATO. Idź do psychiatry!.

 3. dfgdfg

  Te teksy mają niezłe...aż się humor polepszył już nie wspominając o jakiś bujnych marzeniach o "siłach pokojowych". Prawda jest taka że wszystkiego zazdroszczą zachodowi i tylko "kopiują" i się ośmieszają.

 4. Kacapojebca

  OUBZ miało być chyba ŁOBUZ ?

Reklama