Reklama

Siły zbrojne

Są pieniądze na rakiety PAC-3 dla Polski

Fot. Lockeed Martin
Fot. Lockeed Martin

Koncern Lockheed Martin otrzymał kontrakt o wartości 680 milionów dolarów na dostawę rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu PAC-3 dla dziewięciu państw poza Stanami Zjednoczonymi w ramach programu FMS. Po raz pierwszy uzbrojenie tego rodzaju ma być wyprodukowane również dla Polski (w ramach pierwszej fazy programu Wisła).

Umowa podpisana przez Departament Obrony USA z koncernem Lockheed Martin dotyczy dostawy rakiet PAC-3 do Arabii Saudyjskiej, Holandii, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rumunii, Szwecji, Tajwanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zadanie ma być realizowane w ramach programu wojskowej sprzedaży zagranicznej FMS (Foreign Military Sales).

Nie wiadomo, ile rakiet PAC-3 zamówiono u producenta. Oszacowanie ich ilości jest o tyle trudne, że za 679,95 milionów dolarów mają być dostarczone nie tylko pociski (w wersjach MSE i CRI), ale również potrzebny do ich obsługi sprzęt naziemny oraz części zamienne.

Prace będą realizowane w zakładach koncernu Lockheed Martin w Huntsville (Alabama), w Camden (Arizona), w Ocala (Floryda), w Chelmsford (Massachusetts), w Grand Prairie i Lufkin (Teksas) i mają się zakończyć 31 grudnia 2024 roku.

Reklama

Komentarze (25)

 1. Niuniu

  100-150 rakiet dla 9 państw. To dla Nas tak z 9-14 sztuk. No ale jeszcze materiały dodatkowe - może pampersy bo pewnie będziemy popuszczać ze szczęścia.

 2. Mały

  Przecież Błaszczak nie potrafiąc dopiąc kilku przetargów na koniec roku wytransferował do USA ok 5,4 mld zł na poczet przyszłych rat za Patrioty. To dziwne żeby tych pieniądzy nie było. Tak z ciekawości czy to dla nas pierwszy taki kontakt że musimy zapłacić za broń jeszcze przed jej fizycznym odbiorem?

 3. Marek

  @Davien Nie znasz się. Na całym świecie powszechnie wiadomo, że "USA każdemu za darmo rozdaje prawa do produkcji PAC-3MSE, tylko jednej Polsce nie". ;)

 4. Luke

  Jak Polska zaplacila to są pieniądze na rakiety PAC-3 dla Polski a jak nie zaplailato niema!

 5. xyz

  Jak zwykle dla małego są dwie opcje, jedna to bohatersko trwać jak samotny żagiel na wzburzonym morzu i pięknie zatonąć produkując własne rakiety, pojazdy i co tam by się chciało, modernizując sześćdziesięcioletnie czołgi, wszystko po to by było co przekazać braciom ze wschodu jak już przyjdą, jest też druga opcja, związać największą potęgę militarną na świecie ze sobą na tyle mocno by nie opłacało jej się porzucenie takiego sojusznika. To tyle wszystkim ruskim trolom bardzo dziękuję za sugestie i porady zakupowe, offsetowe i inne, lepiej mieć 4 x PAC3, niż 100 S 400 i bandę ruskich na swoim terytorium.

 6. PL

  Dwie baterie kupiliśmy i tylko z tymi dwiema bateriami zostaniemy tak jak miało być 160 wyrzutni Himars a jest 20.Ilości dobre na paradę

 7. Davien

  Panie BUBA nikt poza USA nie produkuje PAC-3MSE i nie ma technologi jej produkcji więc juz przestań bawić się w kiepskie manipulacje:)

 8. Davien

  Panie Pytajnik w rakiety z Jemenu trafiały znacznie gorsze pod wzgledem zwalczania balistycznych PAC-2 GEM-T wiec się nie osmieszaj:) PAC-3MSESaudowie jeszcze wtedy nie mieli:))

 9. Marek

  @BUBA Ważne że Arabia Saudyjska, Holandia, Korea Południowa, Niemcy, Rumunia, Szwecja, Tajwan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, nie mają technologii produkcji i prawa do produkcji PAC-3MSE. To olbrzymi sukces USA i trzeba pogratulować Prezydentowi Trumpowi sukcesu. "Sprzedał stary sprzęt" państwom, z których część ma więcej pieniędzy od Polski, i bardziej rozwinięty od niej przemysł zbrojeniowy. To ci dopiero mistrz.

