Reklama

Siły zbrojne

Rusza Saber Strike. Duńskie Leopardy i niemieckie MLRS w Drawsku Pomorskim

Fot. Sgt. Brandon Anderson, 13th Public Affairs Detachment/US Army.
Fot. Sgt. Brandon Anderson, 13th Public Affairs Detachment/US Army.

W Drawsku Pomorskim rozpoczęło się ćwiczenie taktyczne, organizowane w ramach sojuszniczych manewrów Saber Strike. Bierze w nim udział około 2100 żołnierzy z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz jednostek sojuszniczych, w tym duński pododdział wyposażony w czołgi Leopard 2A5 i niemieckie jednostki artylerii z haubicami PzH 2000 i wyrzutniami rakiet MLRS.

Zgodnie z informacją, zamieszczoną przez majora Zbigniewa Truszyńskiego, ćwiczenie potrwa do 19 czerwca. Jego zakres obejmie m.in. szkolenie taktyczne (obronę, natarcie i przenikanie) oraz strzelania ostrą amunicją. Manewry Saber Strike odbywają się równolegle w Polsce i w trzech państwach bałtyckich. Bierze w nich udział ogółem ok. 6 tys. żołnierzy

W szkoleniu w Drawsku Pomorskim biorą udział pododdziały 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, uzbrojone m.in. w T-72 i BWP-1 oraz wyrzutnie ppk Spike, a także jednostki sojusznicze. W manewrach uczestniczą pododdziały armii amerykańskiej (wykorzystujące czołgi M1A2 Abrams i bwp Bradley), sił zbrojnych Danii (z czołgami Leopard 2A5DK) oraz Bundeswehry (transportery Boxer, haubice PzH 2000 oraz zmodyfikowane wyrzutnie MLRS, oznaczone lokalnie MARS II). W szkoleniu biorą udział m.in. elementy brygady niemiecko-francuskiej.

Ćwiczenia Saber Strike są elementem większego programu manewrów NATO w Europie Środkowo-Wschodniej Allied Shield. W jej ramach odbywa się także szkolenie Noble Jump (w tym przerzut elementów sił natychmiastowego reagowania NATO do Polski), manewry Baltops z udziałem ok. 50 jednostek pływających oraz ćwiczenie Trident Joust, obejmujące m.in. rozmieszczenie dowództwa sił połączonych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Rumunii. Łącznie w szkoleniach Allied Shield bierze udział ok. 15 000 żołnierzy.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Konrad Mazowiecki

  Niemcy tworzą szpicę? Czyli jak Rosja zaatakuje Polskę to Niemcy wyślą szpicę do Szczecina i tam będą bronić Polski a jak już Rzeczypospolita padnie to wtedy Rosjanie sami się zatrzymają i w zamian za zniesienie sankcji przymkną oko na Niemiecki Szczecin. Ale co ja się tam znam Polscy specjaliści z tego forum jeszcze MEADS chcą kupić od Niemców tak w razie czego.

  1. gość

   Co za bełkot skąd ta retoryka zagrożenia i ciągłego straszenia ludzi wojną. Przecież to jest propagandowa psychomanipulacja czy wy tego nie wiedziecie, że sami się dajecie w nią wciągać. Sugeruję więcej czytać i mniej słuchać tępych i jałowych polityków.

 2. d

  Niemcy a kto tu ich prosił ?

Reklama