Reklama

Siły zbrojne

Samoloty Jak-130 dla Azerbejdżanu. Armenia zaniepokojona

Fot. Dmitry Zherdin/Wikipedia
Fot. Dmitry Zherdin/Wikipedia

Azerbejdżan stanie się kolejnym użytkownikiem rosyjskich samolotów szkolno-bojowych Jak-130. Moskwa podjęła decyzję o sprzedaży, pomimo trwającego konfliktu z Armenią, głównym lokalnym sojusznikiem Rosji.

Azerbejdżańska agencja informacyjna APA poinformowała, że w najbliższym czasie kraj ten stanie się użytkownikiem najnowszych rosyjskich maszyn szkolno-bojowych. Zakłady Irkut, producent samolotów Jak-130, potwierdziły te informacje, jednak nie podano konkretnej liczby ani terminu dostawy. Wiadomo natomiast, że piloci sił powietrznych Azerbejdżanu szkolili się w ubiegłym roku na samolotach tego typu i zapoznali się z ich obsługą.

Transakcja poważnie zaniepokoiła władze Armenii, która jest silnie zależna militarnie od Moskwy. Władze w Erywaniu obawiają się, że wzmocnienie militarne Azerbejdżanu doprowadzi do kolejnej wojny między obydwoma krajami. W latach 2007-2013 Azerbejdżan zakupił w Rosji sprzęt wojskowy o wartości około 4 mld dolarów, w tym 72 czołgi, ponad trzydzieści pojazdów opancerzonych, 37 śmigłowców bojowych i kilkaset systemów artyleryjskich.

W Erywaniu nasilają się głosy, iż są to działania jawnie sprzeczne z partnerstwem strategicznym Rosja-Armenia. Pojawiają się podejrzenia, iż Moskwie zależy na wywołaniu lokalnego konfliktu, lub przynajmniej naruszeniu równowagi militarnej na Południowym Kaukazie. 

Jak-130 jest lekkim poddźwiękowym samolotem, oferowanym na rynkach zagranicznych jako tania w eksploatacji maszyna o ograniczonych możliwościach bojowych i nowoczesnej awionice. Może przenosić uzbrojenie o masie do 3 ton. Jego maksymalny zasięg wynosi 2,5 tysięcy kilometrów, osiąga prędkość on 1050 km/h. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Willgraf

  a Polacy kupili ten sam samolot od Włochów przepłacając 300milionów USD !!! Aeromachi MB-346 to Yak-130 !!! TYLKO OKROJONY BEZ ZABEZPIECZEŃ PRZED ZASSANIEM BRUDU Z PASA I ZE SŁABSZYM PODWOZIEM i wszystkie zwolenniki szajsu w postaci F-16 są zachwycone bo to MB-346 ! co za ABSURDY !

 2. ccc

  Czy ten samolot w locie ma zasłonięte wloty powietrza do silników, czy jest to jakiś fotomontarz, a może tylko mi się tak wydaje ? Zna ktoś odpowiedź ?

  1. Zico

   Bo ma otwarte górne wloty ( podchodzi do lądowanie, by zapobiec zassaniu pyłu, drobnych ciał stałych i uszkodzeniu silnika) tak jak w MIG-u 29

  2. teja

   Ma zasłonięte podczas startu - korzysta z wlotów na górze płatowca aby nie zasysać zanieczyszczeń z powierzchni pasa startowego - podobnie jak MIG-29

 3. sdfdsfds

  Turcy Armenie zmiotą z powierzchni ziemi bo to sojusznik Rosji.Azerbejdżan powinnien być w pakcie Gruzja-Turcja Dziwi mnie że samoloty od nich kupują bardzo dziwne. Jak wiadomo już, Rosja plecy sobie zrobiła i trzyma z Syrią na wypadek wojny żeby Syria zaatakowała od tyłu Turcję. Wszystko przemyślane tym bardziej kombinują jak mogą bo sama Rosja trzęsie gatkami przed Turcją.

  1. bibi

   Gdyby Syria zaatakowała Turcję to Asad mógłby sobie własnoręczie kopać grób. Sojusznikiem Rosji przeciw Turcji może być raczej Grecja.

  2. zielony ludek

   Syria zaatakowala od tylu Turcje? Syria nie moze sobie poradzic od kilku lat z najemnymi bandami przerzucanymi na jej terytorium a Pan pisze o tym ze ma atakowac Turcje?

 4. marek

  Dziel i rządź

Reklama