Reklama

Siły zbrojne

Royal Navy: ostatni niszczyciel typu 45 wprowadzony do służby

Przyjęto do służby szósty i ostatni niszczyciel typu 45 – fot. Royal Navy
Przyjęto do służby szósty i ostatni niszczyciel typu 45 – fot. Royal Navy

Marynarka brytyjska przyjęła formalnie do służby okręt HMS „Duncan” - szósty i ostatni w serii niszczyciel typu 45 (typu Daring).

Uroczystość została zorganizowana w bazie Royal Navy w Portsmouth. W ten sposób w ciągu czterech lat oddano sześć niszczycieli. Pierwszy HMS „Daring” wprowadzono w 2009 r. Później były to okręty HMS „Dauntless”, HMS „Diamond”, HMS „Dragon”, HMS „Defender” i obecnie HMS „Duncan”.

Budowa ostatniej jednostki rozpoczęła się w stoczni River Clyde w październiku 2010 r. W uroczystości wprowadzenia jej do służby w Royal Navy wzięła udział matka chrzestna okrętu, obecna załoga oraz marynarze z fregaty HMS „Duncan” (typu 14), która pływała pod banderą brytyjską od 1957 do 1985 r.

Pierwsze cztery niszczyciele są już w pełni operacyjne, piąty - HMS „Defender” wyjdzie w swój pierwszy rej bojowy w przyszłym roku. HMS „Duncan” przejdzie teraz serię testów i ćwiczeń, w czasie których będą zgrywane zarówno systemy okrętowe jak i załoga.

Reklama

Komentarze (1)

  1. marynarz

    Zaczynali w tym samym czasie co my naszego Gawrona, ale jak widać dla nich morze ma takie znaczenie jak pisał nasz arcybiskup Solikowski " Każdemu panu i narodowi pierwej na państwie morskim aniżeli ziemskim zależy...., więc swój plan zrealozowali.

Reklama