Siły zbrojne

Rząd dogadał się z Patrią. Będzie produkcja Rosomaków

KTO Rosomak fot. B. Bera/http://www.zoom.mon.gov.pl/
KTO Rosomak fot. B. Bera/http://www.zoom.mon.gov.pl/

Jak dowiedział się portal Defence24.pl Ministerstwo Gospodarki podpisało w imieniu rządu specyfikację zobowiązań offsetowych z fińską Patrią. Oznacza to zgodę na dalszą produkcję i serwis KTO Rosomak. To doskonała wiadomość nie tylko dla polskiej armii, ale również dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, a w szczególności dla głównego integratora WZM Siemianowice Śląskie.Wg nieoficjalnych informacji, w wyniku porozumienia WZM Siemianowice nabędą prawa do produkcji KTO Rosomak przez następne 10 lat. Jednocześnie Polska uzyskała prawa do pełnej modyfikacji technicznej transporterów już wyprodukowanych przez następne 40 lat, czyli do 2052 roku!

Dodatkowym Polska zyskała prawa nie tylko do produkcji na rynek Polski, ale również uprawnienia eksportowe - co może być wielką szansą dla polskiego przemysłu obronnego. Pytanie tylko czy będziemy umieli skorzystać z tej szansy.

Więcej: Polska kupi więcej Rosomaków. Zielone światło dla umowy z Patrią

Zawarte porozumienie z Patrią nie wyklucza dochodzenia przez stronę polską kar umownych z niedotrzymania zobowiązań Finów wynikających z obecnie obowiązującej umowy - głównie realizacji tzw mile stones.

(JG)

Komentarze