Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie Su-27 i Su-30 rozmieszczone na Krymie

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Na Krymie rozmieszczono 10 myśliwców Su-27SM i cztery fabrycznie nowe Su-30M2. Docelowo pułk lotniczy stacjonujący na lotnisku Belbek będzie wyposażony w 24 maszyny bojowe i sześć szkolno-bojowych.

Jak podaje rosyjska agencja TASS, 26 listopada 2014 roku na lotnisku w Belbeku koło Sewastopola na Krymie wylądowało 10 Su-27SM, które przyleciały z bazy w Kraju Krasnodarskim i 4 fabrycznie nowe Su-30M2. Maszyny utworzą 62. pułk myśliwski na stałe rozmieszczony w bazie Belbek.  Docelowo jednostka ma  dysponować 24 samolotami bojowymi i 6 szkolno-bojowymi. Pierwsze loty treningowe z bazy na Krymie mają rozpocząć się już 1 grudnia b.r. 

Wzmocnienie rosyjskiego lotnictwa na Krymie było zapowiadane we wrześniu br. przez ministra obrony Federacji Rosyjskiej Siergieja Szojgu. Do końca roku na półwyspie ma stacjonować także pułk bombowców Tu-22M3, samoloty do zwalczania okrętów podwodnych Tu-142 i Ił-38 oraz śmigłowce typu Ka-27 i Ka-29. Rozmieszczanie jednostek lotnictwa wojskowego to kolejny przykład rosyjskiej militaryzacji półwyspu, o której niedawno mówił w Kijowie gen. Philip M. Breedlove, naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie. 

Do marca 2014 roku na lotnisku w Belbeku stacjonowały jednostki sił powietrznych Ukrainy. Podczas inwazji na Krym Rosja miała przejąć w omawianej bazie co najmniej 45 Migów-29, z których część została potem zwrócona Ukrainie i 4 maszyny L-39.

Andrzej Hładij

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. jang

  do I Wojny Krym miał znaczenie wojskowe W czasie II Wojny stał się pułapką na wojska sowieckie i niemieckie Teraz jest tarcza strzelniczą zarówno gdyby był NATO-wski jak i Rosji.Jedna rakieta tych przeciwników może go unicestwić.Zatem jest to co najwyżej miejsce do wysyłania Zielonych Ludzików by siali zamęt w bliskim otoczeniu.Opowieści p Szojgu and & o zamiarach NATO wobec Krymu mogą być kierowane do Czukczy i to ze starego pokolenia

  1. Rezerwista

   Z Twojego komentarza wynika, że jesteś wybitnym strategiem. Twój podpis, jako autora komentarza, coś mi przypomina.

 2. Bloody

  a ile uzależniło politycznie ?

 3. kol

  A ile państw najechalo USA?

  1. Zenio

   A kiedy ostatnio USA włączyło tereny najechanego państwa do siebie ?

 4. Belfer

  Na banknocie 1000000 rubli będzie Władolf Putler.

  1. moszko I

   to uroczo

 5. Przeor

  I tego się należy obawiać. Szczur przyciśnięty do ściany zaczyna kąsać. a swoją drogą jak chory musiał być ktoś kto pomyślał że Rosja odda bazy Krymskie w ręce Zachodu.No pasaram...

 6. Put-in

  A ropa jak tanieje tak tanieje :) niedługo nie bedzie rubelkow na części zamienne do ruskich samolocików i tankierek :)

  1. taczanka

   Rubelek też tanieje. Kontrakty są rozliczane w USD. Pytanie - Rosja dostaje teraz więcej rubelków, czy mniej? Krótkookresowo nie ma się czym martwić.

Reklama