Reklama

Siły zbrojne

Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód na ćwiczeniach Saber Strike 18

Fot.:Dowództwo Generalne RSZ
Fot.:Dowództwo Generalne RSZ

31 maja, na placu apelowym w Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu, dowódca dywizji gen. bryg. Krzysztof Motacki podczas apelu oficjalnie zapoczątkował udział Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w ćwiczeniu pk. Saber Strike - 18.

Saber Strike - 18 to już ósma edycja ćwiczenia organizowanego przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie. W bieżącym roku biorą w nim udział również żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Jest to dla nich najważniejsze ćwiczenie od momentu rozpoczęcia formowania Dowództwa Dywizji. Stanowi ono również sprawdzian przed zaplanowaną pod koniec bieżącego roku certyfikacją dowództwa.

Podczas Saber Strike - 18 żołnierze ćwiczyć będą na Polowym Stanowisku Dowodzenia zorganizowanym przez Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Wraz z żołnierzami z Elbląga będą w nim uczestniczyć również przedstawiciele Wielonarodowego Korpusu Północny - Wschód, Amerykanie z 7th Mission Support Command stacjonującego w Kaiserslautern w Niemczech, a także przedstawiciele kilku polskich dowództw i jednostek wojskowych. Ogółem w Elblągu szkolić się będzie ponad pół tysiąca żołnierzy z kilkunastu krajów europejskich oraz Kanady i Stanów Zjednoczonych. Rozpoczynająca się 3 czerwca aktywna faza ćwiczenia poprzedzona zostanie szkoleniem obsady Stanowiska Dowodzenia oraz sprawdzeniem systemów łączności. Żołnierze wezmą również udział w tzw. Mini Exercise (ćwiczenie wstępne), podczas którego sprawdzony zostanie przepływ informacji oraz system meldunkowy.

Jak podczas uroczystości rozpoczęcia ćwiczenia powiedział dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. bryg. Krzysztof Motacki - Ten dzień jest bardzo ważny, ponieważ dzisiaj rozpoczynamy ćwiczenie pk. Saber Strike - 18. Jest to moment historyczny dla naszego dowództwa, ponieważ jest to pierwsze ćwiczenie dowódczo - sztabowe, w którym bierzemy udział jako Dowództwo Dywizji. Wierzę, że wykonamy nasze zadanie tak, jak powinno to być zrobione.

W ćwiczeniu pk. Saber Strike - 18 weźmie udział około 18000 żołnierzy z 19 państw. Tegoroczna edycja ćwiczenia zakłada udział komponentów z następujących państw sojuszniczych i partnerskich: Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Manewry uwzględniały będą m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO, które w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sojuszu stacjonują  w państwach bałtyckich i w Polsce. Saber Strike - 18 skoncentruje się na doskonaleniu zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych. Jego dodatkowym celem jest zwiększanie interoperacyjności sił zbrojnych ćwiczących stron z Wielonarodowymi Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO stacjonującymi na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Dowodzenie i kontrolę nad przebiegiem ćwiczenia sprawować będzie Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód.

ML/DG

Reklama

Komentarze (3)

 1. KAR

  Co tu robi Izrael??? Czyżby wojska izraelskie miałyby zostać w Polsce na stałe??? Ustawa 447 zaczyna nam się kłaniać...

  1. Zajac

   A tubylcom tyle dziesiecioleci wmawiali, ze chodzi o swietlana przyszlosc Polski ...

 2. typ

  dlaczego dopiero dzis w tv slysze ze takze i zydzi z izraela przyjechali pocwiczyc ? przymiarka do polin?

 3. -CB-

  Hmmmmm. Czy Aby na pewno w \"PUCKU\"? Tam się odbędą ćwiczenia?

Reklama