Reklama

Siły zbrojne

Rozpoczyna się Air Show w Radomiu

Fot. Airwolfhound/flickr/CC BY SA 2.0/[https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]
Fot. Airwolfhound/flickr/CC BY SA 2.0/[https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]

Dziś rozpoczynają się dwudniowe pokazy lotnicze w Radomiu. Podczas prezentacji statycznych i dynamicznych widzowie będą mogli obejrzeć szereg statków powietrznych, zarówno cywilnych jak i wojskowych. W pokazach wezmą udział między innymi polskie MiGi-29, a także zespoły akrobacyjne Biało-Czerwone Iskry, Orlik, Frecce Tricolori czy Royal Jordanian Falcons.

Pokazy rozpoczynają się o godzinie 9 każdego dnia, przy czym do około 12 demonstrowane będą cywilne statki powietrzne należące do aeroklubów. Po godzinie 12 rozpocznie odbędzie się przelot formacji polskiego lotnictwa wojskowego, poprzedzony przez zrzut spadochroniarzy z samolotu M-28 Bryza.

W przelocie wezmą udział śmigłowce SW-4, Mi-2, W-3 Sokół, Mi-8/17 i Mi-24, transportowce M-28, C-295 i C-130 Hercules, bojowe F-16, MiG-29 i Su-22 oraz szkolno-treningowe TS-11 Iskra. Następnie będą mieć miejsce pokazy dynamiczne lotnictwa wojskowego, w tym m.in. polskiego MiG-29, greckiego F-16, rumuńskiego MiG-21 czy czeskiego L-159.

Nad Radomiem będą również demonstrowane wojskowe samoloty myśliwskie 4.5 generacji – włoski Eurofighter oraz francuski Rafale oraz po godzinie 15 w sobotę i po 13 w niedzielę śmigłowiec szturmowy T129 ATAK proponowany Siłom Zbrojnym RP przez koncern Turkish Aerospace Industries.

W pokazach będą brać udział również liczne zespoły akrobacyjne, w tym Patrouille Suisse ze Szwajcarii (na myśliwcach F-5), polskie Orlik Team i Biało-Czerwone Iskry, hiszpański Patrulla Aguila na maszynach Casa C-101 czy włoski Frecce Tricolori na włoskich MB-339. Zaprezentuje się również łotewski cywilny zespół Baltic Bees, wykorzystujący czeskie samoloty szkolne L-39. Z kolei około 16:30 w sobotę i ok. 15 w niedzielę będzie mieć miejsce pokaz zespołu Royal Jordanian Falcons na maszynach Extra 300.

Pokazy dynamiczne zarówno w sobotę jak i w niedzielę mają się zakończyć po godzinie 19. Organizatorzy zastrzegają, że program może ulec zmianie ze względów technicznych bądź np. z uwagi na warunki pogodowe.

Pokazy odbywają się na lotnisku Radom-Sadków przy ulicy Lubelskiej 150 w Radomiu. W pobliżu tras wyjazdowych zostały zorganizowane parkingi, na których zwiedzający mogą pozostawiać samochody. Dojazd do miejsca pokazów odbywa się za pomocą autobusów specjalnej linii P. Posiadacze biletów parkingowych są uprawnieni do darmowego przejazdu komunikacją miejską, zarówno linią P jak i zwykłą komunikacją. Kierowcy proszeni są o oznaczenie samochodów białą kartką formatu A4, w celu ułatwienia kierowania ruchem.

Więcej informacji na temat pokazów można znaleźć na oficjalnej stronie Air Show.

Reklama

Komentarze (3)

  1. EVO

    Byłem w sobotę. Było naprawdę ciekawie, chociaż samoloty odgrodzone taśmą, można było jedynie wejść do transportowca CASA, ale pojedynczo więc kolejka była bardzo długa, tak samo jak do Leoparda, Twardego, Rosomaka i stanowiska z MSBS-em. No i kolejki po wodę której nie można było wnieść : ( .

  2. symptayk lotnictwa

    to już zaczyna być nudne

  3. QDark

    Fajna impreza... Zobaczymy co to ten T129 ATAK potrafi...

Reklama