Reklama

Siły zbrojne

Serbia: opancerzony Miloš 4 x 4 dla specjalsów

Fot. MO Serbii
Fot. MO Serbii

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Serbskiej, serbska spółka Yugoimport oficjalnie przekazała w ręce żołnierzy serbskich sił specjalnych partię lekkich wielozadaniowych pojazdów opancerzonych BOV M16 Miloš. 

Według komunikatu serbskiego resortu obrony 10 egzemplarzy Milosów trafiło do pododdziałów 72. Brygady Operacji Specjalnych z Panceva. Jednostka ta jest elitarną formacją serbskich sił zbrojnych, która jest bezpośrednio podporządkowana szefowi serbskiego sztabu generalnego. Jej głównym zadaniem jest realizacja różnego rodzaju operacji specjalnych m.in. takich jak działania: antyterrorystyczne i partyzanckie, rozpoznawcze czy kontrolowania terytorium. W jej skład wchodzą trzy bataliony: antyterrorystyczny, rozpoznania i spadochronowy (a każdy z nich posiada pododdział płetwonurków).

BOV M16 Milos to lekki wielozadaniowy pojazd opancerzony typu MRAP 4 × 4 zaprojektowany i produkowany przez serbską państwową spółkę Yugoimport. Po raz pierwszy został publicznie zaprezentowany na Międzynarodowej Wystawie i Konferencji Obronnej IDEX-2017 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Abraskich. Pojazd został w całości opracowany siłami serbskiego przemysłu zbrojeniowego z wykorzystaniem zagranicznych elementów podwozia.

image
Reklama

Załoga tego wozu składa się z dwóch żołnierzy (dowódcy i kierowcy), a w wersji transportera opancerzonego może on pomieścić dodatkowo do 6 żołnierzy w przedziale transportowym. Uzbrojenie w wariancie podstawowym składa się ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia M15 (zamontowanym na środku nad kabiną załogi) uzbrojonego w wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm oraz sześciolufową wyrzutnię granatów dymnych i głowicę optoelektroniczną z dalmierzem laserowym i kamerami dzienno-nocnymi. Wóz może być jednak uzbrojony również w granatnik automatyczny kal. 40 mm, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych lub przeciwlotniczy zestaw rakietowy.
Pojazd może występować m.in. w wariancie patrolowo-rozpoznawczym, przeciwpartyzanckim, kontrterrorystycznym, przeciwpancernym, dowodzenia czy ewakuacji medycznej.

Odporność balistyczna wozu ma odpowiadać standardowi STANAG 4569 poziom III (z przodu) i poziom II (z boków i tyłu), a przeciwminowa odpowiednio poziomowi STANAG 4569 poziom IIa/b. Układ napędowy, w skład którego wchodzi silnik wysokoprężny Cummins ISB 300 o mocy 300 KM połączony z przekładnią automatyczną Allison 3500SP pozwala przy masie bojowej do 14 ton na osiągnięcie prędkości maksymalnej na drodze do 110 km/h. Obecnie na uzbrojeniu serbskich sił zbrojnych znajduje się 10 egzemplarzy tych wozów, jednak w najbliższym czasie planowane są dalsze zakupy i dostawy. Wcześniej Milos trafił na wyposażenie serbskiej Żandarmerii Wojskowej. Pojazdy BOV M16 w ilości 8 sztuk zakupił również Cypr, które w wariancie artyleryjskich wozów rozpoznania i wozów dowodzenia baterią trafiły na wyposażenie Gwardii Narodowej.

Komentarze