Reklama

Siły zbrojne

Ruszają szkolenia terytorialsów w centralnej Polsce

Fot. Wojska Obrony Terytorialnej
Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

W Wojskach Obrony Terytorialnej trwa już szkolenie żołnierzy brygad OT, zlokalizowanych w centralnej Polsce i formowanych w ramach trzeciego etapu. Jako jedna z pierwszych brygad trening żołnierzy rozpoczęła 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Jak poinformował Defence24.pl ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Wojsk OT, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy w ramach trzeciego etapu budowy tej formacji. W ostatnią sobotę do dwóch batalionów lekkiej piechoty w Śremie i w Lesznie powołano kilkudziesięciu ochotników - kandydatów na instruktorów, którzy w przyszłości będą prowadzić szkolenia żołnierzy OT na szkolenia wyrównawcze (dla żołnierzy, którzy wcześniej odbyli służbę wojskową).

Ppłk Pietrzak dodał, że 28 lipca rozpoczyna się 16-dniowe szkolenie dla terytorialsów po raz pierwszy rozpoczynających służbę wojskową. Przysięga żołnierzy trzeciego etapu planowana jest 12 sierpnia w Lesznie. Wcześniej pewne szkolenia związane z trzecim etapom zainicjowano w brygadach łódzkiej i świętokrzyskiej. Z kolei wielkopolska brygada rozpocznie szkolenia podstawowe, które będą pierwszymi tego typu prowadzonymi przez brygady trzeciego etapu formowania WOT.

W tym roku wcześniej rozpoczynamy jesienną kampanię szkoleniową. W jej ramach planujemy rozpocząć szkolenie około 5 tysięcy ochotników. Główny wysiłek będzie realizowany od połowy sierpnia do końca listopada.

 Dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła

Dziś w WOT służbę pełni 11,7 tys. żołnierzy, w tym 9,6 tys. ochotników oraz 2,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową.

W przekazanym Defence24.pl komunikacie ppłk Pietrzak zaznacza, że tzw. „mapa drogowa” budowy WOT zakłada zwiększanie liczebności tej formacji o około 10 tys. żołnierzy rocznie. W ten sposób do końca 2019 roku w Wojskach Obrony Terytorialnej służyć ma ok. 30 tys. żołnierzy, a do 2021 roku osiągną one zakładaną liczebność 53 tys. żołnierzy. Tworzenie WOT odbywa się zgodnie z koncepcją zatwierdzoną jeszcze w 2016 roku, jak i z uwzględnieniem wniosków z pierwszego etapu formowania.

Docelowo w skład WOT będzie siedemnaście brygad (po jednej w każdym województwie, dwie w mazowieckim). Pierwsze trzy jednostki - (na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu) - są już na etapie szkolenia specjalistycznego. Kolejne trzy, sformowane w ramach drugiego etapu (dwie na Mazowszu oraz jedna na Warmii i Mazurach) kontynuuje szkolenie indywidualne. Natomiast w ramach trzeciego etapu siedem kolejnych brygad w Polsce centralnej (na Pomorzu, Kujawach, Małopolsce, Wielkopolsce, Śląsku, w Łódzkiem i Świętokrzyskiem) rozpoczyna szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Oprócz tych jednostek w kolejnej fazie zostaną sformowane jeszcze cztery brygady położone na zachodzie kraju.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, formalnie powstały na początku 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest wsparcie wojsk operacyjnych, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji reagowania kryzysowego, w tym przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych. Cechą charakterystyczną WOT jest terytorialny podział struktur (kompania w każdym powiecie, brygada w każdym województwie) i podobny podział odpowiedzialności za prowadzenie działań. 

WOT są wyposażane w nowoczesny sprzęt - m.in. karabiny MSBS/Grot, czy system amunicji krążącej Warmate, a także wyposażenie indywidualne. Planowane są kolejne zakupy na potrzeby tej formacji, aby mogła ona uzyskać zakładany poziom zdolności bojowych.

Reklama

Komentarze (15)

 1. lol

  Pomijajac ideologie to Polska miala to solidnie zaplanowane. Ironia losu to to ze obecne wladze (prawicowe) odtwarzają co bylo

 2. płoljak z Płolski

  Ja też bez nowego moro, już 28-my rok. A ci z WOT nie dość że nowe moro, to jeszcze podwójny przydział papierosów.

 3. Troll i to wredny

  Gorąca prośba do młodszej części szanownych forumowiczów...wejdźcie do wszechwiedzącej Wikipedii i przeczytajcie ile dywizji, samolotów, okrętów...liczyły OTK (Wojska Obrony Terytorialnej Kraju). Później to przemyślcie i dopiero na końcu formułujcie wnioski o potrzebnych siłach i środkach.

