Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie uzbrojenie w Donbasie. Stare rusznice i najnowsze karabiny [WIDEO]

 • Fot. Robert Gretzyngier
  Fot. Robert Gretzyngier

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uruchomiła w Kijowie ekspozycję broni, dokumentów i innych dowodów obecności rosyjskich oddziałów i najemników na wschodniej Ukrainie. Co znaczące, wystawa znalazła się w kijowskim muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Jak informuje służba prasowa ukraińskiej Gwardii Narodowej, większość eksponatów pochodzi z magazynów przejętych w Kramatorsku i Słowiańsku. Jest wśród nich zarówno nowa broń z rosyjskich i ukraińskich magazynów, jak też sprzęt pochodzący sprzed 50-70 lat, jak np. radzieckie rusznice przeciwpancerne.

Pewna ilość eksponatów to uzbrojenie, które znajduje się wyłącznie na wyposażeniu rosyjskich sił zbrojnych  i oddziałów specjalnych, np. wyciszone karabiny WSS, karabinki AK-105 (szczególnie w wersji z granatnikiem GP-30 „Obówka”) czy lekka broń przeciwpancerna. Oprócz znaczącej ilości uzbrojenia i sprzętu wojskowego, łącznie z pojazdami opancerzonymi, na ekspozycję składają się dokumenty.

Są wśród nich zeznania zatrzymanych bojowników, ale też kwity magazynowe rosyjskich pocisków kierowanych, broni i amunicji, paszporty, książeczki wojskowe oraz dokumenty mobilizacyjne rosyjskich żołnierzy. Na pozycjach tzw. separatystów oraz przy zatrzymanych osobach znaleziono też rozkazy i inne dokumenty sygnowane przez oficerów GRU (rosyjskiego wywiadu wojskowego) działających na terenie Ukrainy.

W pierwszej kolejności wystawa została zaprezentowana znajdującym się w Kijowie przedstawicielom organizacji międzynarodowych, prasy oraz dyplomacji. Ekspozycja jest jednak ogólnie dostępna i stanowi dla władz Ukrainy kolejną metodę dowodzenia rosyjskiej obecności i inspiracji przez Rosjan wydarzeń w Donbasie. Na płaszczyźnie medialnej argumenty Kijowa są znacznie silniejsze niż w negocjacjach, podczas których część polityków, zwłaszcza niemieckich, nawołuje do „porozumienia i dialogu” ze stroną rosyjską. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. bubu

  ale po co oni to do kijowa targali ,zamiast wojsku te ppanc bazooki przekazać itp. ?

  1. z prawej flanki

   podobna "wystawkę" Rosjanie sobie urządzili po rozbiciu armii gruzińskiej...

 2. Palmel

  Ale propaganda

  1. uruk

   wyłączcie RTR , echo moskwy ,Russia tadey przestańcie czytać sms z ambasady putina a zobaczycie że agresywne post sowieckie zdemoralizowane imperium napadło na naszego sąsiada.A w naszym interesie jest aby sąsiad był bogaty i demokratyczny a dla nas przyjazny a nie agresywny

 3. sigaris

  Czy tylko mnie się wydaje, czy Niemcy sprzedały się Rosji? Powtórka z '39: Pakt Ribbentrop-Mołotow?

  1. DP

   Dlatego ich amerika szpieguje i jest taka afera.

  2. jang

   na razie to faza wstępna podobna do Umowy Niemiec z Leninem w Rapallo.Potem będzie szkolenie zaprzyjaźnionych kadr wojskowych w Lipiecku i wreszcie uzgodnienia typu Ribbentrop-Mołotow a może nawet Stalin-Roosevelt Teheran43 Historia lubi sie powtarzać

 4. Rafofall

  Wygląda jak targowisko ta wystawa... Ciekawe jakie ceny. :)

 5. roberto

  dziwne, w poprawnej POlitycznie prasie nie ma zdjec z "wyzwoloncych" terenow...

  1. Patriota

   Zadzwoń do swojego kolegi z GRU i poproś go ,aby nam te zdjecia udostępnił.

  2. Grzegorz

   Owszem są zdjęcia z wyzwolonych terenów. I to dużo. Dużo budynków i innej infrastruktury nosi ślady działań wojennych. No ale na wojnie tak jest. Również widać jak żołnierze "idący" na tyłach przywożą ludności cywilnej pomoc humanitarną a nie morderstwa jak to ich straszyli terroryści z Rosji. Było kilka dni temu na czołówkach światowych serwisów. Wygooglaj sobie.

  3. oleg

   Faktycznie w Russia Taday ich nie znajdziesz ;)

 6. fromasz

  przecież to wszystko z military shopów z Doniecka....

  1. Osprey

   Przecena w biedronce była.

 7. sigaris

  Czy tylko mnie się wydaje, czy Niemcy sprzedały się Rosji? Powtórka z '39: Pakt Ribbentrop-Mołotow?

Reklama