Reklama

Siły zbrojne

Rusza budowa polskiego komponentu amerykańskiej tarczy

Elementy systemu przeciwbalitycznego Aegis Ashore -– fot. www.mda.mil
Elementy systemu przeciwbalitycznego Aegis Ashore -– fot. www.mda.mil

Rozpoczyna się budowa systemu antybalistycznego Aegis Ashore, który stanie w Redzikowie koło Słupska. Pentagon podpisał z koncernem Raytheon kontrakt o wartości 45 mln USD dotyczący systemów wykrywania i naprowadzania dla lądowego komponentu amerykańskiej tarczy antyrakietowej. 

Zgodnie z umową z 21 marca 2014 roku Raytheon rozpocznie prace nad stacją radarową AN/SPY-1(D) i radarem kierowania ogniem Mk-99. Są to podstawowe komponenty radiolokacyjne systemu Aegis BMD (Ballistic Missile Defense) amerykańskiej marynarki, którego wariant lądowy stanie w Polsce. Realizacja kontraktu zaplanowana jest na marzec 2016 roku. 

Cała instalacja Aegis Ashore w Redzikowie ma osiągnąć gotowość operacyjną w 2018 roku. Jej komponenty zostaną uruchomione i przetestowane na amerykańskich poligonach testowych a następnie zdemontowane i przetransportowane do kraju w którym nastąpi ich instalacja.

Komponenty przeznaczone do instalacji w rumuńskiej bazie Deveselu zostały już przetestowane, rozłożone na niemal 70 kontenerów w lutym bieżącego roku. Gotowość operacyjną rumuński komponent tarczy antyrakietowej ma osiągnąć już w 2015 roku. Jednak będzie on wyposażony w pociski starszej generacji niż przewidziane do instalacji w Polsce.

Reklama

Komentarze (10)

 1. ryszard56

  Ciekawe czy w Redzikowie bedą stacjonować też samoloty ,za komuny było tam jedno z najlepszych lotnisk w Europie,mogły by tam bazować F-35 pionowego startu.Prawda jest taka że potrzebujemy broni Jądrowej ,drugi IZRAEL W EUROPIE.

 2. WARS

  wg mnie Polska jako "amerykanski lotniskowiec w Europie"...to JEDYNA szansa na skuteczne odstraszanie Rosji a takze cios w mocarstwowe plany Niemiec !!!

 3. generał

  W przeciągu 4 lat Polska będzie potęgą militarną w Europie,tak zdecydowano w Białym Domu. Taki drugi Izrael w europie,oczywiscie że to się nie podoba naszym sąsiadom,tzn Rosji i Niemcom. To my będziemy rozdawać karty,wraz z Amerykanami ,inni stracą.

  1. say69mat

   Ważki przyczynek do narodowej potęgi: Chiny: liczebność armii: ok. 2,2 mln liczba generałów: ponad 200 Polska: liczebność armii ok. 100tyś. liczba generałów: ponad 100 / ... cyt. za forum defence24/ Zatem, patrząc się li tylko na liczebność naszej szarży, można odczuć pewien błogostan. Bo, z jednej strony tych 100 generałów stanowi - potencjalnie - zaplecze kadry dowódczej dla 30 - 50 brygad. Czyli, jest to zatem 'osobowy rdzeń systemu dowodzenia' na godzinę 'W'. Z drugiej strony, uzasadniony niepokój musi budzić relacja pomiędzy wielkością naszej armii a jej korpusem generalskim. Bo miarą skutecznego dowodzenia jest ... praktyka. A czym tu dowodzić skoro liczba 'indian', to faktycznie 47 tysięcy chłopa. Współtworzących korpusy oficerski, podoficerski i szeregowych żołnierzy SZRP??? Czyżby, skuteczność naszego korpusu generalskiego miała się kształtować w wyniku bezustannego podgryzania się w nieformalnym wyścigu o wakat dowodzącego jednostką bojową naszej armii??? Patrząc zatem na problem 'z przymrużeniem oka', to w odniesieniu do liczebności generalicji w armii ChRLD. Można odnieść wrażenie, że komponent osobowy naszej armii, występujący pod postacią korpusu generalicji. Jest odmianą narodowego 'wunderwaffe', tak że w godzinę 'W'. Nasi dzielni generałowie staną się, przy braku środków technicznych i osobowych. Zarówno Polskimi Kłami - własnymi zębami skutecznie podgryzając agresora. Jak i Tarczą Dla Polski - własną piersią broniąc Ojczyzny. Jednym słowem Two4onE/T4O.

  2. rezerwa

   No i musimy jeszcze poprosić Ukraińców, żeby więcej wyprodukowali rakiet jądrowych, bo przydadzą się i nam.Wtedy będziemy mogli handlować i z Rosją i z Niemcami, jak równy z równym...

 4. st

  dużo lepsi amerykanie, niż sowieci. im więcej amerykańskich instalacji, wojska, biznesu, tym lepiej. ktoś jeszcze ma jakieś wątpliwości, czyżby sowieckie trolle tu dotarły?

  1. M

   JA mam

 5. generał.

  Wszystkie Rosyjskie rakiety będą strącane nad jej terytorium. Amerykańska tarcza plus Polska tarcza to żelazny uścisk dla Putina. A potem .......parę Perszingów i mamy spokojną Rosję.

  1. say69mat

   A teraz wyobraź sobie Drogi Generale, że Rosjanie mają tego faktu doskonałą świadomość. Stąd pytanie, czy nasz kraj dysponuje potencjałem militarnym zdolnym do ewentualnej obrony koncepcji amerykańskich instalacji w Polsce??? Bo rzeczonych instalacji jak na razie nie ma. Czy zatem dysponujemy wystarczającym potencjałem militarnym aby odeprzeć ewentualną nawałę ogniową z za wschodniej granicy??? Broniąc Redzikowa ... bez rakiet.

 6. JMK

  Trzeba stracić instynkt samozachowawczy aby pozwolić postawić sobie w kraju takie badziewie. To będzie pierwszy cel dla rosyjskich rakiet i to nie z głowicami konwencjonalnymi ! Już nawet nie gadają teraz o rakietach z Iranu ! Bandytyzm !

  1. Balrog

   My jeszcze ziarenka piasku nie przesunelismy w Redzikowie a rusek juz rozmiescil w kaliningradzie swoje iskandery i trenuje bombardowanie atomowe Warszawy podczas corocznych cwiczen w Bialorusi. Uglaskiwanie ruska juz nic nie da. To sa nazisci z nowym hyclerem. Trzeba nam sie zbroic, ale przedtem jasno zdecydowac czy jestesmy Polakami czy polaczkami...

  2. Scooby

   ... hym . no te przeciw -rakiety mają strącić m.in. te rakiety. Czy słowo tarcza nic Ci nie mówi ?

  3. waldziu!

   "Co TY wiesz o zabijaniu?"

 7. NAVY

  O ! Lądowa Ticonderoga ...xd Nigdy nie bedzięmy bezpieczni, dopóki będziemi mieli tak złowrogiego sąsiada z władzą rodem ze stalinowskiej epoki ! Czy to nam się podoba, czy nie,i tak celem będziemy, ot tak przy okazji...a droga do Europy wiedzie prze nasze ziemie.

 8. asada

  Najlepsze jest to, że w razie konfliktu z udziałem Polski to nie możemy tego w ogóle użyć. To się nazywa partnerstwo. Są jakieś plusy tej tarczy?

 9. Mariusz Grodnicki

  Widać, że komentatorzy pod tekstem realizują już swoje zlecenie mącenia w głowie:) Podpisujcie się imieniem i nazwiskiem jeśli nie jesteście opłaceni przed firmy marketingowe (które to z kolei mają z zlecenie na odpowiedni PR). Duży wysyp takich krzykaczy.

 10. waldemar

  Byle szybko. I niech tym razem Sikorski niczego nie opóźnia!

  1. Krol

   Amerykanie przenosza, swoj ewentulany konflikt, na nasza ziemie... Faktycznie jest sie z czego cieszyc...

  2. zenek

   Szybko ty my na własne życzenie pakujemy się w konflikt. Zamiast działać zgodnie ze starą i sprawdzoną zasadą szukania wrogów daleko a przyjaciół blisko, to my będziemy amerykańskim koniem trojańskim w Europie. Nic się kurna nie uczymy z historii. Tylko szabla w rękę i na ciężką artylerię!

Reklama