Reklama

Siły zbrojne

S-400 i Pancyry chronią bazę w Serbii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o czasowym przebazowaniu na terytorium Serbii dywizjonu systemu S-400 i baterii samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1. Sprzęt weźmie udział w ćwiczeniach „Słowiańska Tarcza 2019”.

Rosyjskie ministerstwo podaje, że to pierwszy przypadek, gdy sprzęt tego typu wysłany zostaje przez Rosję na ćwiczenia wojskowe odbywające się na terytorium innego państwa. S-400 i Pancyry przetransportowane zostały na terytorium Syrii drogą powietrzną, wezmą udział w drugiej fazie serbsko-rosyjskich ćwiczeń wojsk obrony powietrznej pod kryptonimem "Słowiańska Tarcza 2019".

Częścią ćwiczeń będzie rozlokowanie dywizjonu S-400 i baterii Pancyr-S1 w pobliżu serbskiej bazy sił powietrznych Batajnica. Sprzęt rosyjski wraz z obecnym na miejscu sprzętem serbskim (systemy Newa M1T i Kub-M) utworzy mieszaną grupę obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, mającą na celu ochronę Belgradu, bazy i położonych w pobliżu ośrodków przemysłowych. Żołnierze obu państw będą ćwiczyć wykrywanie, śledzenie i niszczenie pocisków manewrujących potencjalnego przeciwnika.

Ćwiczenie "Słowiańska Tarcza 2019" odbywa się po raz pierwszy, składa się z dwóch faz. Zadaniem pierwszej fazy, która odbyła się we wrześniu 2019 r., na terytorium rosyjskim, była integracja biorących w ćwiczeniu oddziałów wojskowych państw uczestniczących - Serbii i Rosji. Pierwsza faza posłużyła do opracowania i wdrożenia procedur współdziałania, obowiązujących w trakcie fazy drugiej, rozpoczętej 23 października. Zakończenie ćwiczeń przewidziane jest na 29 października 2019 r.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Davien

  No usmiałem się ponownie:)) Nie mogliscie namierzyc B-1B w Syrii czy rakiet lecacych wam nad głowami ...

 2. Dyktatorek

  Mają chronić Serbie ??? ...przed kim mają chronić ???

  1. Dyrektorek

   Przed NATO, to oczywiste

  2. Darek S.

   Amerykańskie lotnictwo poczyniło olbrzymie straty w krytycznej dla Serbii infrastrukturze. To z tego powodu Serbia się poddała w czasie wojny domowej. Za wybuch tej wojny wprost odpowiadają Niemcy, które w ten sposób próbowały zniechęcić kraje Europy Środkowej do inicjatywy Pentagonale.

  3. Davien

   Doprawdy?? Serbia juz raz prerobiła sytuacje ile jest warte rosyjskie OPL w starciu z NATO i była to dla niej bolesna lekcja.

 3. antyDavien

  Stamtąd namierzą amerykańskie samoloty startujące z lotnisk w Rumunii, które są poza zasięgiem systemów S-400 rozlokowanych na Krymie.

 4. BUBA

  S- 400 tansze i lepsze od patriotow. A Rosja jaka jest taka jest ale swoich sojusznikow nigdy na lodzie nie zostawila

  1. Davien

   BUBA, Rosja właśnei olała Asada oddając częśc Syrii Turcji mimo szumnych zapowiedzi Putina że będzie bronił Syrii przed kazdym:) Rosja panei BUBA nie am sojuszników ale jedynie wasali których jeszcze nie ograbiła. Natomiast co do S-400 to moze od Patriota w wersji PAC-1 jest lepszy ale od PAC-3+ czy Patriot NG jest S-400 zwyczajnie gorszy.

  2. dobre

   A jakich to sojuszników miała kiedykolwiek Rosja ? Podaj przykład. Jeden.

 5. Damian

  Taką obronę przeciwrakietową to ja rozumiem. Dopracowane od A do Z.

  1. Davien

   Damian, jaka obrona pzreciwrakietowa?? Pancyr nie jest w ogóle do tego zdolny a S-400 ani razu nic nie zestzrelił chowając sie w mysiej dziurze jak coś w Syrii leciało.

 6. PRS

  Pytanie czy ,,sprzęt" powróci do Rosji... po ćwiczeniach czy .... może jakaś ,,nowa" baza FR.

 7. Max

  Syrii

 8. Niuniu

  A jednocześnie kolejne "mini państwo" bałkańskie przyjmowane jest do NATO - Macedonia Północna. Tak jak wcześniej mafijna struktura zwana Czarnogórą. Ciekawe czy ta bateria S400 wróci do Rosji czy pozostanie w Serbii na dłużej. Jeśli pozostanie to mamy w Europie kolejną "bańkę" anty dostępową Rosji. Właśnie agencje informacyjne Republiki Południowej Afryki prowadzą rozmowy z Moskwą na temat możliwości utworzenia w RPA rosyjskiej bazy wojskowej ale to akurat wygląda na plotkę. Prędzej nie będzie to baza wojskowa tylko np. centrum serwisowo-remontowe rosyjskiego uzbrojenia obsługujące sąsiednie afrykańskie kraje.

 9. ryba

  sprzet wezmie udział w szpiclowaniu ruchów wojsk NATO a ćwiczenia skoro jestesmy to sobie poćwiczmy.

Reklama