Reklama

Siły zbrojne

„Separatyści” wciąż atakują i przygotowują oddziały na Mariupol

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Noc z wtorku na środę przyniosła kolejne ataki wojsk rosyjsko-separatystycznych na pozycje ukraińskie, w tym z wykorzystaniem ciężkiej artylerii.

We wtorek 5 maja zginęło w sumie aż sześciu ukraińskich żołnierzy. W pobliżu Gorółówki transporter opancerzony Sił Zbrojnych Ukrainy wpadł w zasadzkę. Dwie osoby zginęły, a cztery są ranne. W Awdijiwce od min zginęło czterech żołnierzy z 1 Batalionu 95 Brygady Powietrznodesantowej. Znacząca eskalacja naruszeń zawieszenia broni po raz kolejny potwierdzona została też przez OBWE.

Od godziny 18:00 do 24:00 również w dniu wczorajszym odnotowane zostały kolejne 42 naruszenia zawieszenia broni przez „milicje republik ludowych”. Z artylerii kalibru 152 mm trzykrotnie ostrzelane zostały ukraińskie pozycje pod Awdijiwką, a dwukrotnie pod Szyrokine. Dodatkowo w okolicach tego ostatniego, dwukrotnie miał miejsce ostrzał z artylerii kalibru 122 mm. Podobnie było pod miejscowościami Opytne i Wodjane.

Ataki na wojska ukraińskie z moździerzy kalibru 120 mm miały miejsce w pobliżu: Opytnego, Siewiernego, Hranitnego, Pisk i Szyrokine. Ponadto użyte zostały czołgi w okolicach Kirowego. Z kolei w obwodzie ługańskiem celem ataków „separatystów” stała się wczoraj przede wszystkim Stanica Ługańska – stacjonujące w jej okolicach wojska ukraińskie atakowane były z artylerii przeciwlotniczej, granatników i broni maszynowej.

Jak informuje ukraiński analityk Dmytro Tymczuk z grupy „Informacyjny opór”, pod Mariupolem przygotowana została grupa uderzeniowa „separatystów”. Liczy ona obecnie 3 tys. osób, wyposażonych w kilkadziesiąt wozów bojowych i rozlokowana jest na północ od Nowoazowska. Zaopatrzenie, broń i ludzie dla oddziałów docierają przez miejscowość Telmanowe. Oprócz tego przygotowywane są grupy wojskowe, które mają działać na flankach ukraińskiej armii, rozlokowanej w regionie Switłodarsk-Artiomowsk. Natomiast przez Makijiwkę kontynuowane jest dostarczanie zaopatrzenia i sprzętu wojskowego w stronę Gorłówki i Jenakijewa. Na chwilę obecną mowa jest o ilości 16 wojskowych pojazdach opancerzonych, w tym transporterach opancerzonych MT-LB, 7 czołgach, 2 bojowych wozach piechoty i nieoszacowanej ilości ciężarówek.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Pavulon

  Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zobowiązanie do powstrzymania się od stosowania groźby lub użycia siły przeciw integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy, i że żadna broń w ich posiadaniu nigdy nie zostanie użyta przeciw Ukrainie, chyba że w samoobronie lub w przypadkach zgodnych z Kartą Narodów Zjednoczonych; Fragment tekst Memorandum Budapeszteńskiego

  1. Ciekawy

   Fragment tekstu należałoby zaznaczyć jako cytat. Ewentualnie wystarczyłby stosowny link do strony internetowej. Nieprawdaż?

 2. Mireq

  Ukraińcy powinni każdy incydent ze strony Rosjan (separatystów) przekładać da wstrzymanie dostaw prądu na Krym. Jeden incydent = jeden bez prądu na Krymie.

  1. Janusz

   He, he, a może takie równanie: jeden incydent ATO = jedna fabryka Poroszenki w Rosji zamknięta, jeden incydent ATO = jedna nieruchomość ukraińskiego oligarchy w Rosji znacjonalizowana. Czy nie pojmujecie, że to walka o wpływy w tej samej rodzinie (mafijnej) a nie żadna wojna? Ukraina handluje z Rosją w najlepsze, kupuje gaz, węgiel itd, sprzedaje broń, nie wystąpiła z WNP, nie zerwała stosunków dyplomatycznych itd. Oligarchowie ukraińscy inwestują w Rosji, płacą tam podatki, a przy okazji zarabiają na wojnie, bez najmniejszych skrupułów. To gra o kasę, tylko i wyłącznie, a patriotyczne gadki są naiwnych, którzy przyślą pomoc, którą miejscowi rozkradną. Np. słynna afera z pomocą z Kanady, która nie dotarła na front, bo rozeszła się na Kijowskich bazarach.

