Reklama

Siły zbrojne

Rumunia: alarmowy start brytyjskich Eurofighterów

Fot. Royal Air Force
Fot. Royal Air Force

Dwa brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon poderwano w Rumunii, by odstraszyć rosyjski bombowiec Su-24, który leciał w kierunku przestrzeni powietrznej NATO nad Morzem Czarnym - poinformowały w czwartek w oświadczeniu Królewski Siły Powietrzne.

Królewskie Siły Powietrzne (RAF) zaznaczyły, że rosyjski samolot bombowy Su-24 (kod NATO: Fencer) nie naruszył ostatecznie natowskiej przestrzeni powietrznej. Brytyjskie myśliwce wystartowały w ciągu kilku minut od odebrania zgłoszenia ale po krótkim patrolu Eurofightery powróciły do bazy Mihail Kogălniceanu obok portu Konstancy. 

Samoloty RAF realizujące misje należały do 135. Ekspedycyjnego Skrzydła Lotniczego, które realizuje zadania ochrony przestrzeni powietrznej Rumunii i Bułgarii w ramach misji rotacyjnej NATO Southern Air Policing. W ramach misji brytyjskie załogi szkolą się także z bułgarskimi i rumuńskimi pilotami. 

Działania 135. Skrzydła koordynuje Koalicyjne Centrum Operacji Powietrznych (CAOC) w Torrejon w Hiszpanii za pośrednictwem centrum naprowadzania w pobliżu Bukaresztu. W ramach obecnej rotacji cztery brytyjskie Eurofightery stacjonują w Rumunii od maja br. 

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. W3-pl

  @tylko...bombowiec leci w kierunku. Tylko..... kiedy ostatni raz lecieli bombowcem NATO w kierunku Rosiji? Na trasie St.Putinsburg - Kaliningrad to delikatnie . Ostatnio, Tam Estonia \"poruszana\" ...Boenigiem. Dostarczyli Su-per 30SM i Ci-sza. A Bryci (w Rumunii) czujni, po drugim akcie trucicielstwa na terenie UK. Noviczikiem co niet Niet NIET isdielije CCCP-y.

 2. tylko Uzupełniam

  @Pilot Wskaż gdzie wyczytałeś ze te (ten) su-24 lata (latają) nad Rumunią ? Wyjaśnij \"jak by się to skończyło\" gdyby latały nad \"Israelem\" ... Język polski trudna jezyk, co nie ??

 3. wer

  To był oczywisty test/rozpoznanie reakcji.

 4. Wojmił

  Na jeden stary bombowiec poderwali dwa nowe myśliwce.. co za strata pieniędzy.. takimi prowokacjami ruscy i Chińczycy wyczerpują zachodnie budżety obronne..

 5. Fred

  miał szczęście, że na Turków nie trafił

 6. Pilot

  Dobrze że ten Su-24 latają nad Rumunią a nie Israelem ponieważ wiemy jak be to się skończyło.

Reklama