 4. qwert

  Niektórzy, próbują wywołać wrażenie że WOT jest przeciwko regularsom. Nie jest to prawda, pomysł WOT wyszedł z kręgów armi operacyjnej (a nie od Maciarewicza, lub PISu) - mówili o tym ludzie z ASW, niektórzy generałowie. Podstawowy cel WOT, to to żeby armia operacyjna miała za plecami WOT, a nie np.: Specnaz lub innego rodzaju wojska powietrzno-desantowe wroga. Jak widać WOT rozwiązuje lub znacznie zminiejsza bardzo poważny problem, każdego dowódcy armi operacyjnej.

 5. Dumi

  Czyli docelowe 53 tyś. opóźnione o dwa lata. W mojej skromnej ocenie to i tak mało. WOT powinno się znacznie zwiększyć. Armia zawodowa 150 tyś.+ WOT 100 tyś. ( z możliwością zwiększenia liczebności)+ 5 tyś wojska specjalne. 255 tyś armia + organizacje proobronne + policja + szkolenia podstawowe dla chętnych + 20 -30 tyś służba graniczna TO WYSTARCZAJĄCE środki liczebne. Żeby były finanse na to rząd musi zrobić 10 kroków: 1 - ZWIĘKSZENIE PRZYROSTU NATURALNEGO Z 1,45 NA MINIMUM 2,5 (temat rzeka - wiele rozwiązań tej ekipy sprawdza się - mamy o 20 tyś urodzeń więcej od poprzedniEgo roku); 2 - OBNIŻYĆ PODATKI; 3 - PODNIEŚĆ PŁACE POLAKOM NA MINIMUM 2,5 TYŚ NETTO ZAMIAST SPROWADZANIA EMIGRANTÓW!!!, 4 - SIĘGNĄĆ PO ZŁOŻA NATURALNE, KTÓRE MAMY W ZIEMI... 5 - ZAKAZ BUDOWY MARKETÓW W MIASTACH; 6 - UZDROWIĆ NFZ; 7 - KRZEWIĆ WIARĘ W BOGA , PATRIOTYZM I HONOR (to powinno być na pierwszym miejscu); 8 - BRONIĆ SUWERENNOŚCI POLSKI czyli żadnych stałych baz wojsk obcych na terenie naszego kraju, wszystkich ludzi na najważniejszych szczeblach państwa wywodzących się z komuny, którzy współpracowali z komunistami należy szybko usunąć ze stanowisk od sędziów, przez polityków, ambasadorów po dyrektorów i prezesów państwowych spółek, ograniczyć i monitorować bezmyślny napływ zwyczajów i teorii, które praktykowane są w szkołach i wiele, wiele innych).9. INWESTOWAĆ WE WŁASNY MYŚL TECHNOLOGICZNĄ OD ARMII PO PRZEMYSŁ CYWILNY I KONTYNUOWAĆ ROZWÓJ INNOWACJI. 10 - REPOLONIZOWAĆ TO CO UTRACILIŚMY (banki, przemysł, media).

 6. Extern

  Normalne kraje wydają pieniądze na nowoczesną broń, na opracowanie nowoczesnych technologii. A Wielka Polska co wstała z kolan wydaje na mięso armatnie.

 7. Dumi

  CZY PRAWDĄ JEST, ŻE PGZ WYSŁAŁA W CELACH KOMERCYJNYCH DO EGIPTU A TAM ROZBIERANO JE NA CZĘŚCI I GRZEBANO W NICH BEZ WIEDZY I ZGODY PGZ??? W CZERWCU GW PODAŁA TAKIEGO NEWSA.

 8. Mokotów

  Problem osób totalnie żyjących polityką jest taki, że WOT nie jest pod rozkazami \"naszych\" generałów i sen, że na pewno przyjdą w przebraniach policjantów wyciągać nas z łóżek o 6 00 rano. A może coś konkretnie?

 9. marian

  @GCI Jeżeli za brak nowego moro winisz WOT, to tak jakbyś za braki na PRL rynku winił zachodni kapitalizm.

 10. db+

  A możesz podać garść szczegółów na temat tego fragmentu o skuteczności WOT? Bo ja niestety nie bardzo to widzę.

 11. GCI

  Ok. Niech se ćwiczą, bardzo dobrze, ale nie kosztem jednostek liniowych. Trzeci rok bez nowego moro.

 12. Bibi

  Brawo! Najlepiej wydane pieniadze na obronność.

 13. Michał Knapik

  Niedługo nie będą mieli kogo wpierać bo WO całkowicie się rozsypią

 14. Mayones

  Tratata pif paf pif paf tuutuuu nie żyjesz zabiłem cię padnij nie udawaj dostałeś przecież. To tyle na temat tej formacji stworzonej kosztem jednostek liniowych dziękuję

 15. pol

  brawo tak trzymać ,a bredzący ,że WOT jest zbędny nie mają pojęcia o ich skuteczności lub są uwikłani w polityke

Reklama