 3. antyobłudnik

  Jak na Ukrainie separatyści atakują to źle a jak w Syrii to dobrze?

 4. Lolo

  3000 ludzi i parę czołgów ma wystarczyć do zajęcia Mariupola? Coś mi się nie wydaje, co najwyżej do związania broniących miasta sił. Bardziej już uwierzę w szeroki manewr flankujący na północ-północny-zachód od miasta i dalej w stronę Krymu. W tej chwili trudno wyczuć czy ofensywa odpali, czy to tylko straszenie UE vide umowa o wolnym handlu. Nie wydaje mi się żeby Rosja była gotowa na zajęcie całej wschodniej Ukrainy. Ogromne koszty, ogromne ofiary i ogromny kłopot, ale kto wie, co tam drzemie w tym łysym czerepie...

  1. Dareios

   Masz rację, ale zwróć uwagę że już zajęcie samego, nic nie znaczącego realnie Krymu spowodowało ogromne koszty i ogromny kłopot. I nie chodzi nawet o koszt samego przetransportowania tych żołnierzy i sprzętu - tylko to jaką aferę to wywołało i jakie skutki gospodarcze spowodowało. Więc patrząc z drugiej strony - czy Putin by wywoływał taką awanturę dla obecnego stanu rzeczy? Zwróć uwagę, że takimi samymi argumentami jak te które podałeś można było w 2013 roku argumentować, że Rosja na Ukrainę nie wejdzie. A jednak weszła. Jedyne co wiemy to to, że nie wiemy co siedzi w tym łysym czerepie.

  2. Dan

   Ogromne ofiary - nie mają znaczenia. Taka sowiecka tradycja. Ogromne koszty - lud przecierpi i naje się propagandy. Jak zwykle. Ogromne kłopoty - zwali się winę na "zgniły Zachód" i jego "niepragmatyczną" politykę. Jakie jeszcze przeciwwskazania do ofensywy widzisz?

 5. Janne

  Przed dostarczeniem Ukrainie uzbrojenia ważne jest przeszkolenie ich armii, by nie powtarzały się porażki jak te pod Iłowajskiem, utratą donieckiego lotniska czy Debalcewa. nieudolnośc dowodzenia dużymi formacjami zbrojnymi, brak koordynacji, chaos to największa bolączka Ukraińców a nie brak uzbrojenia. Dostarczając im uzbrojenie przy braku wyszkolenia i odpowiedniego dowodzenia znowu stracą 2/3 sprzętu jak pod Iłowajskiem. Dobrze że Amerykanie i Brytyjczycy juć ich szkolą. Należy też usunąć nieudolnych dowodzących, np gen. Mużejko, który nie potrafił obronić lotniska w Doniecku. jak już armia ukraińska będzie sprawna w działaniu, dowodzeniu, koordynacji, zostanie pozbawiona przez agentów FSB to można dawać Ukraińcom uzbrojenie, które dopiero wtedy nie zostanie bezsensownie zmarnowane. Na początek przeciwczołgowe i przeciwlotnicze ręczne wyrzutnie rakiet by precyzyjnie unieszkodliwiać każdy atakujący cieżki sprzęt w postaci czołgów czy transporterów, oraz ewentualnie przeciw śmigłowcom rosyjskim i dronom. Druga rzecz to niech zaczną działać te radary artyleryjskie które Ukraińcy dostali od Amerykanów. Pozwoli to precyzyjnie likwidować stanowiska artyleryjskie przeciwnika, oraz wyrzutnie rakiet Grad.

 6. ondraszek

  Dotychczasowa pomoc zachodu prowadzi tylko do eskalacji konfliktu na Ukrainie. USA najchętniej rozpętałyby większy konflikt, bo na wojnie potrafią zarobić. Podzielam pogląd szanownego "Black", że warto dogłębnie zapoznać się z genezą konfliktu i dokonać chłodnej analizy działań obydwu stron.

