Reklama

Siły zbrojne

Rozpoczęło się przegrupowanie Patriotów do Turcji

Pierwsze elementy amerykańskich baterii Patriot już są w Turcji - fot. usmilitary.com
Pierwsze elementy amerykańskich baterii Patriot już są w Turcji - fot. usmilitary.com

US European Command oficjalnie potwierdziło, że w piątek rozpoczęło się przegrupowanie amerykańskich baterii rakiet plot Patriot do Turcji, w rejon graniczący z Syrią. Pierwsze elementy systemu oraz żołnierze obsługi już przybyli do lotniczej bazy Incirlik w tureckiej prowincji Adana.Jest to odpowiedź na prośbę, jaką Turcja złożyła w listopadzie 2012 r. w NATO, by siły paktu pomogły jej w odparciu ewentualnego ataku rakiet syryjskich. Zgodnie z decyzją podjętą 4 grudnia ubiegłego roku przez NATO, planuje się rozlokować w pobliżu Syrii 6 baterii Patriot, po dwie z Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych.

Systemy amerykańskie będą pochodziły z 3 batalionu 2 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej (3-2 ADA) stacjonującego w Fort Sill w Oklahomie. Przez najbliższe dni podstawowy sprzęt oraz 400 żołnierzy ma zostać przerzucony ze Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą. Reszta potrzebnego wyposażenia zostanie dostarczona do końca stycznia br. drogą morską.

Wszystkie przerzucone do Turcji baterie Patriot mają zostać podporządkowane dowództwu NATO, jednak z zaznaczeniem, że mogą być wykorzystywane jedynie do działań defensywnych a nie do operacji ofensywnych (np. do stworzenia i nadzorowania strefy zakazu lotów).

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama