Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie systemy rakietowe S-400 trafią do Chin

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Siły zbrojne Chińskiej Republiki Ludowej mogą stać się pierwszym użytkownikiem zagranicznym systemu obrony powietrznej S-400, produkowanego przez rosyjski przemysł zbrojeniowy.

Jak donosi agencja RIA Novosti, szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow stwierdził że jest wysoce prawdopodobne, iż Chińska Republika Ludowa jako pierwszy użytkownik eksportowy otrzyma rosyjskie zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe S-400. Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej wspomniał o systemach S-400 przy okazji omawiania współpracy ChRL i Rosji, także w kontekście polityki obronnej obydwu państw.

Wcześniej wielokrotnie informowano, że władze Rosji wyraziły zgodę na sprzedaż ChRL zestawów S-400. Chińska Armia Ludowo – Wyzwoleńcza już w chwili obecnej ma na uzbrojeniu kompleksy S-300PMU-2, na których oparta jest konstrukcja nowych systemów. W opinii części komentatorów Rosjanie obawiają się jednak nielegalnego wykorzystania przez przemysł zbrojeniowy ChRL technologii kompleksów S-400 do zbudowania własnych zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy S-400 stanowi dalekie rozwinięcie zestawu S-300PMU-2. Jest on zdolny do przechwytywania zarówno celów aerodynamicznych, jak i pocisków balistycznych. S-400 może zwalczać nawet do 36 celów jednocześnie, wykorzystując pociski rakietowe różnych typów. Maksymalny zasięg nowych rakiet 40N6 wynosi według dostępnych informacji nawet 400 km.

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. knadopol

  mieszkam w kanadzie dlugo i czytam, po angielsku oczywiscie, artykuly o uzbrojeniu i jego aktualnej efektywnosci (bo rzeczywistosc a nie mity mnie interesuje) w mediach angielskojezycznych ; nie ma eksperta ani artykulu ktory by nie uznawal by wysokiej skutecznosci rosyjskich systemow przeciwlotniczych jesli sa one w rekach ekspertow rosyjskich; komentarze na tym forum sa jak widze od mlodych rosofobow nie myslacych racjonalnie,wyrazajacych opinie oparte raczej na emocjach i reklamowkach usa;niedojrzlosc umyslowa i faktyczna slepota (slepota na fakty) to oznaki degeneracji mlodej polski;jesli wyrazane tu opinie sa opiniami polskich wojskowych,to jest to zbieranina debili zdolnych do misji w krajach trzeciego swiata.a nie do obrony polski.

  1. rabarbarus

   Proponowałbym raczej ochłonąć i nie wyrażać skrajnych opinii na podstawie anonimowych wpisów internautów. Na amerykańskich forach też różne opinie się pojawiają i trudno sobie na ich podstawie wyrabiać wiążące opinie o dzikim zachodzie...

  2. czarnomorskie samotopy

   - "obrony P o l s k i" ; wracaj czem prędzej ,bo za niedługo do komunikacji z Rodakami w kraju - pozostanie ci już tylko translator Google...

 2. Rafofall

  knadopol... Czuję się jeszcze młodo więc rozumiem że do mnie pijesz... Mieszkam w Polsce od urodzenia i nigdy nie byłem w Kanadzie. Czytuję zazwyczaj artykuły o uzbrojeniu i jego efektywności po polsku... i rozmawiam z ludźmi po polsku... Znam tylko jedno dziecko (nastolatka) które uważa sprzęt amerykański za lepszy pod każdym względem (jeśli mówimy o rakietowych środkach OPL). Komentarze odnoszą się (jak widzę) głównie do chińskich podróbek- które uważam że są coraz lepsze, lecz nadal gorsze niż oryginały. Jawisz mi się więc jako wyalienowany rodak- polaczek który wyjechał do welkey hameryky zostawiając za sobą spaloną wczesnokomunistyczną wieś z jednonogą kurą i zawaloną studnią w której nadal jest skrytka na dwa granaty i się w niej niemiec utopił podczas wojny. Tyle wiedząc o OBECNEJ Polsce i ludziach powinieneś się nie wypowiadać publicznie. Jeśli wg ciebie się mylę i to dla ciebie potwarz to możesz mi wysłać sekundantów w celu załatwienia sprawy jak mężczyźni ;)

 3. wiktor

  Chiny - kraj "copy-paste".

 4. rabarbarus

  W ten sposób właśnie Rosjanie udostępniają Chińczykom sprzęt, który w ciągu najbliższych lat zostanie rozebrany na części i skrupulatnie skopiowany. Chińczycy już to z rosyjskim sprzętem robili i jeszcze zrobią. Trzeba jednak z czegoś finansować politykę Putina.

  1. GM

   Robili, i zwykle średnio wychodziło. Dzisiaj oprogramowanie jest w większości przypadków dużo ważniejsze lub niż sprzęt lub co najmniej tak samo ważne. A nawet jeśli Chińczykom uda się wyciągnąć z tego sprzętu binarny, skompilowany kod, to sprawdzenie go pod kątem bezpieczeństwa (w tym backdoorów, które jak już napisałem na 100% Rosjanie dodali) i ewentualne zmodyfikowanie może być bardzo trudne/nieopłacalne lub nawet niemożliwe z różnych powodów. A bez dobrego oprogramowania S-400 jest tyle warte co materiały, z których jest wykonany, w skupie złomu.

 5. Strateg

  Kupią, skopiują a za jakiś czas wyprodukują podobny zestaw ale już swój. Po co wykładać potęzne pieniądze na wymyślenie nowych technologii skoro można wszystko skopiować

  1. Jan

   I to skopiowanie będzie chyba najbezpieczniejsze - biorąc pod uwagę kto kupił te S-400 to Rosjanie na 100% zostawili im niespodziankę w oprogramowaniu sterującym. I może się kiedyś okazać, że zamiast rosyjskie samoloty to zmasakrują własne.

 6. rtfgf

  Te zestawy i tak będą użyte na Rosję. Chiny mają coś do wyrównania i historię znają.

  1. GM

   Jak się Ruskim coś nie spodoba, to chińskie S-400 zostaną zdalnie zezłomowane - w czasach gdy główną część większości typów broni stanowią komputery nie ma opcji, żeby Rosja nie pozostawiła sobie możliwości zdalnego unieruchomienia.

  2. Kazimierz S

   Na Rosję i nie tylko.

 7. ojoj

  Po co Chinom taki złom jak ich hakerzy wykradli hamerykańskie 10 x lepsze systemy ?

  1. Podpułkownik Wareda

   Do "ojoj"! Z całą pewnością, jesteś specjalistą w dziedzinie techniki rakietowej, w tym rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy fachowej. Wobec powyższego, proszę abyś profesjonalnie uzasadnił, dlaczego nazwałeś "złomem" rosyjski system S-400 oraz dlaczego systemy amerykańskie są dziesięciokrotnie lepsze od rosyjskich? Zapewniam, że chętnie zapoznam się z Twoim uzasadnieniem.

 8. Elf

  taka była cena przychylnego milczenia w sprawie Ukrainy..

 9. cena czyni cuda !

  Z powodu swej mocarstwowości gospodarczej Rosja została określona przez niemieckiego polityka Helmuta Schmidta w latach '80 jako Górna Wolta z rakietami. Jest to określenie do dziś obowiązujące a jedyne, co się w nim zdezaktualizowało to fakt, że nie istnieje już takie państwo jak Górna Wolta. Obecnie bowiem znane jest ono jako Burkina Faso.

Reklama