  1. Dareios

   Chłodnej i obiektywnej analizy. Bo na tą chwilę widać że do wojny dąży tylko jedna strona, ta która weszła na terytorium obcego państwa, ta która bezprawnie anektowała terytorium obcego państwa. Reszta świata z tego co widać wojny to się boi. Nie wiem kto i jak potrafi zarobić na wojnie, ale to jest olbrzymi wydatek. W dodatku masowa wojna kompletnie by zdestabilizowała współczesną światową gospodarkę, na tym straciliby wszyscy. To jest dla mnie śmieszne myślenie, że zachód dąży do eskalacji konfliktu. Jeden chłop atakuje inne państwo, a jak społeczność międzynarodowa niemrawo bo niemrawo, ale kręci na to nosem to znaczy że dąży do eskalacji? To tak jakby napisać że akcja policji przeciwko wybrykom kiboli dąży do eskalacji konfliktu. Tak, to może rozzłościć kiboli, ale to nie znaczy że akcja przeciwko nim ma zamiar wywołanie masowych zamieszek. Schowaj głowę w piasek to dopiero będziesz miał.

 7. gosc

  I cos cisza z wojskami rozjemczymi UE. Kraje UE wola robic interesy biznesowe z ruskimi bandytami.

  1. Mireq

   Ukraina jest dość silna aby samodzielnie rozwiązać problem, wystarczy im tylko dostarczyć odpowiedniego uzbrojenia + przeszkolenie żołnierzy do tej broni.

 8. Ciekawy

  Ciekawe dlaczego brak jakichkolwiek informacji o ostrzale artyleryjskim Doniecka, Ługańska i Gorłówki przez siły zbrojne Ukrainy?

  1. Pavulon

   ...a tak dziś RT nadawała coś o ostrzale Doniecka, ale o Mariupolu ani słowa. Dziwne "ciekawy" trollu ? Polecam stronę OBWE (OSCE.ORG) to się dowiesz kto kogo ostrzeliwał.

  2. wÓj bronek

   jesli jakis fakt nie pasuje do przekazu, tym gorzej dla faktu...

 9. Qwerty

  Amerykanie dadzą w końcu broń ukraincom wyszkola ich a puzniej beda z nimi walczyc. Tak juz widocznie maja. Vietkonk tez szkolili ale wypieli sie na cho si mina i ten zwrócił się w tedu do związku radzeckiego, irak sami pomogli husajnowi dojsc do władzy, afganistan.

 10. Private Pyle

  Im dłużej Obama będzie zwlekał z podjęciem jedynie słusznej decyzji o dostarczeniu broni na Ukrainę, tym bezczelniej będzie sobie tam Putin pogrywał. Tu nie ma miejsca na żadną polityczną finezję. Kacap dopóki po ryju od Ukraińców nie dostanie, to nie zrozumie, żeby nie wp... się tam gdzie go nie proszą.

  1. kol

   Po co Ci wojna na masową skalę? Sam jedz i walcz po stronie UA, a nie namawiasz innych by sponorować wojenkę.

 11. Kedar1985

  Jak myślicie, kiedy zacznie się ofensywa o ile w ogóle się zacznie?

  1. Janek I. - Rusty Sparks

   Jak to kiedy? To jasne, że po wielkiej paradzie 9 maja. Pytanie powinno być inne: Czy Putin da Zacharczence do dyspozycji T-14 Armata? Jak myślicie, drodzy komentatorzy? ;) J.I.

  2. Dareios

   Po 9 maja. A czy się zacznie? Trudno by było Putinowi wyjść z twarzą przed swoim społeczeństwem jeżeli nie będzie mógł się pochwalić zwycięstwem. Już po zajęciu Krymu było wiadomo że to nie będzie odosobniona akcja, że Putin będzie chciał utworzyć korytarz i myślę że to jest plan minimum, a planem maksimum (na tą chwilę) jest zajęcie całej Ukrainy. Tak czy inaczej w obecnej sytuacji w której to część korytarza jest zajęta, część nie, trudno będzie wytrzymać obu stronom.

  3. klaus

   termin odmowy UE opóźnienia wejscia w zycie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą jest terminem ofensywy

 12. Black

  Widzę dużą ilość komentarzy namawiającą do pomocy Ukrainie i dostarczeniu jej broni.Proponuje zapoznać się dokładnie z genezą konfliktu i zagłębić się w temat przed umieszczaniem ostatecznych ocen sytuacji.

  1. White

   Ja natomiast proponuję zapoznać się z celami naszej polityki zagranicznej, oraz ze stosowanymi przez Rosję środkami które maja na celu zastraszyć mniejsze państwa, oraz rozbić jedność Unii.

  2. meh

   Geneza ma znaczenie drugorzędne, liczy się bezpieczeństwo Polski

  3. beka

   Tak Cziorny, wiele osób jest na bieżąco. U was w Rasiju toże?

 13. gugu

  Na takie info mało komentarzy , ale jak chodzi i zakupy jakiś zabawek to tłum wyjców drze ryja , ciekawe...

Reklama