Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie rakiety kierowane w Strefie Gazy

Fot. V.Kuzmin/Wikipedia
Fot. V.Kuzmin/Wikipedia

Izraelscy żołnierze odkryli nowoczesne rosyjskie przeciwpancerne pociski rakietowe Kornet-E w magazynie Hamasu. Zapasy rakiet, improwizowanych ładunków, broni strzeleckiej i amunicji znajdowały się w meczecie połączonym z systemem tuneli. 

Jak poinformował izraelski portal informacyjny Rishonim, oddziały operujące w Strefie Gazy zajęły magazyn broni znajdujący się w jednym z meczetów. Był on połączony z siecią tuneli podziemnych, służących do skrytego transportu broni i wyposażenia.

Poza mapami, środkami łączności, bronią palną i zapasami amunicji oraz materiałów wybuchowych odnaleziono w nim również zapasy granatników ręcznych RPG-32 i  kierowanych pocisków rakietowych 9M133 Kornet-E.

Rosyjski Kornet-E, to jeden z najnowocześniejszych systemów rakietowych tego typu. Posiada laserowy półautomatyczny system naprowadzania, celownik termowizyjny, a jego maksymalny zasięg wynosi 5,5 km. Głowica tandemowa wykazuje się dużą skutecznością w zwalczaniu celów chronionych pancerzem reaktywnym i kompozytowym.

Pociski tego typu stanowią poważne zagrożenie dla pojazdów opancerzonych IDF. Wiadomo, że Kornety zostały wcześniej zakupione przez Syrię, a od 2012 roku produkcję lokalnej kopii systemu przeciwpancernego miał rozpocząć Iran. Rakiety Kornet były wykorzystywane między innymi przez libański Hezbollach w czasie wojny w 2006 roku. 

Reklama

Komentarze (9)

 1. laki

  ciekawe ile zniszczyly lub uszkodzily merkaw.vt

 2. ppor.

  no to może czas na Iron Dome dla Ukrainy? taki tam drobny rewanż ;).

 3. Hmmm

  Hamas w odwecie odkrył szeroką paletę amerykańskiej technologii wykorzystywanej przez armię Izraela.

  1. mira

   Mylisz się to hamas nic nie odkrył i Izrael nic nie ukrywa,technologia jest Izraelska podtrzymywana finansowo przez USA ale nie za darmo za to Izrael daje im prawo do używania tej technologi dla własnego użytku,chciałbyś ale tak nie jest.

  2. bono

   szkoda tylko że izrael jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów na świecie nie tylko w temacie wojskowym, "hmmm" technologie sprzedaje i jednym i drugim (ruskim i amerykanom) ale co też ty o tym możesz wiedzieć i co też możesz wiedzieć o tym konflikcie.

 4. patriota

  Palestyna jest państwem de facto (3,5-4,0 mln Palestyńczyków, wyodrębnione terytorium, trwałe struktury władzy). Także od końca 2012 roku jest państwem de iure (rezolucja ONZ, dodatkowo wcześniej nawiązała relacje dyplomatyczne z innymi państwami), a proces legitymizacji władz państwa na arenie międzynarodowej trwa już prawie 25 lat. Jest tylko jeden problem. Moja mama patrząc na mapę Izraela zawsze mówi : "co za idiota umieścił Palestynę w środku Izraela?". Przecież trzeba było zrobić jak w Polsce po wojnie: "przesiedlić ludność- Palestyńczykom dać Północ, Izraelowi Południe. I byłby spokój..."

 5. jaan

  Wojna pomiędzy USA i Rosją trwa od dawna. Co jakiś czas wybuchają lokalne konflikty które są tego dowodem.

 6. Jan Zrzędalski

  Ale kornet w żadnej z wersji (o ile dobrze pamiętam) nie przebije się przez system trophy - z resztą pod jednym z niedawnych artykułów na DF24 była dyskusja bardziej zorientowanych niż ja użytkowników. Tak więc szkoda zachodu i pieniędzy na strzelania które i tak na 90% spowodują tylko szybką odpowiedź załogi merkavy.

  1. Arek

   No nie tak dokładnie. Kornet może dać radę Merkavie I uderzając w przedni jak I boczny pancerz. To naprawdę skuteczna broń.

 7. Zdzicho

  Palestynczycy maja swoj rzad I swoje panstwo , moga kupowac co chca I u kogo chca , nawet u Rosjan . Kopanie tuneli w swoim panstwie tez nie jest przestepstwem . W izraelskich magazynach sa bomby atomowe , neutronowe , a I chemiczne tez by sie znalazly . Tunele tez napewno sa .

  1. is_idf

   nie ma takiego państwa palestyna i nigdy w historii nie było. W tzw. autonomii, niesłusznie nazywanej "zachodnim brzegiem" władzę sprawuje uzurpator Abbas z Fatah, któremu kadencja dawno minęła (not abene szkolony swego czasu przez KGB Andropowa) a w Gazie Hamas - terrorystyczna organizacaja islamskich psychopatów. Tunele, owszem mozna sobie drążyć, ale nie pod inne państwa. A tak było z tymi tunelami, zbudowanymi zreszta za Twoje pieniadze. UE władowała w tzw. palestyńczyków w ostatnich latach ponad 5 miliardów euro (dodatkowy miliard Katar oraz USA), z której to kasy tak zwani palestyńczycy (To są Arabowie palestyńscy - nazwa Palestyńczyk, jeszcze do lat 60-tych ub. wieku oznaczała Żyda tam mieszkającego) większość rozkradli. Zamiast budować szkoły, oczyszczalnie scieków, rolnictwo, odsalarnie wody morskiej itd. zbudowali sobie podziemną paranoję, kupili ponad 10 tyś rakiet (żadne państwo NATO w Europie nie ma tego tyle). A teraz płaczą, że im ichniejszą "żelazną kopułę" Izrael narusza. Bo Rakiety izraelskie służą ochronie swoich obywateli (gdyby nie "żelazna kopuła" to ofiar byłyby tysiące) a rakiety bandziorów za to sa "chronione" przez żywe tarcze, z dzieci i cywili. W dodatku, jeżeli ktoś tam nie chce być "żywą tarczą" to się go bije lub nawet zabija. W konliktach na Bliskim Wschodzie od 1948 roku zginęło ponad 11 milionów Arabów. 0,3 procenta to ofiary wojen arabsko-izraelskich.I przede wszystkim od 1948 roku Izrael nigdy pierwszy nikogo nie zaatakował. po 2005 roku gdy Izrael oddał dobrowolnie Gazę, do dzisiaj bandyci wystrzelili na Izrael ponad 12 tys. rakiet a w ciągu osatatniego miesiąca 3 500...i tak cierpliwość mieli gigantyczą,

  2. ffknjlk

   Nie mają swojego rządu, nie mają swojego państwa. Terroryści nie mogą kupować czego chcą i gdzie chcą. Kopanie tuneli w swoim państwie nie jest zabronione ale pod granicą już tak. Zacznij czytać

 8. ik

  skoro one tam były dlaczego hamas ich nie wykorzystywał..? zachwywał na wilkanoc czy co... grupy mające takie uzbrojenie wykorzystały by go na samym początku konfliktu..bo nie ma na co czekać.... walić ile się ma i potem chodu....

  1. ito

   Ty się nie znasz, gdyby tak zrobili Csalach mógłby nie znaleźć dowodu na zbrodnicze wspieranie Hamasu przez Rosję.

 9. laki

  kornety niszczą izraelskie merkawy.

  1. janek

   Tak a ile zniszczyły?

Reklama