Siły zbrojne
Rozpoczęło się składanie kadłuba drugiego brytyjskiego lotniskowca
W stoczni Rosyth rozpoczęto składanie bloków kadłuba drugiego brytyjskiego lotniskowca HMS „Prince of Wales”.
Zaczęto od największych modułów: Lower Block 02 i Lower Block 03, które powoli zostały zetknięte na suchym doku opuszczonym przez pierwszy lotniskowiec HMS „Queen Elizabeth” w lipcu br. Dok został później wypełniony przez 80 000 ton wody, by pozwolić na wprowadzenie pływających bloków 02 i 03 ważących kolejno: 6000 ton i 8000 ton. Zostały wyprodukowane w zakładach BAE Systems w Portsmouth i Glasgow.
Prowadzący budowę lotniskowca koncern BAE Systems zwraca uwagę na moment, kiedy cała operacja została rozpoczęta. Kilka dni wcześniej brytyjski premier David Cameron potwierdził, że Wielka Brytania będzie miała dwa lotniskowce, tak by zawsze jeden z nich był gotowy do działania.
Prace na pierwszym okręcie - HMS „Queen Elizabeth” są prowadzone zgodnie z planem tak, by można było przeprowadzić próby morskie w 2016 r. W międzyczasie trwa przygotowanie bazy morskiej Portsmouth na przyjęcie nowych jednostek już w 2017 r. Chodzi nie tylko o infrastrukturę nabrzeża, ale również o poszerzenie i pogłębienie kanału portowego oraz poprawienie oznaczenia nawigacyjnego.
rozbawiony
A nie mają samolotów nawet na pierwszy! Ciekawie rządzi kasą podatników Anglia - remontuje Nimrody, wydając fortunę by je rok potem zezłomować. Teraz kupuje lotniskowce, a nie wiadomo kiedy do nich będą samoloty! :-)))
Cenzor
A skąd pewność, że WSZYSTKIE zezłomowali???
Bryk
Może jak zmienią nazwę na "Price of Scotland" to przekonają szkotów do zostania razem ;)
O LOL
No nie wiem. Może "King of Scotland" bardziej by pomógł ;)
rollles
Szkocja zrobi błąd jak się odłączą....teraz są czasy nie pokoju ze strony Rosji więc niech to odstawią jak już będzie po wszystkim !!! nie ma się teraz co śpieszyć.
MARIO
JAK TO JEST ŻE INNI BUDUJĄ DWA LOTNISKOWCE I BAZĘ MORSKĄ A MY NIE MOŻEMY ZBUDOWAĆ NAWET PATROLOWCA.CZY KTOŚ KIEDYŚ OGARNIE KORUPCJĘ W MONIE?
zamordor
Bardzo dobre pytanie. Wydaje mi się a wręcz jestem przekonany że trzeba podziękować naszym "braciom" ze wschodu za nasz dobrobyt gospodarczy, konkurencyjność itp. itd. kończąc na niepodległości.
Wojak
Brawo! Wreszcie rozsądna decyzja władz Brytanii. Pomysł ze sprzedaniem drugiego lotniskowca był bardzo kontrowersyjny w mojej ocenie. Teraz tylko brakuje F-35.
Eagle
Cieszy powrót potęgi Royal Navy. Dwa największe i najnowocześniejsze nieamerykańskie lotniskowce świata - Brytyjczycy zyskają potężne narzędzie do swojej dyspozycji, co z pewnością wpłynie znacznie na postrzeganie siły wojska brytyjskiego.