Reklama

Siły zbrojne

Ruszają największe manewry Wojska Polskiego

Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.
Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.

Dziś rozpoczynają się manewry Dragon – największe tegoroczne ćwiczenia Wojska Polskiego. W szkoleniu na poligonie w Orzyszu bierze udział prawie 7 tysięcy żołnierzy, w tym także z Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA.

Główną jednostką, biorącą udział w ćwiczeniach Dragon-15, jest 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, w tym pododdziały 34. Brygady Kawalerii Pancernej na czołgach Leopard 2A5 i 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej na KTO Rosomak. Jednostki Czarnej Dywizji są wspierane m.in. przez siły aeromobilne (w tym z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej), saperów, zwiadowców, wojska specjalne, jednostki sił powietrznych, łączności, operatorów bezzałogowców, logistyków, przeciwlotników, czy zmobilizowany batalion obrony terytorialnej.

Jednostki Wojska Polskiego są wspierane przez siły Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady i USA, tworzące Wielonarodową Grupę Bojową. Na jej wyposażeniu znajdują się m.in. czołgi Challenger 2 i Leopard 2A6 (z 21. Brygady Pancernej) oraz BWP Marder 1 i Warrior. Zakres udziału sił sojuszniczych (łącznie około 900 żołnierzy) związany jest ze wsparciem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej zgodnie z ustaleniami szczytu w Newport.

W ramach ćwiczeń Dragon sprawdzane i doskonalone są elementy związane z prowadzeniem operacji obronnej, w tym także pobranie zapasów materiałowych przez grupę zabezpieczenia logistycznego 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, mobilizacja rezerwistów, czy przerzut wojsk do rejonu działań (w tym także sił sojuszniczych).

Po raz pierwszy na szczeblu 11. LDKPanc. sformowano Dywizyjną Grupę Zabezpieczenia Logistycznego, złożoną głównie z żołnierzy rezerwy. Rezerwiści otrzymali wezwania z Wojskowych Komend Uzupełnień, po czym przeszli przeszkolenie przeprowadzone przez instruktorów z 10. Brygady Kawalerii Pancernej.

Postanowiliśmy sprawdzić ten element. Uruchomiliśmy system mobilizacyjny i powołaliśmy do służby kilkudziesięciu rezerwistów, którzy realizują zadania w ramach DGZL. Sformowaliśmy grupę, której przeznaczeniem jest realizacja zadań w obszarze zabezpieczenia materiałowego i technicznego dywizji. Ponadto z magazynów rozlokowanych na dużym obszarze zostały pobrane setki ton zapasów: sprzętu, amunicji, paliwa, żywności. Nie zabraliśmy ich jednak na poligon. Ten element był tylko ćwiczebny. Zapasy wróciły do magazynów. Na poligonie będzie nas zaopatrywała Regionalna Baza Logistyczna, poprzez podlegające jej Wojskowe Oddziały Gospodarcze. Tak się dzieje w warunkach pokoju

Dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. Dyw. Jarosław Mika

Ćwiczenia Dragon potrwają do 23 października. Weźmie w nich udział prawie 7 tys. żołnierzy, wykorzystujących ponad 700 egzemplarzy sprzętu wojskowego. Po raz pierwszy od zakończenia procesu uzawodowienia WP sformowano m.in. batalion obrony terytorialnej, zwartą jednostkę złożoną z żołnierzy rezerwy.

Czytaj więcej: Obrona terytorialna na ćwiczeniu z sojusznikami

 

 

 

 

Reklama

Komentarze (8)

 1. dodo

  wszystkm kpiazom odpowiadam: wojsko nie tylko jezdzi, lata ,plywa i strzela , ale takze je i sra. a zeby moglo walczyc ktos musi ugotowac badz dostarczyc zywnosc.oraz cos do wytarcia tylkow. i po jest tzw. logistyka. ktos takze musi dostarczyc w rejon walk amuncje i czesci zamenne do sprzetu. i to robi logstyka. no wiec jak jest potrzebna czy nie? a jak wam przyjdzie strzelac z okna wlasnego domu to stare moro bedzie dobre bo wojna to nie parada.

 2. Stopczyk

  "Ponadto z magazynów rozlokowanych na dużym obszarze zostały pobrane setki ton zapasów: sprzętu, amunicji, paliwa, żywności. Nie zabraliśmy ich jednak na poligon. Ten element był tylko ćwiczebny. Zapasy wróciły do magazynów." - czyli co tak właściwie ćwiczono tym elementem? Obieg kwitów!?

  1. gosc

   Chociaz moze sprawdzili co jest faktycznie w magazynach i czy czegos nie brakuje, nie zgonelo lub nie skradziono co wyszlo przy okazji wyslania transportu na Ukraine.

  2. Qba

   Pewnie po prostu załadowali na auta/wagony i potem z powrotem do magazynów.

  3. murison

   Obieg kwitów to podstawa! Pisałem już kiedyś że w przypadku ewentualnej agresji na UE, ona użyje swojej najokrutniejszej broni, czyli biurokracji. Zatem musimy umieć tą broń obsługiwać ;)

 3. brooms

  Czy ćwiczono przeprawy?

 4. jacenty

  Prawie 7000 zółnierzy i to łącznie z kilkoma krajami NATO. To rzeczywiście potężne manewry

 5. robhood

  no prosze...batalion obrony terytorialnej...przed wyborami to sie wszystko nagle udaje, tak sie dziwnie dzieje. brawo, MON sie budzi.

 6. BUBA

  ."Sprawdzenie przerzutu i mobilizacji rezerw" - dobrze że mam jeszcze w szafie jakieś stare moro i bechatkę jak by co. Tyle ze barwy nie dzisiejsze.

 7. rekin

  Rezerwisci trafili jednak na poligon. W bechatkach, z OP1, bez śpiworów, bez bielizny

 8. szturman

  wszystko OK przegrupowania i zgrywania .... tylko czemu non stop ćwiczą te same komponenty wojskowe z tych samych jednostek wojskowych ...a co robi wojsko mające swoje miejsce stałej dyslokacji - jednostki wojskowe zlokalizowane w rejonie ćwiczeń ...ono jest czy udaje że jest .....

  1. Redrum

   Jednostki 16 Dywizji nie ćwiczą, bo wszystkie są przeznaczone na mielonkę w starciu z "wiadomo kim". Dopiero 11 Dywizja ma przeprowadzić kontrnatarcie, rozbić zgrupowania wojsk przeciwnika, odbić zajęte tereny a także przeprowadzić pościg za uciekającymi w popłochu resztkami armii agresora.

  2. vvv

   biora udzial w innych cwiczeniach. w tym roku cwiczyly tez t-72m i bwp-1

Reklama