Reklama

Siły zbrojne

Rumunia: alarmowy start brytyjskich Eurofighterów

Fot. Royal Air Force
Fot. Royal Air Force

Dwa brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon poderwano w Rumunii, by odstraszyć rosyjski bombowiec Su-24, który leciał w kierunku przestrzeni powietrznej NATO nad Morzem Czarnym - poinformowały w czwartek w oświadczeniu Królewski Siły Powietrzne.

Królewskie Siły Powietrzne (RAF) zaznaczyły, że rosyjski samolot bombowy Su-24 (kod NATO: Fencer) nie naruszył ostatecznie natowskiej przestrzeni powietrznej. Brytyjskie myśliwce wystartowały w ciągu kilku minut od odebrania zgłoszenia ale po krótkim patrolu Eurofightery powróciły do bazy Mihail Kogălniceanu obok portu Konstancy. 

Samoloty RAF realizujące misje należały do 135. Ekspedycyjnego Skrzydła Lotniczego, które realizuje zadania ochrony przestrzeni powietrznej Rumunii i Bułgarii w ramach misji rotacyjnej NATO Southern Air Policing. W ramach misji brytyjskie załogi szkolą się także z bułgarskimi i rumuńskimi pilotami. 

Działania 135. Skrzydła koordynuje Koalicyjne Centrum Operacji Powietrznych (CAOC) w Torrejon w Hiszpanii za pośrednictwem centrum naprowadzania w pobliżu Bukaresztu. W ramach obecnej rotacji cztery brytyjskie Eurofightery stacjonują w Rumunii od maja br. 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.