Reklama

Siły zbrojne

Salut armatni i grochówka – Gdynia będzie świętować 15 sierpnia

Autor. M.Dura

Muzeum Marynarki Wojenne, niszczyciel – muzeum ORP „Błyskawica” i 3 Flotylla Okrętów zamierzają uczcić święto Wojska Polskiego w Gdyni m.in. poprzez oddanie armatniego salutu świątecznego; udostępnienie do zwiedzania okrętu ORP „Arctowski”; pokaz zdygitalizowanej wersji filmu „Orzeł” z 1959 roku; oraz degustację prawdziwej, wojskowej grochówki.

Reklama

Święto Wojska Polskiego w Gdyni będzie związana przede wszystkim z historią. 3 Flotylla Okrętów, a więc największa jednostka wojskowa w Trójmieście, zdecydowała się bowiem na udostępnienie do zwiedzania jedynie okrętu hydrograficznego ORP „Arctowski", który będzie dostępny dla gości w Basenie Prezydenta w Gdyni od godziny 09.00 do 16.00, 15 sierpnia 2022 roku. O wiele więcej szczęścia miłośnicy luf i armat będą mieli na Helu, ponieważ pojawi się tam okręt rakietowy ORP „Piorun".

Reklama

Oficjalne uroczystości zorganizowane w Garnizonie Gdynia obejmą dodatkowo:

-       ceremonię złożenia wiązanek kwiatów w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej (09.00-09.15);

Reklama

-       uroczystą Mszę Świętą w kościele pw. NMP KP przy ul. Świętojańskiej w Gdyni (10.00-11.20);

-       uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego przy Pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki w Gdyni (11.45-12.35).

Ważną rolę w uczczeniu Święta Wojska Polskiego będą miały: Muzeum Marynarki Wojennej oraz okręt – muzeum ORP „Błyskawica". Po pierwsze zadecydowano, że tego dnia wstęp do Muzeum MW będzie bezpłatny. Oznacza to, że będzie można za darmo zwiedzić zarówno wystawę plenerową uzbrojenia morskiego, jak i ekspozycję wewnętrzną, rozmieszczoną na trzech poziomach. Muzeum przygotowało dodatkowo o godzinie 12.00 pokaz zdygitalizowanego filmu „ORZEŁ" z 1959 r. w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, z niezapomnianą rolą Wieńczysław Glińskiego jako kapitana Grabińskiego (w rzeczywistości dowódcą okrętu ORP „Orzeł" był kapitan Jan Grudziński). Pokaz ten zostanie poprzedzony prezentacją przedstawioną przez zastępcę dyrektora Muzeum MW Aleksandra Goska.

Autor. Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum poinformowało dodatkowo, że „w godzinach 11.00 - 15.00 dla smakoszy nie zabraknie prawdziwej wojskowej grochówki, a pasjonaci historii wojskowości będą mogli spotkać się z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych".

Równie ważną rolę w obchodach 15 sierpnia będzie pełnił niszczyciel ORP „Błyskawica". Po pierwsze o godzinie 8.00 zostanie na nim podniesiona Wielka Gala Banderowa (podobnie jak na wszystkich innych okrętach Marynarki Wojennej RP stojących w portach).

Po drugi około godziny 12.00 zostanie oddany armatni salut świąteczny, składający się z 21 wystrzałów. Dla turystów szykuje się więc niezwykła atrakcja, ponieważ jest to największa możliwa liczba strzałów, oddawanych jedynie na cześć prezydenta, głów obcych państw oraz w trakcie najważniejszych świąt. Salut odbędzie się z wykorzystaniem dwóch armat salutacyjnych, które są umieszczone na pokładzie śródokręcia.

Po trzecie od godziny 14.00 do 18.00 niszczyciel ORP „Błyskawica" będzie dostępny do darmowego zwiedzania. Będzie więc można zwiedzić zarówno wystawę zorganizowaną na pokładzie okrętu, jaki i jego wnętrze. Szczególnie ciekawa jest trasa zorganizowana w maszynowniach nr 1 i 2 (z przekrojem turbiny) oraz w kotłowni nr 2 (z unikalnym w skali światowej przejściem przez wnętrze jednego z kotłów parowych).

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sаilor

    Byłem rok temu, generalnie nic specjalnego. Po misce "autentycznej wojskowej grochówki" dwa dni spędziłem na gdańskim SOR gdzie ratowali mnie po zatruciu salmonellą.

Reklama