Reklama

Siły zbrojne

Ruszyła licytacja na samolot przyszłości dla Korei Południowej

Ruszyła licytacja dotycząca zakupu samolotu myśliwskiego dla Korei Południowej – fot. EADS
Ruszyła licytacja dotycząca zakupu samolotu myśliwskiego dla Korei Południowej – fot. EADS

Korea Południowa oficjalnie rozpoczęła licytację dotyczącą zakupu 60 samolotów wielozadaniowych za 7,3 miliarda dolarów. Licytacja ta zostanie zamknięta po 11 dniach.Do tego obecnie największego w rejonie Azji postępowania stanęły trzy giganty lotnicze: amerykańskie koncerny: Boeing (z samolotem F-15 Silent Eagle) i Lockheed Martin (z samolotem F-35 Lightning II) oraz europejskie konsorcjum EADS (proponujące Eurofighter Typhoon).

Więcej: Korea Południowa chce kupić 20 samolotów patrolowych

Południowokoreańska Agencja DAPA (Defence Acquisition Program Administration), która dokona wyboru pomiędzy tymi trzema propozycjami od razu zapowiedziała, że przyszły kontrakt w żadnym wypadku nie może przekroczyć zatwierdzonego przez parlament budżetu w wysokości 8,3 miliarda won (7,3 miliarda dolarów).

Poszczególni wykonawcy starają się teraz uzasadnić, że to ich propozycja jest najlepsza. EADS np. oferuje Korei Południowej inwestycje w wysokości 2 miliardów dolarów, które pomogą w realizowaniu przez ten kraj zapowiedzianego i toczącego się równolegle z obecnym zamówieniem programu budowania własnego myśliwca. Lockheed Martin oferuje pomoc w opracowaniu i uruchomieniu wojskowego systemu łączności satelitarnej, natomiast Boeing obiecuje zakup różnych produktów od południowokoreańskich firm za miliardy dolarów.

Więcej: EADS oferuje Korei Południowej 2 miliardy dolarów

Ze względu na dotychczasowe ścisłe związki Korei Południowej ze Stanami Zjednoczonymi wydawałoby się, że europejski EADS ma małe szanse w tym postepowaniu. Ale styczniowy przetarg na sześć śmigłowców za 567 milionów dolarów, w którym koncern Sikorsky został pokonany przez brytyjsko-włoskie konsorcjum AgustaWestland pokazał, że wszystko jest jeszcze możliwe.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama