Reklama

Siły zbrojne

Rumunia otrzyma dwa nowe amerykańskie radary

Radar AN/TPS-77. Fot. Lockheed Martin
Radar AN/TPS-77. Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin otrzymał kontrakt na dostawę dla Rumunii dwóch mobilnych radarów wykrywania celów powietrznych AN/TPS – 77.

Zakupione przez Rumunów stacje radiolokacyjne mają być wyposażone w najnowsze rozwiązania techniczne w tym w aktywne anteny ścianowe z podzespołami wykonanymi w technologii azotku galu (GaN). Anteny te będą się składały z wierszy złożonych z szeregu identycznych, sterowanych elektronicznie modułów nadawczo – odbiorczych DART (Digital Array Row Transceivers).

Wykorzystanie technologii azotku galu (GaN) pozwala zastosować nadajniki zużywające mniej mocy, co zwiększa niezawodność, obniża koszty eksploatacji i wydłuża żywotność radaru. Dodatkowo pozwala to na uproszczenie konstrukcji, przede wszystkim przez uproszczenie systemu chłodzenia.

Stacja AN/TPS-77 to urządzenie produkowane od ponad 20 lat, jednak poprzez umiejętne wprowadzanie nowych technologii radar ten dalej jest nowoczesny i może być wykorzystywany operacyjnie. Obecnie jest to urządzenie, które zabezpiecza obserwację dookólną na maksymalnym zasięgu 470 km i pułapie 30 km.

Reklama

Komentarze (2)

 1. marzyciel

  Czy możemy kupić technologię? Może wreszcie ruszyłaby produkcja w Polsce radaru o większym zasięgu niż 50 km.

  1. Przemo

   Ignorancja nie boli. Sprawdź sobie jakie radary są produkowane w Polsce.

  2. Bartek

   Wygoogluj sobie: RDL-45. Radary to my robić potrafimy, tylko nie ma dobrej woli ze strony ludków co zamawiają sprzęt dla wojska by taki sprzęt rodzimej produkcji kupić - liczą na to, że i tak w ramach NATO dostaniemy taki sprzęt (np. RAT-31 DL), więc po co tak od razu kupować? Pozatym wspominając o 50 km rozumiem, że chodzi ci o radary, których używamy do wykrywania celów dla NSM'ów - te radary (czyli NUR-15) mają zasięg do 240 km, ale to się tyczy celów powietrznych - dla celów na powierzchni zasięg to te 50 km ze względu na krzywiznę ziemi (przypominam, że ziemia to nie płaski dysk spoczywający na grzbietach czterech słoni stojących na plecach wielkiego żółwia ;-) ).

  3. QDark

   No to błysnąłeś, akurat jeśli chodzi o radary całkiem nie źle radzimy sobie już ładnych parę lat...

 2. Mario

  mamy swoje radary np N-12A, N-15A o zasięgu o wiele większym jak 50 km ;) ..

Reklama