Reklama

Siły zbrojne

Rumunia kupi kolejnych pięć F-16. W planie 36 maszyn

Rumuński F-16B Falcon. Fot. MO Rumunii
Rumuński F-16B Falcon. Fot. MO Rumunii

Ministerstwo obrony Portugalii potwierdziło, że sprzeda Rumunii jeszcze w tym roku pięć samolotów F-16A/B. Rumuński minister obrony Mihai Fifor poinformował niedawno, że chce pozyskać łącznie 36 maszyn. Impulsem dla tej decyzji była m. in. tragiczna w skutkach katastrofa myśliwca MiG-21R Lancer-R, w której śmierć poniósł pilot.

Jednym ze efektów wypadku samolotu MiG-21R podczas dnia otwartego w bazie rumuńskich sił powietrznych Borcea w pobliżu Fetesti było uziemienie całej floty samolotów tego typu. Zadania ochrony przestrzeni powietrznej Rumunii realizują więc brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon w ramach misji NATO Air Policing. Jest to o tyle istotne, że rumuńskie F-16 nie osiągnęły jeszcze gotowości operacyjnej, a pozostałe po katastrofach (m. in. w czerwcu 2017 i lipcu 2018) myśliwce MiG-21R Lancer-R zostały uziemione. Tymczasem rosyjskie lotnictwo regularnie narusza przestrzeń powietrzną Rumunii.

W związku z potrzebą pilnego zastąpienia uziemionych, przestarzałych i wyeksploatowanych maszyn minister obrony Rumunii Mihai Fifor zapowiedział publicznie plan zakupu 36 myśliwców F-16 jako następców pierwotnej liczny 36 Migów-21, które zostały zmodernizowane w połowie lat 90-tych XX wieku. Samoloty mają pochodzić w pierwszej kolejności z Portugalii i Izraela. Oba kraje brały udział w rumuńskim przetargu oferując zmodernizowane F-16A/B. Ostatecznie zwyciężyła oferta portugalska, w ramach której dostarczono już 12 maszyn (9 jednomiejscowych i 3 dwumiejscowe) za sumę 628 mln euro, w której zawarła się również modernizacja samolotów i szkolenie pilotów.

W najbliższym czasie będziemy dyskutować (z rządem i parlamentem – przyp. red) na temat kolejnych 36 samolotów które chcemy pozyskać. Jest kilka możliwości które rozważamy. Jak dotąd skierowaliśmy zapytania do kilku krajów które posiadają F-16 i mogą je nam sprzedać, wśród nich są Izrael, Grecja i USA. 

Mihai Fifor, Minister Obrony Rumunii 

Co ciekawe, widać już pierwsze efekty działań o których mówił minister Fifor. Ministerstwo obrony Portugalii potwierdziło w ostatnich dniach, że zgodziło się na sprzedaż do Rumunii pięciu kolejnych samolotów F-16, jeszcze przed końcem 2018 roku. Będą to cztery jednomiejscowe F-16A Block 20 MLU i jeden dwumiejscowy F-16B Block 20 MLU. Samoloty mają zostać zastąpione w portugalskim lotnictwie przez „inne samoloty, które zostaną pozyskane z USA i zmodernizowane w Portugalii”.

Dlaczego Portugalia sprzedaje F-16 aby zaraz kupić kolejne? Jak wyjaśnił w rozmowie z „Portugies Insider” honorowy konsul Portugalii w Rumunii Nuno Caldeira da Silva, samoloty w tej wersji „były bezużyteczne dla zadań jakie realizuje portugalskie lotnictwo w ramach NATO”. Stąd decyzja o sprzedaży F-16A/B Block 20 MLU i zakupie w USA najprawdopodobniej nowocześniejszych maszyn w wersji C/D. Jednak to, co dla portugalskich pilotów było „niewystarczające”, dla Rumunów przesiadających się z MiG-21 na F-16 (nawet w wersji A/B), będzie stanowić znaczny skok jakościowy.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Davien

