Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie samoloty szturmowe Su-25 trafiły do Iraku

Do Iraku trafiły pierwsze samoloty Su-25, zakupione w Rosji. Na zdjęciu maszyny typu Su-25SM i Su-25UB rosyjskich sił powietrznych. Fot. Alan Wilson/flickr/CC-BY-SA 2.0.
Do Iraku trafiły pierwsze samoloty Su-25, zakupione w Rosji. Na zdjęciu maszyny typu Su-25SM i Su-25UB rosyjskich sił powietrznych. Fot. Alan Wilson/flickr/CC-BY-SA 2.0.

Do Iraku trafiły pierwsze samoloty szturmowe Su-25, pozyskane w Rosji w celu wzmocnienia irackich sił powietrznych w walkach z rebeliantami Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu - donosi BBC.

Jak pisze BBC, do Iraku dostarczono pierwszych pięć używanych samolotów szturmowych Su-25. Maszyny zostały zakupione w Rosji z myślą o pilnym wzmocnieniu potencjału sił zbrojnych Iraku w walce z terrorystami. Władze irackie miały wcześniej zawrzeć umowę dotyczącą dostawy szturmowców z Rosją i Białorusią, a jej wartość mogła wynieść około 500 mln USD.

Kilka dni wcześniej iracki premier Nuri Al-Maliki zapowiedział, że pierwsze "rosyjskie" samoloty trafią do Iraku w ciągu "dwóch lub trzech dni". Pojawiały się także informacje o przekazaniu przez Iran partii nawet ponad 100 samolotów, których piloci uciekli z Iraku w czasie wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Irackie szturmowce Su-25 mogą wejść do działań w ciągu kilku dni.

W czasach Saddama Husajna samoloty szturmowe Su-25 znajdowały się na wyposażeniu irackich sił powietrznych i były wykorzystywane bojowo, między innymi w czasie wojny iracko - irańskiej. Oprócz samolotów Su-25 irackie władze podjęły także kroki w celu pilnego pozyskania śmigłowców bojowych Mi-24 w Czechach. Zakupione w USA myśliwce wielozadaniowe F-16 według dostępnych informacji nie zostały jeszcze dostarczone. Nad Irakiem operują natomiast od kilku dni uzbrojone bezzałogowce sił Stanów Zjednoczonych, oficjalnie w celu ochrony amerykańskich doradców wojskowych obecnych w kraju.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Andrzej

  żaden to sukces rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego !, wiadomo że władze Iraku nie są samodzielne i to amerykanie decydują o tym gdzie i co kupują, jest to element normalnego w stisunkach miezynarodowych układu - wy nie wspieracie Baszara w Syrii (przynajmniej nie otwarcie ) a my "przekonamy" i "pozwolimy" "niezależnemu" rządowi irackiemu na zakup broni u was. Przeciez nikt rozsądny w USA nie pozbawiłby amerykańskich firm zamówień na potencjalny kolejny sprzęt za miliard USD !!, to są miejsca pracy, pienądze i kapitał dla kongresmenów i senatorów w których okręgach wyborczych te przedsiębiorstwa się znajdują.., ciekawe kto jeszcze pamięta informacje że to my mieliśmy zarabiac kokosy na sprzedazy broni dla "nowego" Iraku :-) ?

 2. Oj

  A ja przy okazji tych dostaw ruskiego "złomu" dla Iraku chciałbym zwrócić uwagę na fakt, a mianowicie; Niejaki Pan JACWOL nie raz wygłaszał teorie,iż USA w razie 'W" mogą nam i innym kompanom z NATO szybko dostarczyć f-16 (200-300 szt) i inne uzbrojenie. Niestety jak widzimy na załączonym obrazku, to ruskie mogą i przejmują inicjatywę w tym temacie a jankesi pod rękę z innymi, w tym z naiwnymi polaczkami rozpętali tam wojenkę a teraz nie są w stanie szybko niczego dostarczyć. Podobnie - nie daj Boże było by i w naszym przypadku czego dowodem są słowa Sikorskiego i Obamy. << umiesz liczyć - licz na siebie >>

  1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

   juź nasz najwiekszy "maź stanu" zauwaźyl ,o dziwo! - trafnie ,źe dasz malpie brzytwe ,to sobie krzywde zrobi...

  2. Marcin

   Jankesi rozpętali wojenkę, a i owszem, a następnie ją zakończyli. Gdy amerykańskie wojska wychodziły z Iraku w 2011 r., rebelia sunnicka była stłumiona. Wojsko po prostu załadowało się na ciężarówki i wyjechało z kraju autostradą do Kuwejtu - nie było ataków ani ajdików przy drodze, miejscowi rebelianci byli na tyle słabi i przetrzebieni, że nie stać ich było już na żadne zorganizowane ataki. Przypomnę, że wycofanie wojsk USA z tego kraju było obietnicą wyborczą Obamy, ale PEŁNE wycofanie miało miejsce pod naciskiem premiera Malikiego, który uznał, że dostał we władanie całkowicie spacyfikowany kraj i będzie teraz on rządził, a murzyn (w tym przypadku Obama) zrobił swoje i teraz może (a nawet musi) odejść z jego udzielnego księstwa, bo jeszcze będzie bruździł. No to dwa lata później (dopiero dwa lata po wycofaniu Amerykanów) sytuacja zaczęła się rypać, a trzy lata później powstał chaos obecny.

