Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie śmigłowce bojowe ćwiczą przy granicy z Ukrainą

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W graniczącym z Ukrainą Południowym Okręgu Wojskowym rozpoczęły się intensywne ćwiczenia lotnictwa armijnego. Rosyjskie śmigłowce trenują zwalczanie desantu przeciwnika i wsparcie własnych sił zmechanizowanych i powietrznodesantowych na poligonach w rejonie Rostowa i Stawropola. 

W ćwiczeniach bierze udział około trzydziestu maszyn, przede wszystkim najnowsze śmigłowce szturmowe Mi-35, Mi-28N i Ka-52, ale również transportowo-bojowe Mi-8AMTSz. W manewrach uczestniczy także około trzystu członków personelu latającego. 

Wstępna faza obejmuje szkolenia teoretyczne i dziesięć godzin treningów na najnowszych w rosyjskich siłach zbrojnych symulatorach lotu. Następnie realizowane będą ostre strzelania na poligonach w Kraju Stawropolskim i graniczącym z Ukrainą okręgu rostowskim. Planowane jest prowadzenie ognia z użyciem pocisków niekierowanych, działek 23 i 30 mm oraz wielkokalibrowych karabinów maszynowych 12,7 mm do celów stacjonarnych i ruchomych. Strzelania będą wykonywane zarówno w dzień jak i w nocy.

Lotnictwo armijne Południowego Okręgu Wojskowego prowadzi w ostatnich miesiącach bardzo intensywne ćwiczenia, szczególnie obejmujące loty w nieznanym terenie, jak również misje realizowane w dzień i nocą na minimalnej wysokości. Większość ćwiczeń realizowana jest na poligonach okręgu rostowskiego i Kraju Krasnodarskiego oraz Stawropolskiego. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Flanker

  W przeciwieństwie do USA ćwiczą u siebie, a nie np. na Kubie, a USA ćwiczy w Polsce.

  1. JanKS

   I bardzo się cieszę. Szkoda, że US Army nie ćwiczy u nas wiecej. A czy wydażenia w Czeczeni, to też były "ćwiczenia" u "siebie" ?

 2. marta

  Ciekawe, że agencja Ria Novosti - mająca stały dział "ćwiczenia wojskowe" - nie napisała ani słowa na temat tych ćwiczeń. Zawsze mają info o wszystkich ćwiczeniach odbywanych na terenie FR (lub z udziałem jednostek wojsk rosyjskich na innym terytorium).

 3. RIKI

  Ciągłe nakręcanie korby i zwieranie szyków wśród Ruskich musi być! Skąd my to znamy?

 4. wróg

  Czyli założenie jest, iż siły powietrzne i opl Ukrainy nie będą uczestniczyć w konflikcie.

 5. pragmatyk

  Cały czas wygląda to na trenowanie jakiegoś scenariusza politycznego.a nie tylko doskonalenie sztuki wojennej.

Reklama