Reklama

Siły zbrojne

S-400 w Chinach do 2019 roku

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Dwa pułki systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego dalekiego zasięgu S-400 zostaną przekazane Chinom do końca czerwca 2019 r - podaje agencja TASS.

Dostawa systemu S-400 to wynik umowy podpisanej pomiędzy Chinami i Rosją we wrześniu 2014 r., której wartość szacuje się na ok. 3 miliardów dolarów. Jak na razie ujawniono, że każdy pułk będzie się składał ze stanowiska dowodzenia oraz dwóch batalionów, z których każdy będzie posiadał cztery wyrzutnie rakietowe. Komentatorzy podkreślają, że system S-400 w wariancie z docelowymi pociskami będzie pokrywał swoim zasięgiem większość terytorium Tajwanu, znacznie utrudniając prowadzenie operacji powietrznych w wypadku konfliktu.

Czytaj też: Ujawniono szczegóły sprzedaży systemu S-400 do Chin.

Jak zaznacza agencja TASS, dostawa systemu ma nastąpić w dwóch etapach. Pierwszy pułk zaplanowano dostarczyć w okresie grudzień 2017 - styczeń 2018 roku. Ma on być jeszcze uzbrojony w starsze wersje pocisków, używane w zestawach S-300PMU-2 (przypuszczalnie o zasięgu około 250 km). Chiny dysponują już systemami przeciwlotniczymi/przeciwrakietowymi rodziny S-300P, w tym w wariancie S-300PMU-2. Opracowano też własny zestaw HQ-9/FD-2000, z wykorzystaniem rosyjskiej.

Drugi pułk zostanie przekazany na przełomie maja i czerwca 2019 r. i będzie już posiadał pociski o większych zdolnościach (prawdopodobnie będą to rakiety o zasięgu około 400 km). Szkolenie chińskich operatorów systemu i personelu technicznego ma się rozpocząć w drugiej połowie 2017 r. Dostawa systemu S-400 do ChRL to przykład stosowania strategii antydostępowej (anti-access/area-denial), wykorzystywanej również przez Rosję.

Czytaj też: Rakiety przeciwlotnicze blokują dostęp do spornych wysp.

Reklama

Komentarze (7)

 1. zLoad

  Czy ten S-400 bedzie zdalnei dezaktywowany? Karta przetargowa do rozmow z zachodem. Wkupne Rosji do NATO. Wkupne do zagwarantrowania granic Rosji. Mozliwe zakonczona sprzedaniem pewnych krajow z NATO. Wezmiemy Litwe w zamian przekazemy kody do unieszkodliwienia chinskich S-400

 2. franek

  Trzeba zauważyć że Ameryce kurczy się chyba coraz bardziej ten ich wyimaginowany ŚWIAT ?

 3. fx

  To Chiny dalej są w lesie jak badziewny system OPL kupują od ruskich. To taka słaba kopia starego Patriota ,a gdzie mu tam do nowych Patriot NG i MEADS.

  1. lukas333

   Różnica jest następująca. Patriot może co najwyżej F-16 zestrzelić. S-400 może zestrzelić f-35, f-22 a nawet rakiete z głowicą atomową. Jeszcze jedno S-400 nie jest kopią patriota tylko jego lepszą alernatywą.

 4. Extern

  I ktoś niech jeszcze powie że Rosja się boi że Chiny im Syberię zajmie. I pewno dlatego pakuje w nich swoją najnowszą technikę wojskową. Wyraźnie widać że Rosja Chinami powstrzymuje USA na Pacyfiku starając się aby angażując się tam tym bardziej musieli wycofywać się z europy. Przy okazji zarabia na tym nieźle.

  1. rycerz_mówiący_ni_ni

   Parafrazując tow.Lenina,Rosja sprzedaje Chinom sznur na którym Chińczycy powieszą Rosjan.

 5. Brzezinski

  Wniosek za zakupu systemu S400 przez Chiny: wojna na morzu Południowochińskim zacznie się zapewne na przełomie 2018/19 w ramach niedopuszczenia do zastosowania A2/AD nad Tajwanem, co spowodowałoby wyrzucenie Amerykanów za pierwszy łańcuch wysp.

 6. hiena

  A my dalej gadu gadu !!!!

 7. Alexis

  2 pułki czyli 48 wyrzutni, jeżeli trzymać się rosyjskiej struktury, no chyba że chińskie pułki to nie wiem jak tam jest... To jest już dość poważna bariera dla potencjalnego przeciwnika. Zresztą widać jakie zaniepokojenie na zachodzie wywołuje kilka wyrzutni S-400 w Syrii.

Reklama