  Sojer: sa bezuzyteczne do zadań Portugalii w NATO a nie w ogóle. To wersja F-16A/B MLU czyli odpowiednik F-16C block 40 a kupuja nowe F-16C zapewne w wersji Block 52+ albo nawet Block 70 czyli maszyny uzywające najnowszego uzbrojenia i zdolne w pełnym zakresie do ataków na cele naziemne

 2. sojer

  Samoloty były bezużyteczne, więc sprzedaliśmy je Rumunom... super polityka. Rumunia będzie złomowiskiem 30+ letnich F-16. Kraje zachodnie zamiast złomować jeszcze zarobią.

 3. Gerald z Rivi

  ryszard56 po co modernizować najnowocześniejsze F16 w Europie ?

 4. Wojtek

  Kiedy w końcu dokupimy kolejne F-16V suki i migi już niedługo się resursy skończą a od zamówienia do dostarczenia maszyn mija sporo czasu czas zamawiać drogi MONie.

 5. ryszard56

  zmodernizować nasze F-16,dokupić 48 sztuk najnowszych i do tego F-15X 48 sztuk ,do tego silna obrona lotnisk ,duża ilość amunicji ,rakiet ,i drony bojowe i tyle w temacie

 6. BieS

  Rumuńskie MiGi-21 LanceR to ex MiGi-21 M, MF i UB, a nie MiGi-21 R. LanceR A to wersja myśliwsko-bombowa (ex M/MF), LanceR B to wersja treningowa (ex UB), a LanceR C to wersja myśliwska (ex M/MF) - łącznie zmodernizowano 113 samolotów M, MF i UB, a 11 sztuk MiGów-21 R używanych w RSP skasowano.

 7. anakonda

  do malkontentów cały czas narzekajacych modernizacja postepuje i nieda sie jej przyspieszyc , nie polega też na szybkim pozbyciu sie starszego sprzetu modernizacja to pozyskiwanie kompetencji zdolnosci doswiadczenia oraz sprzetu którego sami nie umiemy lub finansowonam nieopłacasie go jeszcze budowac.Dla beksów ( podpłaconych przez nieradzace sobie PO)dodamże caracale na dzien dzisiejszy do niczegonie sa nam potrzebne natomiast nastepca MI 24 w programie krukto juz jaknajbardziej ważniejsze jest tez pozyskanie np pocisków C

 8. rydwan

  F 15 x hehe śmiac sie czy płakac? co za barany nam go proponuja skoro ma to byc uzupełnienie dla amerykanskich f 35 na dodatek limitowane toz juz eurofighter jest lepszy ipraktyczniejszy dla nas tylko czy my potrzebujemy myśliwców przechwytujacych i w jakiejilosci bo jesli tak to ta ilosc to kilka szyuk.

 9. arona

  @dfd \"Przecież jest umowa na Patrioty teraz na Homara (Himars zmieniono na szybszą opcję kupienia ) - czemu kłamiesz?...\" Zobaczymy za kilka lat, na razie to działania pozorne. Jeżeli masz dwa pokoje, kuchnię, łazienkę i WC, a kupisz jedną żarówkę to oświetlisz nią całe mieszkanie ?? Tak na razie wygląda sprawa z kupionymi Patriotami.

 10. Zirytowany

  @dfd Umowa na co?Nie ma umowy na Patrioty,by można mówić o umowie na system Patriot trzeba podpisać i sfinansować kilkanaście/kilkadziesiąt umów,które jeszcze nie są wynegocjowane...Homar to tylko zapowiedź,powiedzieli że wszystkie prace jakie toczyły się przez ostatnie lata wyrzucają do kosza i zaczynają od nowa w innym trybie a to nic innego jak granie na czas,bo to już było,zaraz po objęciu władzy gdy już wybrano Himars,to wszystko skasowali i zaczęli od nowa negocjować z USA i Izraelem by \"zbić cenę\" a teraz zaczynają to co było prawie 3 lata temu,tylko bez offsetu,taka dobra zmiana...

