Reklama

Siły zbrojne

Rumunia odebrała dwa F-16. Kolejne jeszcze w tym roku

Dwa najnowsze rumuńskie F-16AM. Fot. mapno.ro
Dwa najnowsze rumuńskie F-16AM. Fot. mapno.ro

W rumuńskiej 86. Bazie Lotniczej Fetesti wylądowały dwa z pięciu dodatkowych samolotów F-16AM zamówionych przez Bukareszt w Portugalii. Samoloty mają dołączyć od 12 samolotów zamówionych w 2013 roku, które zostały zmodernizowane i pełnią już służbę operacyjną. Maszyny zostały zmodernizowane a ich obsługa ma być realizowana przez zakłady Aerostar, które wcześniej serwisowały maszyny MiG-21 zastąpione w rumuńskim lotnictwie przez F-16.

Dostawa dwóch F-16AM Falcon miała miejsce 14 sierpnia 2020 roku. Maszyny przyleciały z Portugali pilotowane przez rumuńskie załogi i wylądowały w bazie Fetesti, około 140 km na wschód od Bukaresztu. Kolejne dwa myśliwce mają zostać dostarczone do końca roku a ostatni samolot w pierwszym kwartale roku 2021. Umowa dotycząca zakupu tych samolotów została zawarta w portugalskiej bazie Monte Real 27 stycznia br. Jest to element realizacji ustawy z marca 2019 roku, na mocy której Rumunia ma do końca dekady zakupić 36 samolotów F-16 aby całkowicie zastąpiły zmodernizowane we współpracy zakładów Aerostar z izraelskim Elbitem myśliwce MiG-21 LanceR.

Wszystkie rumuńskie samoloty F-16 modernizowane są przez zakłady OGMA – Industria Aeronautica de Portugal do standardu Block 40 MLU. W przyszłości mają zostać podniesione do wyższego standardu oprogramowania i wyposażenia M6.5.X (obecny oznaczony jest jako M5.2R) w zakładach Aerostar.

8 sierpnia b.r. w zakładach Aerostar w Bacau podpisano porozumienie, na mocy którego mają one zostać przekształcone w centrum obsługi, napraw i modernizacji samolotów F-16 i silników Pratt & Whitney F100, którymi są napędzane rumuńskie maszyny.

Obecnie Rumunia dysponuje jedną eskadrą uzbrojoną w 9 maszyn (plus dwie właśnie dostarczone) F-16AM oraz 3 samoloty dwumiejscowe F-16BM, które należą do Escadrila 53 Aviație Vânătoare (53. Eskadry Myśliwskiej) z bazy Fetesti. Jednak do obsługi najnowszych samolotów bojowych dostosowano również bazy lotnicze Campa Turzii i Buzuau, gdzie będą w przyszłości stacjonować kolejne jednostki przezbrajane na nowy typ maszyn bojowych. Ostatecznie będą to co najmniej 3 eskadry.

Reklama

Komentarze

    Reklama