Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie śmigłowce szturmowe na granicy krajów bałtyckich

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Najnowsze rosyjskie śmigłowce bojowe Ka-52 i Mi-28N rozpoczęły loty szkoleniowe przy granicy z krajami bałtyckimi. Należą one do nowo sformowanej brygady lotnictwa armii Zachodniego Okręgu Wojskowego. Jednostka stacjonuje 50 km od granicy Łotwy.

Budowa dużej bazy lotniczej dla śmigłowców w rejonie Pskowa, tak blisko granicy wzbudziły zrozumiałe zaniepokojenie krajów nadbałtyckich. Łotewskie media alarmowały na przełomie marca i kwietnia, że startujące z Bazy Ostrow śmigłowce mogą w ciągu godziny osiągnąć Ryge, natomiast najbliższe łotewskie i estońskie miasta leżą w odległości kilkunastu minut lotu.

W ostatnich dniach rzecznik prasowy Zachodniego Okręgu Wojskowego nie tylko potwierdził uruchomienie bazy lotniczej Ostrow. Poinformował również, że rozpoczęto loty szkoleniowe stacjonujących w niej maszyn. Są to obecnie śmigłowce transportowe Mi-8 MTV-5 i Mi-26T.

Ćwiczenia w powietrzu rozpoczęły również najnowsze maszyny szturmowe Mi-28N i Ka-52, dostarczone niedawno do Zachodniego Okręgu Wojskowego. Loty będą obejmować zadania z pilotażu, nawigacji oraz wykrywania i zwalczania celów naziemnych. Załogi śmigłowców obu wspomnianych typu trenowały dotąd głównie wirtualnie, z użyciem symulatorów lotu.

Jak poinformował rzecznik prasowy Zachodniego Okręgu Wojskowego, stacjonująca w rejonie Pskowa 15 Brygada Lotnictwa Armii otrzymała w ciągu ostatniego roku około 50 śmigłowców bojowych i transportowych różnych typów. Rozpoczęcie przez nią intensywnych lotów szkoleniowych może w najbliższym czasie zaowocować znaczną liczbą incydentów z udziałem śmigłowców naruszających przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich.

Można się tego spodziewać zwłaszcza po zapowiedzi ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, który poinformował, że wzmożone ćwiczenia w pobliżu granic z Ukrainą i krajami bałtyckimi. Ma to być jego zdaniem odpowiedź na „bezprecedensowe zwiększenie obecności wojsk NATO” w pobliżu granic Federacji Rosyjskiej, związane z sytuacją na Ukrainie.

Reklama

Komentarze (10)

 1. tsu

  strzelać do ruskich ścierw natychmiast, jak przekroczą granicę z państwem NATO choćby o centymetr

 2. rolo

  aby wykorzystać smigłowce potrzebna jest przewaga w powietrzu co rosji nie grozi

  1. pinokio

   myslenie malo precyzyjne ,nikt nie zdobedzie przewagi w powietrzu na terenie dzialan wszystkich teatrow wojny ,to nie tylko samoloty ale i srodki opl ,a te rosja ma b.dobre .dotarlem dowiadomosci ,ze syrii nie zaatakowano z powodu obrony oplot,ktora podobno zestrzelila f-22.

 3. dfd

  A co juz samolotów im zabrakło ??

 4. olo

  Baza jest na terrytotium rosyjskim , a nie obcym (okupowanym) jak to robią jankesi i wasale z NATO - dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskich obywateli i g.... komu do tego!!

  1. pól źartem ale bardziej serio i z prawej flanki

   - najwyźsza chyba pora abyś wystapil do samego Wladimira Wladymirowicza o polityczny azyl ; juź chyba na niego zasluźyleś. A na pochwale z wpisem do teczki agenta wplywu - to juź na pewno.

 5. ironman

  Parę helikopterów i Rosjanie wywołali histerię, nie wiem przed czym tak dygają te kraje, które należą do NATO. To jest oczywiste, że Rosjanie nie posiadają odpowiedniego potencjału na otwarty konflikt z Sojuszem. Można powiedzieć, że ta histeria i podnoszony rwetes to przejaw słabości niektórych członków NATO, czego się obawiają? Przecież za nimi stoi armia dwa razy większa od armii rosyjskiej. Jedynie co przemawia na korzyść armii federacji to morze ropy, do napędzania ich złomu. Celowo pominąłem arsenał nuklearny NATO i FR użycie go = Game Over & Hasta la vista wonderful World.

 6. OPL

  Sprzedac Baltom partie Gromow i rozlokowac na granicy.

 7. anig 02.05.2014

  Prawidłowo, wolno NATO, wolno Rosji.

  1. ikar

   tyle tylko ze to NATO odpowiada na "manewry" przy granicy Ukrainy (via Krym) oraz ciagle zblizanie sie samolotow Rosji do granic wielu krajow europy (szwecja, litwa, łotwa, ukraina itd)

  2. antyprowokator

   czy z tej rosyjskiej prawidlowości ; mój kraj ,czyli Polska - ma jakieś korzyści aby te ich ruska wolność Tomku w swoim domku tak tu przypominać? He?

  3. Gosc

   Ty kacapie. Chcesz ruskich w Polsce czy co? Dziwia mnie wypowiedzi takich kmiotow. Nato to nasi sojusznicy wiec spal jointa do konca i ogarnij sie.

 8. Darek S.

  Rosjanie robią nam przysługę. Całe NATO było uśpione. Wszyscy się rozbrajali i szykowali armie pod konflikty asymetryczne, aż tu Putin przypomniał, skąd mamy się spodziewać największego zagrożenia i do czego mamy przygotowywać nasz system obronny. Awantura wywołana przez Putina jest błogosławieństwem dla Polski, która żyła w błogim przeświadczeniu, że jesteśmy bezpieczni. Jeżeli manipulacje medialne nie przekręcą prawdziwego obrazu sytuacji bezpieczeństwa naszego kraju, wyciągniemy z tego same korzyści.

 9. xgran

  Nie zamieszczajcie więcej komentarzy sowieckich szpicli!!!

 10. ryszard56

  a gdzie NASZE NAJNOWSZE APHACZE????

Reklama