Reklama

Siły zbrojne

Royal Navy bez rakiet przeciwokrętowych?

Harpoony zostaną zbyt wcześnie wycofane z brytyjskich okrętów wojennych ograniczając ich możliwości zwalczania celów nawodnych– fot. US Navy
Harpoony zostaną zbyt wcześnie wycofane z brytyjskich okrętów wojennych ograniczając ich możliwości zwalczania celów nawodnych– fot. US Navy

Brytyjski minister obrony ujawnił, że rakiety przeciwokrętowe GWS60/Harpoon Block 1C zostaną wycofane z okrętów Royal Navy jeszcze przed 2018 r. Tymczasem nowe rakiety tej klasy FCASW (Future Cruise Anti-Ship Weapon) – mają być gotowe dopiero po 2030 r.

Jeżeli decyzja ministra zostanie wprowadzona w życie to 13 fregat typu 23, wyposażonych w rakiety Harpoon Block 1 będzie po 2018 r. miało ograniczone możliwości zwalczania celów nawodnych. Podobna sytuacja będzie mieć miejsce na nowych niszczycielach typu 45, które mają otrzymać systemy Harpoon ze zdekomisjonowanych fregat typu 22 (w 2014 i 2015 r.).

Oczywiście Wielka Brytania prowadzi obecnie badania nad nowymi rakietami przeciwokrętowymi FCASW, które zaczęła razem z Francją, ale ich wprowadzenie na okręty nie nastąpi wcześniej niż w 2030 r.

Tymczasem raport techniczny na temat stanu systemów GWS60/Harpoon nie pozostawia cienia złudzeń i nakazuje wycofanie ich ze służby w ciągu czterech najbliższych lat. Wskazuje się przy tym na możliwość wydłużenia tego okresu do 2020 – 2023, ale się takiego rozwiązania nie gwarantuje.

Reklama

Komentarze (4)

 1. szt

  po 2030 hahaha planowanie dalekodystansowe Z takim wyprzedzeniem to mozna przewidywac wycofanie jakiegoś sprzętu a nie jego wejście do służby (chyba, że mówimy o super lotniskowcu albo myśliwcu 5+ generacji)

 2. O.K.

  Argentyno -możesz zagarnąć Malwiny. Durni Angole nic ci nie zrobią.

  1. Abakus

   Angole mają atomowe okręty podwodne, torpedy na Argentyński złom wystarczą.

  2. tank_buster

   Nic. Myśliwce pokładowe UK będzie miała dopiero po 2020. Czyli jeszcze min. 5 lat nie będzie mogła ich odbić. A bogate złoża ropy naftowej w pobliżu czekają.

 3. IWHO

  Czy okręty brytyjskiej floty posiadają system AEGIS?

 4. Damarcus

  "Zdekomisjonowany" - straszny potworek i kalka z angielskiego. Piszcie po polsku

Reklama