 11. rocky

  Najwyższy czas dokupić dwie eskadry F16V, dwie F15X i ruskie szroty będą trzymały się z daleka od polskich granic

 12. Polak z Polski

  Najwyższa pora kupić kolejne nowe F-16 w wersji słowackiej, modernizując posiadane i zamówić F-35B.

 13. tebor

  Najwyzszy czas aby i Polska zaczeła kupowac f16v . Przynajmniej po 12 szt. rocznie

 14. Rs

  Idźmy za Rumunami a że chemy być lepsi kupmy 10 sztuk używanych F 16 :) W końcu na tyle na stać jak na ten maleńki kraj jakim jest Polska:) Dwie Używane fregaty już mamy jeszcze się jak rozglądniemy może i z dwie łodzie podwodne również używane uda nam się kupić :) Oby tak dalej ciekawe jaki rodzic puści swojego syna do wojska jak będzie realizowany taki tok myślenia jak Pan Błaszczak nam prezentuje

 15. utopia

  do Polaka Normalnego __________ skonczcie bredzic o tych 8 latach za PO PSL! Armia jest rozkladana i niszczona systematycznie przez wszystkie rzady juz od 1989! A zakup Caracali byl jak najbardziej potrzebny - przypomne tylko kto glownie ratowal (chodzi mi o wykorzystanie statkow powietrznych) w 1997 podczas powodzi tysiaclecia zalanych mieszkancow - wojskowe smiglowce!!!!!!! O innych tego typu akcjach nie bede sie rozpisywal bo by mi czasu i miejsca zabraklo na temat wykorzystania i przydatnosci wojskowych smiglowcow w czasie pokoju! Jakos nie przypominam sobie zeby braly w tym udzial MiG-29 , Su-22 i inne tego typu odrzutowe szroty! Napisales tez gdzie ta niekonczaca sie lista zakupow nowoczesnego sprzetu? No wlasnie gdzie?! Ile bylo szumu i propagandy co to nie zostanie kupione po przejeciu wladzy przez aktualną ekipe?! I co z tego wyszlo?! Jedno wielkie NIC!

 16. Polak Mały

  A co nasze MON? Rumunia podpisała już mowy na Patrioty, Homara, F16..... A w Polsce planuje się jakby przedłużyć modernizację sił zbrojnych o kolejne 5 czy 10 lat. Przykro mi to stwierdzić, ale pod rządami PiS będziemy za Rumunią, Bułgarią, krajami byłej Jugosławi ...

  1. dfd

   Przecież jest umowa na Patrioty teraz na Homara (Himars zmieniono na szybszą opcję kupienia ) - czemu kłamiesz?...

 17. Lucas

  Nadal wieze w sercu ze PiS robi pozadki w MON po tyle latach niezaniedban i tego sie nie da zrobic w 2-3 lata, mysle ze pod komiec tego roku i idac do przodu obecny zad kupi sprzet dla Wojska. MW potrzebuje nowych okrentuw, SP nowych misliwcuw, tankowcuw, pociskuw OP i PL, zastapic start C130. Armia potrzebuje czolguw ruznego typu.. Zobaczymy czy partia pro Polska cos zadziala w branzy wojskowej!

 18. Polak Normalny

  @Polaku Mały, PO-PSL miało aż 8 lat by Wojsko Polskie uczynić nowoczesne i dokonać niezbędnych zakupów. I co? Afera za aferą i 250 miliardów dolarów wyprowadzone z kraju. A zakup Caracali był naprawdę \"niesamowicie potrzebny\" Polsce. I dobrze ,że został uwalony.I co więcej zrobili poprzednicy PiS? Gdzie ta nowoczesna armia którą zostawili po sobie? Gdzie ta niekończąca się lista zakupów nowoczesnego sprzętu?

 19. Rusek biedny

  A co na to rosja wraca do su-57.

 20. 123

  Niech tylko nam nie przyjdzie do głowy kupowac 40letnich F-16 A/B

Reklama