Reklama

Siły zbrojne

Samoloty Hercules i Atlas w Odessie

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Na ukraińskim lotnisku wojskowym w Odessie wylądował brytyjski samolot transportowy A400M Atlas z komandosami Special Boat Service na pokładzie, oraz amerykański C-130J Hercules ze sprzętem i amunicją. Loty transportowe związane są z rozpoczynającymi się 1 lipca międzynarodowymi ćwiczeniami „Sea Breeze-2019”, które odbywają się na ukraińskich poligonach oraz wodach Morza Czarnego.

Jak podają ukraińskie media, 27 czerwca około godziny 14:15 wylądował w Odessie Odessie należący do U.S. Air Force samolot Lockheed Martin C-130J Hercules. Przywiózł on sprzęt i amunicję z bazy wojskowej Rammstein dla biorących udział w ćwiczeniach jednostek amerykańskich. Po trwającym półtorej godziny rozładunku maszyna ponownie wzbiła się w powietrze.

image
Fot. MO Ukrainy

Większe zainteresowanie wzbudziło pojawienie się po godzinie 17:00 należącego do Royal Air Force samolotu Airbus A400M Atlas C1, który wykonał przelot nad pasem na małej wysokości i dopiero po takim kontrolnym podejściu wylądował. Na pokładzie znajdował się pododdział brytyjskich komandosów z jednostki Special Boat Service (SBS), specjalizującej się w akcjach morskich.

Zgodnie z zasadami operacyjnymi jednostki przywieźli oni nie tylko sprzęt, broń i amunicje, ale też zapas żywności, a nawet wodę pitną na czas całości planowanych działań.

Airbus A400M jest dla ukraińskich specjalistów maszyną o tyle interesującą, że w powstał po opracowaniu przez zakłady Antonowa maszyny An-70, który charakteryzuje się bardzo zbliżonym układem i przeznaczeniem, ale posiada znacznie większą ładowność i pojemność ładowni. Wielu ekspertów uważa, że konstruktorzy A400M czerpali pełnymi garściami z ukraińskiego projektu.

Lądowania maszyn transportowych w Odessie były częścią przygotowań do ćwiczeń „Sea Breeze-2019” rozpoczynających się 1 lipca 2019 roku. Wezmą w nich udział ukraińskie siły zbrojne i marynarka wojenna wraz z jednostkami, samolotami i okrętami z 17 krajów NATO. Manewry będą odbywać się na akwenie Morza Czarnego oraz na nadbrzeżnych poligonach obwodów: odeskiego, chersońskiego i mykołajewskiego.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Palmel

  Znowu Rosyjskie WRE będą się miało się z kim bawić i jakie numery im zrobią

  1. Davien

   Palmel a co twoje WRE może zrobić transportowcowi:)) W Syrii próbowali zakłócac łaczność AC-130 i wychodziło im to raczej kiepsko:))

 2. GAPS

  A400 mógłby trafić do polskich SP. Jako następca C130

Reklama