Reklama

Siły zbrojne

Setki włoskich transporterów idą na złom

Fot. NSPA
Fot. NSPA

NATO-wska agencja NSPA podpisała kontrakt na zezłomowanie aż pięciuset transporterów opancerzonych M113, wycofanych wcześniej z sił zbrojnych Włoch.

Umowa, zawarta z firmą Montalbetti S.p.A., obejmuje demilitaryzację, demontaż i złomowanie 500 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113, wycofanych wcześniej z włoskiej armii. Cały proces, obejmujący m.in. cięcie elementów konstrukcyjnych transporterów aby uniemożliwić ich wykorzystanie zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, zakończy się w marcu 2021 roku.

Agencja NSPA podkreśla, że w trakcie realizacji zlecenia nazwanego D3 (demilitarization, dismantling and disposal) będą przestrzegane wszystkie przepisy ochrony środowiska oraz praw pracowniczych. Do tego programu zostanie zaangażowany zespół doświadczonych ekspertów NSPA, odbędzie się on w zgodzie z traktatem o redukcji sił konwencjonalnych w Europe (CFE).

Oczekuje się, że złomowanie przyniesie Włochom pewne korzyści, bo wartość przychodu netto ze sprzedaży metali odzyskanych z każdego z transporterów szacuje się na 4 tys. euro. Włoska armia od dłuższego czasu wyprzedaje nadwyżki posiadanego uzbrojenia starszych typów (w tym nawet wozów wsparcia ogniowego typu Centauro, jakie przekazano Jordanii), jednak część z posiadanego sprzętu trafia na złom.

Reklama

Komentarze

    Reklama