Reklama

Siły zbrojne

Setny lot europejskiego bezzałogowca stealth. Koniec prób we Francji (Video)

Fot. Dassault Aviation
Fot. Dassault Aviation

Bezzałogowiec nEUROn, będący europejską platformą testową dla przyszłej maszyny bojowej, zakończył setnym lotem próbnym badania realizowane przez francuską agencję ds. zamówień obronnych (DGA). Niebawem maszyna trafi do Włoch, a następnie do Szwecji. 

Realizowane w okresie od 31 października 2014 do 26 lutego bieżącego roku na terenie Francji próby prowadzono we współpracy z koncernem Dassault Aviation, który wraz z przedsiębiorstwami ze Szwecji, Włoch, Hiszpanii, Grecji i Szwajcarii stworzył system. NEUROn jest maszyną badawczą, która powstała dla rozwoju technologii planowanych w samolotach bojowych przyszłości. Zarówno klasycznych jak i bezzałogowych. Pod wieloma względami jest to system zbliżony do brytyjskiego projektu Taranis.

Prowadzone dotąd testy obejmowały m. in. sprawdzanie zdolności obniżonej wykrywalności Stealth, zarówno z zamkniętą jak i otwartą komorą uzbrojenia, obniżanie sygnatury termicznej, działanie łączy, możliwość wykrycia przez radary i głowice pocisków rakietowych oraz testy pokładowych urządzeń optoelektronicznych.  

Kolejny etap badań realizowany będzie we Włoszech przez koncern Alenia Aermacchi, który przekaże maszynę do następnej fazy testów prowadzonych przez szwedzką spółkę Saab. Efekty francuskich badań zostaną wykorzystane nie tylko w dalszej realizacji programu, ale także w brytyjsko-francuskim projekcie bojowego bezzałogowego statku latającego FCAS (Future Combat Air System), opracowywanego przez koncerny BAE Systems i Dassault Aviation.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Sky

  Tym czasem Polska nie zainwestowała ani grosza w ten program - i potem będzie zdziwienie dlaczego nie mamy żadnych własnych większych bezzałogowców i dlaczego nie produkuje się u nas części do tego typu platform i dlaczego znowu ślimaczymy się z tyłu.

  1. Grom

   nEUROn to tylko platforma testowa . Francuzi prowadza juz rozmowy z WB Group o wspołpracy w budowie bojowego BSL Stealth .

 2. FTA

  i z tego programu oraz taranisa wyewoluuje samolot bezzałogowy, który ze względu na koszty będzie zakupiony centralnie dla całej Europy i obsługiwany oraz używany centralnie dla całej Europy... kolejny krok w lawinie która rusza w kierunku Federacji europejskiej

 3. rosik

  B2 mini

Reklama