Reklama

Siły zbrojne

Samoloty F-35 i B-1B nad Koreą. Amerykański pokaz siły

 • Formacja B-1B, F-35B i F-15K nad Koreą Południową - fot. Japan Air Self-Defence Force
  Formacja B-1B, F-35B i F-15K nad Koreą Południową - fot. Japan Air Self-Defence Force

Dwa dni po tym, jak pocisk balistyczny Korei Północnej przeleciał na Japonią, USA i Korea Południowa przeprowadziły własny „pokaz siły”. Cztery najnowsze myśliwce amerykańskie typu F-35B oraz dwa bombowce strategiczne B-1B w towarzystwie czterech południowokoreańskich myśliwców F-15K przeprowadziły lot ćwiczebny nad półwyspem, połączony ze zrzuceniem bomb na koreańskim poligonie Pilsung w prowincji Gangwon.

W locie, który jak informuje US Pacific Command, „był bezpośrednią odpowiedzią na test północnokoreańskiej rakiety balistycznej średniego zasięgu”, przeprowadzono symulowany „precyzyjny atak bombowy na kluczowe instalacje przeciwnika”. Przeprowadzony został na koreańskim poligonie lotniczym w prowincji graniczącej z Koreą Północną. Lot odbył się w ramach trwających obecnie ćwiczeń bilateralnych sił zbrojnych USA i Korei Południowej.

Czytaj też: USA i Japonia zwiększą presję na Pjongjang

W pokazie siły wzięły udział cztery samoloty stealth typu Lockheed Martin F-35B Loghtning II należące do US Marines, które wystartowały z Okinawy oraz dwa bombowce strategiczne Rockwell B-1B Lancer uzbrojone w bomby JDAM startujące z bazy Anderson na wyspie Guam. Amerykańskie bombowce eskortowały najpierw japońskie myśliwce F-15J, a już nad półwyspem tę rolę przejęły cztery maszyny F-15K sił powietrznych Korei Południowej. 

W przypadku ewentualne konfliktu z Pjongjangiem, to właśnie F-35 operujące z Japonii będą stanowić awangardę ataku powietrznego, eliminując obronę przeciwnika. Zaangażowanie tych maszyn ma na celu podkreślenie zacofania Korei Północnej w zakresie techniki lotniczej i podkreślenie gotowości Waszyngtonu do zaangażowania wszelkich dostępnych środków w powstrzymanie agresywnych działań tego kraju.  

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Zacofany

  Zacofanie Korei Północnej ? a co powiedzieć o samolotach F-35, które niewidzialne, nagle stają się widzialne, bo...otworzyły na chwilę klapy komór wewnętrznego uzbrojenia ? :) Amerykanie robią sobie z nas żarty ? najpierw wciskają kit o stealth, a potem świecą nimi nad głową Kima z Korei :))

  1. MOC

   Mało poważny komentarz. Jeżeli uważasz, że siły Kima w porównaniu do USA nie są zacofane to sorry ale nie powinieneś się wypowiadać...

 2. logicznie to nie gra

  No ale jak są niewidzialne to jak Amerykanie je pokazali i jak Koreańczycy mieli to zobaczyć i się przestraszyć?

  1. Polanski

   Otworzyli luki bombowe?

  2. Takie moje zdanie...

   Racja, skoro są takie niewidzialne jak podaje Davien itp, to jak amerykanie je zaprezentowali w powietrzu Koreańczykom ? Zabawne są te pokazy w wykonaniu USA, przykładowo pokazują np B2 czy F-22/35 ( samolot "niewidzialny" !!! ) w powietrzu z dużego dystansu i przeciwnik w tym przypadku go widzi !... to ja się pytam, gdzie ta niewidzialność ? Przecież według fanów z USA typu Davien :) to nic nawet się nie zbliży do niego, a tu taki sos:) Warto może odnotować fakt iż na Red flag piloci eurofighterów, nie mogli używać podczerwieni w trakcie symulowanego pojedynku z F-22...pytanie czemu mogli przeszukiwać przestrzeń powietrzną, tylko przy użyciu zwykłego radaru, na którym bardzo trudno jest zobaczyć samolot stealth ? Odpowiedź jest prosta, otóż w podczerwieni widać myśliwiec stealth, problem jest tylko w tym, że podczerwień ma mniejszy zasięg wykrywania, chodź opracowują już urządzenia o znacznie większym zasięgu, a do tego dochodzą nowej generacji radary, więc owy stealth za parę lat będzie nic nie warty, a F-22/35 będą tak samo widzialne jak nasze F16 :) więc USA zdobyło przewagę w tej materii tylko na chwilę. Amerykańska propaganda jest już tak silna w naszych głowach, że nie dociera do nas, jak świetne urządzenia opracowują inni w takich krajach jak Szwecja, Korea Południowa, Niemcy, czy Rosja i Chiny. Musimy mieć świadomość, że Niemcy obecnie nie lubią USA i mogą zacząć współpracować z Rosją w zakresie właśnie wysokich technologii, a to już wystarczy aby Rosja miała sprzęt bardziej zaawansowany od tego w USA.

 3. Rejtan

  Typowy pat. Korea Płn ma atom i rakiety ( ale w mocno ograniczonej ilości i jakości ) których użycie spowoduje że USA+Japonia+Korea Płd zmiotą KRLD z powierzchni ziemi.Z drugiej strony nikt nie uderzy na KRLD , bo ma atom który może użyć...

  1. PAT

   Do tego jeszcze Chiny ostrzegają, że jak Korea Północna pierwsza zaatakuje, to jej nie pomogą, ale jednocześnie ostrzegają, że jeżeli to USA pierwsze zaatakuje, to wtedy będą bronić korei północnej...to dopiero jest PAT.

  2. pomorzanin

   Jak ja bym chciał zebysmy tak Rosjan szachowali jak Korea Pn całe NATO...

Reklama