Siły zbrojne

Separatyści podpisali porozumienie ws. zawieszenia broni w Donbasie

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Przywódcy separatystów na wschodniej Ukrainie podpisali porozumienie w sprawie wycofania ludzi i sprzętu z trzech stref pilotażowych w objętym konfliktem Donbasie, zawartych w porozumieniu z Mińska – podały w piątek media prorosyjskich bojowników. 

Do porozumienia, które wcześniej w Mińsku na Białorusi podpisali przedstawiciele Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), przyłączyli się przywódcy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ołeksandr Zacharczenko i Ihor Płotnicki.

Informując o tym, należąca do separatystów agencja informacyjna "DAN" podkreśla, że w dokumencie, po raz pierwszy w historii konfliktu w Donbasie, mówi się nie tylko o wycofaniu z linii rozgraniczenia sprzętu wojskowego, ale i ludzi. Jeśli oddziały separatystów będą przestrzegały tych ustaleń, istnieje realna szansa na pokój i ustabilizowanie sytuacji w regionie.

Trzy strefy pilotażowe wyznaczono w pobliżu miejscowości Stanica Ługańska, Zołote i Petrowske. Mają one liczyć po 4 kilometry kwadratowe powierzchni, a każda ze stron konfliktu ma wycofać ludzi i sprzęt bojowy na kilometr w głąb od zajmowanych obecnie pozycji. Według przedstawicieli Ukrainy w ukraińsko-rosyjskim Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKK) w sprawie Donbasu w miejscach, gdzie mają powstać strefy, od kilku dni nie toczą się walki.

Wytyczenie stref zaproponowali ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Jean-Marc Ayrault i Frank-Walter Steinmeier. Ich zdaniem może to przyspieszyć realizację politycznej części mińskich porozumień pokojowych w sprawie Donbasu. Mówią one m.in. o wyborach samorządowych na opanowanych przez separatystów terytoriach, nadaniu tym obszarom specjalnego statusu i amnestii dla bojowników, którzy nie dopuścili się ciężkich przestępstw.

PAP - mini

Komentarze (9)

 1. kokospoko

  Tak. Wszyscy się wycofują, a potem Rosjanie wejdą jeszcze głębiej. Układy z Putinem....

 2. Polanski

  Czyżby pierwsze sygnały że koncepcja Putina się załamuje?

  1. Stefan

   @Polanski Nie, to pierwszy sygnał, a w zasadzie reakcja na info Joe Bidena jakie przekazał władzą Ukrainy. Albo wdrażacie porozumienia Mińskie, albo Europa rezygnuje już teraz z sankcji wobec Rosji.

 3. asd

  Piłsudski przewraca się w grobie.

 4. edi

  A Rosjanie podpisali bo tam jest 8 000 żołnierzy z FR którzy udają rolników a broń kupili sobie w sklepie. Z okupowanej części Donbasu uciekło ponad 1,5 miliona Ukraińców. Jak tak dalej pójdzie zostaną tylko terroryści i żołnierze FR.

 5. KrzysiekS

  Najpierw złudzenie wyciszenia a potem uderzenie, a tak poza tym jacy separatyści to tak jak II wojnę światową wywołali naziści a nie Niemcy ( w czasie II wojny światowej to nie Niemcy mordowali ludzi tylko sami naziści reszta była grzeczna) nauczmy mówić się prawdę nawet jak nie jest poprawna politycznie.

 6. Gienek Hollywood

  Ja tam im nie wierzę.

 7. leming

  Rosja ma czas. Rzeczpospolitą rozbierali przez kilkadziesiąt lat. Putin jak car Piotr I ?

 8. zol

  Sowietom zaczyna brakować pieniędzy to i Putin wydał rozkaz uspokojenia sytuacji do czasu zniesienia sankcji

 9. Viktor

  Sankcje przeszkadzają w robieniu biznesu.