Reklama

Siły zbrojne

Saudyjskie F-15 przybywają do Turcji by walczyć w Syrii

Fot. USAF/Wikipedia
Fot. USAF/Wikipedia

Samoloty myśliwskie F-15 sił powietrznych Arabii Saudyjskiej przybyły do Turcji - ich oficjalnym celem jest uczestniczenie w kampanii powietrznej przeciwko Daesh.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez tureckie media, saudyjskie myśliwce wylądowały w bazie sił powietrznych Incirlik w prowincji Adana. Z tego lotniska operują również inne samoloty koalicji antyterrorystycznej ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec (rozpoznawcze).

Przed przylotem F-15 Saudyjczycy przerzucili drogą powietrzną niezbędne wyposażenie i personel naziemny. Wykorzystano do tego samoloty transportowe C-130 Hercules.

Jest to prawdopodobnie dopiero początek przerzutu saudyjskich sił ekspedycyjnych. Wcześniej turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu wyraźnie zapowiadał przybycie do Turcji poza samolotami również jednostek naziemnych.

Reklama

Komentarze (8)

 1. PiotrEl

  Każdy atak na siły Rosji spowoduje natychmiastową odpowiedź w tym uderzenie na siły Turcji i AS i nie będzie podpadać to pod artykuł 5 NATO niezależnie od tego co wam w gimnazjum mówią. Nie jest tak że samolot Turcji/AS, który zaatakował na terytorium Syrii (tak jak ten z S-24) musi być zbity nad terytorium Syrii bo jak nie to całe NATO.... CO do HARM i reszty jeśli to taki cud broń to skąd tyle paniki przy dostawach starszych S-300 do Iranu czy po umieszczenia przez Chinoli na Morzu Południowo-Chińskim gorszych kopii? Przecież F16 zrobi pyfffff i po ptakach...

  1. Davien

   Po pierwsze HQ-9 sa o wiele lepsze od S-300, po drugie jeżeli Rosja wystrzeli pierwsza to Turcja spokojnie się będzie mogła bronić, oni nie lataja nad Syrią bo i po co. Dostawy S-300 do Iranu USA zaakceptowała, szum robi Izrael.

 2. jacek

  Rosja taka słaba, w Syrii ma ledwie pare w miarę nowoczesnych samolotów. Dlaczego dotąd Turki i AS ich nie atakują ?

  1. paw

   A słyszał o strategi deeskalującego uderzenia jądrowego? Za Wahabitów czyli ISIS nikt w Berlinie , Paryżu czy Waszyngtonie nie będzie umierał. Oczywiście oprócz ciebie. Jak tak nienawidzisz Rosji, to zrób sobie pas szahida i jedz na wycieczkę do Moskwy.

 3. PiotrEl

  Całe 6 sztuk?

 4. ksdmf

  S-400 sobie poradzi jak ten złom wleci nielegalnie do przestrzeni powietrznej Syrii.

  1. razor

   F-15 z tego co mi wiadomo nie sa samolotami takimi jak F-16 (samoloty wielozadaniowe) ale sa to samoloty tak zwanej przewagi taktycznej w powietrzu... Co do ich przydatnosci to spokojnie jeszcze 20 lat maja przed soba a moze nawet i 30 :)

  2. ert

   Nazywanie najlepszego mysliwca świata ostatniego ćwierćwiecza złomem, to lekko niefortunne i dziecinne skojarzenie.

  3. gosc

   Czy w rosji nie znaja pociskow AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile) — amerykański naddźwiękowy pocisk rakietowy klasy powietrze-ziemia służący do niszczenia urządzeń radarowych przeciwnika, zwłaszcza systemów obrony przeciwlotniczej, naprowadzając się na źródło emitowanych przez nie sygnałów. W celu zwiększenia efektywności i niezawodności pocisku podjęto prace rozwojowe nad pociskiem oznaczonym jako AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile). Projekt ma na celu zbudowanie pocisku zdolnego do naprowadzania się w dwóch trybach, pasywnym i aktywnym. Tryb pasywny, jak w pocisku poprzedniej wersji, polega na naprowadzaniu się na źródło promieniowania elektromagnetycznego emitowane przez urządzenia radarowe, natomiast aktywny tryb wykorzystuje wbudowany radar działający na falach milimetrowych do namierzenia celu w przypadku jego wyłączenia i zaprzestania emisji lub użycia przez przeciwnika środków przeciwdziałania namierzeniu.

 5. Szwejjakobyły

  hmm, "Saudyjskie F-15 przybywają do Turcji by walczyć w Syrii" - tylko po której stronie?? Jak wg. islamu Sunnicka armia AS może walczyć z sunnickim państwem islamskim (które zresztą do tej pory wspiera) ? Do tego - te otwarte połączenia graniczne Syria-Turcja i Syria/Irak-Jordania - to po prostu farsa a'la "dziwna wojna" w Korei, czy ściema w Wietnamie. Widać CIA aż za dobrze przeczytała ksążeczkę iluminaty Brzezińskiego....

 6. Byłybombardier

  A czy Saudowie mają F-15 jedynie w wersji czysto myśliwskiej, czy mnie się wydaje, że wielozadaniowej nie mają?

  1. Michał

   Prosto z wiki - mają i takie i takie McDonnell Douglas F-15 Eagle Stany Zjednoczone Myśliwiec przechwytujący F-15C F-15D 65 18 McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle Stany Zjednoczone Myśliwiec szturmowy F-15S F-15SA 70 28 F-15S to wersja F-15E Strike Eagle. Zamówiono 84 szturmowych F-15SA, 68 F-15S zostanie zmodernizowanych.

 7. Su+?

  Wygrali ruscy (i su-ki) propagandowo. Nim godni przeciwnicy przewagi powietrznej dotarli, oni zaprzestali niekierowanego to gradu a TV pokazuje zrzut pomocy humanitarnej-w eskorcie su. Przed Kim?

 8. czytelnik

  No żeby czasami Rosyjskie nie przyleciały do Jemenu

  1. Zenio

   Jak przylecą to lepie niech sie pilnija bo jak przez pomyłkę wpadna do AS to znowu im moze jakis spaść.

  2. fx

   To im zestrzelą jak Turcy Su-24 :)

  3. gh

   Akurat w Jemenie działa pewna liczba Patriotów, więc musieliby się zastanowić z 2 razy zanim zaczeliby kozaczyć. Na jednego rosyjskiego Su w Syrii zdaje się że przypada ponad 10 saud F15/EF Putin nagrabił sobie już dosyć, a Saudowie mają do zgarnięcia pół bln zielonych z wypuszczenia na gielde swojego molocha naftowego. Kasy starczy na wiele szalonych pomysłów wymierzonych w Putina. A wrogów ma więcej jak przyjaciół. wystarczy im "podsypać"

Reklama