Siły zbrojne

Rumunia kupi kolejnych pięć F-16. W planie 36 maszyn

Rumuński F-16B Falcon. Fot. MO Rumunii
Rumuński F-16B Falcon. Fot. MO Rumunii

Ministerstwo obrony Portugalii potwierdziło, że sprzeda Rumunii jeszcze w tym roku pięć samolotów F-16A/B. Rumuński minister obrony Mihai Fifor poinformował niedawno, że chce pozyskać łącznie 36 maszyn. Impulsem dla tej decyzji była m. in. tragiczna w skutkach katastrofa myśliwca MiG-21R Lancer-R, w której śmierć poniósł pilot.

Jednym ze efektów wypadku samolotu MiG-21R podczas dnia otwartego w bazie rumuńskich sił powietrznych Borcea w pobliżu Fetesti było uziemienie całej floty samolotów tego typu. Zadania ochrony przestrzeni powietrznej Rumunii realizują więc brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon w ramach misji NATO Air Policing. Jest to o tyle istotne, że rumuńskie F-16 nie osiągnęły jeszcze gotowości operacyjnej, a pozostałe po katastrofach (m. in. w czerwcu 2017 i lipcu 2018) myśliwce MiG-21R Lancer-R zostały uziemione. Tymczasem rosyjskie lotnictwo regularnie narusza przestrzeń powietrzną Rumunii.

W związku z potrzebą pilnego zastąpienia uziemionych, przestarzałych i wyeksploatowanych maszyn minister obrony Rumunii Mihai Fifor zapowiedział publicznie plan zakupu 36 myśliwców F-16 jako następców pierwotnej liczny 36 Migów-21, które zostały zmodernizowane w połowie lat 90-tych XX wieku. Samoloty mają pochodzić w pierwszej kolejności z Portugalii i Izraela. Oba kraje brały udział w rumuńskim przetargu oferując zmodernizowane F-16A/B. Ostatecznie zwyciężyła oferta portugalska, w ramach której dostarczono już 12 maszyn (9 jednomiejscowych i 3 dwumiejscowe) za sumę 628 mln euro, w której zawarła się również modernizacja samolotów i szkolenie pilotów.

W najbliższym czasie będziemy dyskutować (z rządem i parlamentem – przyp. red) na temat kolejnych 36 samolotów które chcemy pozyskać. Jest kilka możliwości które rozważamy. Jak dotąd skierowaliśmy zapytania do kilku krajów które posiadają F-16 i mogą je nam sprzedać, wśród nich są Izrael, Grecja i USA. 

Mihai Fifor, Minister Obrony Rumunii 

Co ciekawe, widać już pierwsze efekty działań o których mówił minister Fifor. Ministerstwo obrony Portugalii potwierdziło w ostatnich dniach, że zgodziło się na sprzedaż do Rumunii pięciu kolejnych samolotów F-16, jeszcze przed końcem 2018 roku. Będą to cztery jednomiejscowe F-16A Block 20 MLU i jeden dwumiejscowy F-16B Block 20 MLU. Samoloty mają zostać zastąpione w portugalskim lotnictwie przez „inne samoloty, które zostaną pozyskane z USA i zmodernizowane w Portugalii”.

Dlaczego Portugalia sprzedaje F-16 aby zaraz kupić kolejne? Jak wyjaśnił w rozmowie z „Portugies Insider” honorowy konsul Portugalii w Rumunii Nuno Caldeira da Silva, samoloty w tej wersji „były bezużyteczne dla zadań jakie realizuje portugalskie lotnictwo w ramach NATO”. Stąd decyzja o sprzedaży F-16A/B Block 20 MLU i zakupie w USA najprawdopodobniej nowocześniejszych maszyn w wersji C/D. Jednak to, co dla portugalskich pilotów było „niewystarczające”, dla Rumunów przesiadających się z MiG-21 na F-16 (nawet w wersji A/B), będzie stanowić znaczny skok jakościowy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.