Reklama

Siły zbrojne

Rumunia oficjalnie 28 krajem-użytkownikiem F-16

Fot. USAF
Fot. USAF

Rumunia została oficjalnie ogłoszona 28. użytkownikiem samolotów Lockheed Martin F-16 Falcon podczas targów przemysłu obronnego Black Sea Defense & Aerospace w Bukareszcie. W 2016 roku rozpoczną się dostawy maszyn dla rumuńskich sił powietrznych. 

Samoloty te będą zmodernizowane do standardu F-16 Block 15 MLU (Mid-Life Upgrade) pozyskanymi od Portugalii. Dziewięć z nich było używane przez siły powietrzne tego kraju, natomiast trzy dokupiono z zapasów U.S. Air Force. Wartość kontraktu to 628 mln euro. Obejmuje on nie tylko dostawę samych maszyn, ale też dodatkowe części zamienne, silniki i szkolenie personelu.

Koncern Lockheed Martin będzie wspierał modernizację rumuńskich F-16, integrację i szkolenie oraz obsługę techniczną. Kwestie te zostały objęte porozumieniem podpisanym w 2013 roku pomiędzy rządami USA i Rumunii. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. z prawej flanki

  a co z Lancerami? Chyba nie wycofaja ,to przecieź chyba najbardziej zaawansowana modernizacja MiGa?

  1. Minigun

   Lancery to złom i w takiej roli pewnie skończą swój żywot. Dobrze, że Rumunia jako jedno z nielicznych państw na Bałkanach próbuje zachować potencjał bojowy poprzez kupno samolotów.

  2. okapoka

   Zostało im ponad 30 sztuk lancerów. To była dobra modernizacja, ale czas leci do przodu i migi wymagałyby kolejnej kosztownej wymiany najważniejszych podzespołów - łączności, przenoszenia broni, radiolokacji przeciwnika. Lepiej od razu kupić gotowy produkt niż inwestować kolejne pieniądze w niewiadome.

 2. Minigun

  Czas żebyśmy my zostali użytkownikiem F-35.

  1. Oj

   Dlaczego tak sądzisz? podaj szczegóły swojej opinii od politycznych zaczynając,przez operacyjno-bojowe po ekonomiczne kończąc......

 3. BuBu

  Jaka jest szansa, że rumuńskie F 16 będą serwisowane w Polsce ?

  1. Grom

   szansa jest duza . Rumunska delegacja niedawno byla w polsce wlasnie w tej sprawie . dla kilku F-16 nieoplaca sie otwierac punktu serwisowego wiec chciali by je serwisowac u nas bo przez dekade urzytkowanie niebylo wiekszych problemow z naszymi F-16 i niema tez problemow z logistyka

 4. ff

  Fajnie, byle by przenosiły bombki każdy wie jakie ;))

  1. mav

   B61

 5. michal

  Rumunia prezy muskuly:) Nawet pojawily sie pogloski w prasie tutejszej, ze maja powolac rezerwistow i mezczyzn do 35roku zycia. Rzad niby neguje takich doniesien, ale kto wie, jak prowokacje rosyjskie dosiegna wschodnia granice Rumunii, zwlaszcza ze w Rep. Nadniestrzanskiej stacjonuje juz jednostka specnazu oprocz oddzialow 14. armii rosyjskiej.

 6. Wojtekus

  No i szkoda iz u nas w Polsce do tej pory nie ma bazy do szkolenia pilotow na F-16. Rumuni mogli by zaoszczedzic a my zarobic i jednoczesnie zgrac sie miedzy soba. Nalezy pomyslec jak im zaoferowac jak najwieksze uslugi i wsparcie.

  1. Zgryźliwy.

   Dokładnie! Szczególnie, że jest to kraj nam przyjazny.

Reklama