Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie wojska opuszczają granicę z Ukrainą? Zostaje infrastruktura

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ukraińska straż graniczna informuje o rozpoczęciu wycofywania znad granicy Ukrainy rosyjskich wojsk. Oddziały opuszczają pozycje, jednak pozostawiają całą infrastrukturę, obozy namiotowe, punkty zaopatrzenia i dowodzenia. 

Informacje na ten temat zostały w niedzielę oficjalnie potwierdzone przez przedstawicieli Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Dane pochodzą z obserwacji lotniczej i komunikatów posterunków przygranicznych. Jednocześnie podkreślono, że wycofujące się oddziały rosyjskie pozostawiły na miejscu sieć punktów zaopatrzenia i dowodzenia, umocnione obozy polowe i stanowiska.

Informacje te łączą się z piątkowym oświadczeniem szefa sztabu generalnego Rosji, gen. Walerija Gierasimowa, który poinformował , że zakończyły się „planowane ćwiczenia ma poligonach w pobliżu rosyjsko-ukraińskiej granicy.”

Zgodnie z jego słowami w ciągu kilku najbliższych dni żołnierze powinni  opuścić rejon przygraniczny a około 20 dni zajmie przemieszczenie ludzi i sprzętu do stałych miejsc stacjonowania. Jednak pozostawienie w rejonie przygranicznym niemal całej infrastruktury sugeruje możliwość powrotu tych, lub innych rosyjskich oddziałów, w bardzo krótkim czasie. 

Są to pierwsze sygnały realizacji przez rosyjskie siły zbrojne deklaracji prezydenta Władimira Putina. 19 maja nakazał on wycofać do miejsc stałej dyslokacji oddziały uczestniczące w „ćwiczeniach” na terenie obwodów: rostowskiego, biełgorodzkiego i briańskiego, które graniczą bezpośrednio z Ukrainą. 

Reklama

Komentarze

    Reklama