 10. Buba z Polski

  buba mówiłem ci a ty dalej swoje . Widzę ,że kultura to pojęcie abastrakcyjne na wschodzie.

 11. Marek1

  Jestem dumny, że nasze(moje) podatki trafiają gdzie trzeba tj. do braci Amerykanów. Utrzymanie ich miejsc pracy jest wszakże naszym świętym obowiązkiem jako kolonistów. Najważniejsze jest, aby nawet nie myśleć o tym, by kiedykolwiek można było produkować własne(polskie) rakiety ziemia-powietrze, czy ziemia-ziemia, bo to oznaczałoby odebranie pracy braciom z Huntsville, Camden, Ocala, Helmsford i Lufkin. Polaku - płacz i płać, oto dewiza naszych władz, którą popieramy całym sercem.

 12. Czesio

  Amerykanie na produkcję rakiet kasę mają, pytanie brzmi czy my będziemy kasę mieli żeby je kupić.

 13. Marek1

  Klasyka w MON w kwestii syst. Patriot - NIE wiadomo zasadniczo NIC co do finalnej konfiguracji II etapu, ale wiadomo dokładnie, że będziemy musieli zapłacić KAŻDE pieniądze jakie sobie zażyczy w przeszłości Raytheon i LM. Nawet w warzywniaku byłby to powód do postawienia zarzutów z KK/KKS, ale NIE w MON ... Ps. Ciekawe, czy ten sam płk. M(I etap Wisły)brał udział w"negocjacjach" dot. w tej kolejnej farsie ...

 14. Antex

  No i za to właśnie nas Trump lubi .....

 15. BUBA

  Ważne ze Polacy nie mają technologii produkcji i prawa do produkcji PAC-3MSE. To olbrzymi sukces USA i trzeba pogratulować Prezydentowi Trumpowi sukcesu. Sprzedał stary sprzet i to w dodatku prawie bez amunicji. Mistrz.

 16. łuki

  "Umowa podpisana przez Departament Obrony USA z koncernem Lockheed Martin dotyczy dostawy rakiet PAC-3 do Arabii Saudyjskiej, Holandii, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rumunii, Szwecji, Tajwanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich" No wiecie, tam chyba nikt nie czyta "ekspertów" z tego forum, tak uparcie krytykujących zakup tego systemu. Stąd te zakupy

 17. pytajnik

  Czy to chodzi o ten PAC3 który w Arabii Saudyjskiej nie potrafił trafić w samoróbkę z Jemenu ?

 18. kriss

  Bardzo dobra wiadomość :)

 19. Slayer

  Myślę że 10 na paradę wystarczy. A jak wy myślicie? bo ja jestem laikiem ale po ilościach sprzętu jaki kupujemy to 10 powinno wystarczyć.

 20. Za mało

  Myślałem, że docelowa konfiguracja będzie miała 4y jednostki ogniowe a okazuje się , że w baterii będzie tylko dwie.

 21. Rzyt

  Części zamienne do rakiet? A to one wracają po zniszczeniu celu? Czy chodzi o to, że jak spadnie, to będziemy jej szukać i się wyklepie, czy przy starcie nie odpali to się ją do warsztatu zawiezie. Choć pewnie od leżenie też się może zepsuć to i owo. 500 takich rakiet to minimum dla nas...ale wyrzutni by się więcej zdało...tak z 16 baterii na stolicę województwa po jednej

 22. Andrzej

  Na podstawie wielkości dotychczasowych zakupów można powiedzieć jednoznacznie dla Polski zakontraktowane są 4 sztuki z opcją na kolejne 2.

 23. Fanklub Daviena

  Jakie znowu "części zamienne" do rakiet PAC-3? To jeszcze trzeba dodatkowo płacić? W rosyjskich S-300/400 dostaje się rakiety w hermetycznych kontenerach startowych (chyba wypełnionych azotem) od producenta, z 15 letnią gwarancją i nie wolno tego otwierać i w nich grzebać, a tym bardziej "wymieniać części"... :)

 24. 1kosmos2

  130 rakiet w najdroższej wersji , tyle a ile dla nas ? .

 25. men

  Jest tak jak obiecali obecni włodarze RP - praca wre, tylko że w USA, zgodnie z tym co mówił w W-wie ich 'wielki" przywódca : po co chcecie produkowac - my wam sprzedamy po fajnej cenie

Reklama