  3. Igor

   o przekazywaniu samolotow przez USA nie pisal Jacwol tylko inna osoba . A ruskie wysyłaja uzbrojenie urzywane bo nowego niechca kupowac od nich . Egipt chcial Mi-28 bo usa nalorzylo embrago a jak je zdjelo to Faraoni zapomnieli odrazu o rosjanach i zamowilo AH-64 . z irakiem w wielu dziedzinach jest tak samo niemowiac juz o pakistanie czy indonezji ktore zamiast rosyjskich samolotow woleli urzywane F-16 bo jak sie okazało sa lepsze

 3. pinokio

  rosja bierze irak ,dostawy broni i powinna stworzyc koalicje irak ,iran ,syria i po ssameryce i saudach w tym regionie i ich terrorystach.

  1. l4rs0N

   Lecz się i tyle w temacie.

 4. zielony ludek

  Pilotow skad wezma?

  1. Elf

   Z armii Saddama ludku... tak samo jak pilotów Mi 24...

 5. Elf

  Okładka jednego z tygodników w USA: Obama w stroju pilota na lotniskowcu a w tle startujący z lotniskowca samolot z komentarzem: "Back to Iraq. As Special Forces soldiers arrive, should Obama launch airtstrikes?" Wewnątrz dość obszerny artykuł mówiący o tym, że: siły specjalne już działają, drony już atakują, nad atakami załogowców jeszcze się zastanawiają, gdyż wojska wroga to partyzantka mocno rozproszona i nie wiadomo, czy opłaca się uruchamiać lotnictwo... w każdym razie chodzi o to, aby jak najmniejszym udziałem bezpośrednim amerykanów wesprzeć Irak w tym aby sobie sam poradził...

 6. HOOK

  Altair napisał że kupili SU 27 a tutaj jest informacja że SU 25, wiec gdzie jest prawda.

  1. z prawej flanki

   Zależy jak zamierzają je użytkować ; czy do bieżących potrzeb zwiazanych z powstrzymaniem ofensywy islamistów czy perspektywicznie - jak F -16? Jeżeli chodzi o przypadek pierwszy ,to Su25 doskonale znają ; te maszyny zapewne mogłyby wejść do walki niejako z "marszu".

  2. Tom UK

   Na BBC pokazywali wyladunek SU25 z samolotu transportowego. (odczepione skrzydla i pionowy statecznik) - podaja ze moga wejsc do akcji w 3-4 dni.

 7. ja

  Im mniej ich w Rosji i Białorusi tym lepiej. Pewnie część z nich zestrzelą i może trzeba będzie uzupełnić straty. Rosjanie wszystkich SU-25 i Su-24 nie zastąpią Su-34. Jeszcze jak się wykruszą Su-27 i Mig-29 to za 10-15 lat Rosja może będzie miała 200 - 350 sprawnych myśliwców/szturmowców.

  1. chorąży

   Su 34 nie zastąpią i nie będą zastępować "szturmowców" su 25 su 25 jest już ponad setka, ponad 200 jest mig 31, które są systematycznei modernizowane, nadal kupują mig29 -34, tak samo klony su 27 itd itd wiec pewnie będą dysponowaćok 1000 nowoczesnych samolotów

  2. czarnowidz

   Biorąc pod uwagę zdecydowanie większą celność uzbrojenia Su-34, większe możliwości np. w zakresie ataku kilku celów na raz i precyzję jego nawigacji w porównaniu z Su-24 oraz nieporównanie większą przeżywalność bojową Su-34 w porównaniu z Su-24, Rosjanie spokojnie mogą ich mieć 8x mniej niż Su-24 a i tak ich możliwości bojowe będą zdecydowanie większe. I jak już na liczby patrzymy, to NATO w Europie ma już tylko drobną cząstkę tej liczby myśliwców i systemów obrony przeciwlotniczej jaką miało w czasach, gdy Sowieci mieli 1000 Su-24 w służbie. Dlatego zakontraktowana liczba Su-34 jest dla Rosji zupełnie wystarczająca, a jak NATO w Europie zacznie się bardziej zbroić, co wątpliwe, to Rosja zakontraktuje więcej.

 8. AX

  Z dzisiejszej perspektywy zakup F-16 można uznać za błąd. Ze względu na niestabilną sytuację Iraku, SP tego kraju powinny dążyć do zwiększenia potencjału ilościowego, skupiając się głównie na zakupach używanego, nie zawsze najnowocześniejszego sprzętu, który szybko i tanio można by wprowadzić do użytku. Szkoda, że dopiero teraz doszli do takiego wniosku i zaczynają pozyskiwać samoloty z Rosji, być może też z Białorusi czy Iranu.

 9. z prawej flanki

  a potrzebne sa im te F-16 ; ciekawym do czego? Ten uźytkownik w zupelności powinien zadowolić sie posadamowskimi tankami ,które poniewieraja sie tam jeszcze setkami czy owymi rosyjskimi szturmowcami ; do walki z ta zgraja podobnych im islamskich dzikusów w sandalach - bez watpienia to wystarczy. Dość ,źe zmarnowali juź chyba z polowe Abramsów ,bo nadal ich dowódcy tkwia jeszcze w epoce nauk sowieckich doradców ; hurra i do przodu a piechota robi tyly... .No ,z tym "do przodu" jednak to jest róźnie...

 10. patriota

  To nie takie proste :) Jedno wydarzenie - kilka interpretacji. Co rzeczywiście przyleciało do Iraku? a) 10 (5?) Su-24, b) 5 Su-25, c) 10 (6?) Su-30 K, d) 10 (6?) Su-30 MKI, e) 10 (6?) Su-30 SM,

Reklama