Reklama

Siły zbrojne

Samoloty Jak-130 już w białoruskich barwach [Video]

Fot. Ministerstwo obrony Białorusi
Fot. Ministerstwo obrony Białorusi

Siły powietrzne Białorusi przyjęły na uzbrojenie cztery samoloty szkolno-bojowe Jak-130. Planowany jest zakup kolejnych maszyn, aby zastąpić do 2020 roku wszystkie używane obecnie  L-39 Albatros. 

Uroczyste przyjęcie nowych maszyn do służby miało miejsce na lotnisku wojskowym w Lidzie, 27 kwietnia. Samoloty nie dotarły na Białoruś o własnych siłach, lecz zostały przewiezione w częściach na pokładzie transportowca Ił-76 w dwóch partiach i zmontowane na miejscu. 27 kwietnia odbył się też pierwszy oficjalny lot białoruskiego Jak-130 w barwach tego kraju.

Przy tej okazji dowódca Białoruskich Sił Powietrznych, gen. Oleg Dwigalew poinformował, że prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu kolejnych czterech maszyn, a do 2020 roku planowane jest całkowite zastąpienie samolotami Jak-130 maszyn szkolnych L-39, które pamiętają jeszcze czasy ZSRR.

Samoloty zostały dostarczone z około miesięcznym opóźnieniem, gdyż pierwotnie miały wejść na uzbrojenie w marcu bieżącego roku. Dostawa miała być zrealizowana przez pilotów i personel techniczny białoruskiego lotnictwa który od lutego szkolił się w zakładach Irkut. Cztery pierwsze maszyny utworzą zalążek odrębnego skrzydła szkolno-bojowego w strukturach 116 Gwardyjskie Bazy Lotnictwa. 

Jak-130 jest lekkim poddźwiękowyn samolotem szkolno-bojowym, umożliwiającym szkolenie pilotów maszyn bojowych czwartej i wyższych generacji. Maszyna tego typu może przenosić uzbrojenie o masie do 3 ton na dystansie ponad 2,5 tys km i osiąga prędkość 1050 km/h.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Franek210697

  Czekam na prototyp Grot II!

  1. Dod

   Grotr Skorpion i zachodniej technologiji---systemow nie maja prawa ..bytu/???

 2. watwatwat

  Wygladaja jak klepane mlotkiem.

 3. MRSS

  Proszę, jak ładny samolot można spaskudzić malowaniem. ;)

 4. Untohables

  nasze nasze będą mogły jeszcze kiedyś być dozbrojone jako szkolno-bojowe?

  1. Oj

   Co nasze nasze???/

  2. tomek

   wszystko można - pytanie czy podatnik będzie chciał za to zapłacić

 5. Grom

  Oj przestan bredzic . kupilismy najtansza oferte . nawet Czesi niezmiesili sie i oferowali swoje samoloty za 1,5 mld a Włosi zaoferowali nam mastery za niecałe 1,2 mld . I tak jesli sobie tego zażyczymy i jesli doplacimy to nasze Mastery beda mogly byc dozbrojone i wyposarzone w radar .

 6. Horben

  Oni mają jakieś wojskowe oznakowania statków powietrznych czy w ramach godła używają wymalowanej chusty z haftem białoruskim?

 7. Horben

  Oni mają jakieś wojskowe oznakowania statków powietrznych czy w ramach godła używają wymalowanej chusty z haftem białoruskim?

 8. hp7

  Ktoś pamięta kiedy mamy dostać pierwsze m346 ?

  1. Oj

   Nie dostać a kupić i to B.Drogo!!!

  2. Roni

   Na jesień przyszłego roku. Podejrzewam, że będą robili wszystko by pokazać je na MSPO.

 9. Franek210697

  Czekam na prototyp Grot II!

  1. Oj

   To się nie doczekasz........

Reklama