Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie pociski testowane w Indiach

Samolot Su-30 MKI Indyjskich Sił Powietrznych. Fot. Ministerstwo Obrony Indii via Facebook [mod.gov.in]
Samolot Su-30 MKI Indyjskich Sił Powietrznych. Fot. Ministerstwo Obrony Indii via Facebook [mod.gov.in]

Indyjskie ministerstwo obrony poinformowało o udanych odpaleniach nieujawnionych rosyjskich rakiet powietrze-powietrze „o zasięgu pozahoryzontalnym” z samolotu Su-30 MKI. Test miał miejsce w rejonie Zatoki Bengalskiej. Według informacji przekazanych przez Indie, w najbliższych dniach mają się odbyć kolejne próby z użyciem samolotów MiG-29 oraz Mirage.

Indyjski resort obrony poinformował, że w trakcie wykonywania zadania zniszczone zostały dwa zdalnie sterowane cele latające Banshee. Jeden z nich miał znajdować się na "niskiej", drugi na "średniej" wysokości. Test miał miejsce w rejonie Zatoki Bengalskiej. Według informacji przekazanych przez Indie, w najbliższych dniach mają się odbyć kolejne testy użytkowe nowych pocisków z wykorzystaniem samolotów MiG-29 oraz Mirage.

Choć nie wskazano dokładnie, o jaką rodzinę rosyjskich rakiet chodzi w tym przypadku, podejrzewa się, że są to konstrukcje dostarczone przez zakłady GosMKB "Wympieł". Przedmiotem zamówienia byłyby wówczas pociski RVV-MD (krótkiego zasięgu), RVV-SD (średniego zasięgu) oraz RVV-BD (wspomniane wersje o zasięgu pozahoryzontalnym).

image
Moment odpalenia pocisku z samolotu Indyjskich Sił Powietrznych. Fot. Ministerstwo Obrony Indii via Facebook [mod.gov.in]

 

Rosyjskie konstrukcje są eksponowanym elementem wyposażenia Indyjskich Sił Powietrznych. Samoloty Su-30 MKI oraz MiG-29 stanowią podstawę lotnictwa myśliwskiego, wśród maszyn szturmowych dominują natomiast konstrukcje MiG-27.

Indie jednakże dają też to zrozumienia, że nie zamierzają się zamykać na inne opcje (o czym świadczy m.in. zamówienie 36 samolotów Rafale). Obecnie, władze w Dehli poszukują nowego samolotu wielozadaniowego - chodzi o kontrakt na ok. 110 maszyn dla sił powietrznych i 57 dla marynarki. Stąd też trawające obecnie starania Rosjan o utrzymanie chłonnego rynku indyjskiego.

Reklama

Komentarze (4)

 1. hym108

  Politycznie Indie - ciekawa sytacja. USa groza sankcjami i nagrodami (za s400) takze za kupowanie Iranskiej ropy. Indie wyslaly tez swoje nieszczciele (1 lub 2) na wszelki wypadek do Ciesniny Ormuz. Ciekaw jestem jak Indie beda lawirowc miedzy Usa a Rosja i reszta swiata/

 2. halny

  Ondie zakupiły właśnie od Rosji za 700 mln pociski P73,R77 i ch-31, okazało się również, że pakistańskie amram sąbezskuteczne w stosunku do indyjskich su-30 mki

  1. Fanklub Daviena

   To Indie kupowały takie starocie zamiast R-74 czy R-74M (nowszych R-74M2 Rosjanie raczej nie sprzedadzą) i R-77M?

  2. asd

   Gdzie się okazało? Kilkadziesiąt lat konfliktów zbrojnych pokazują, że jak coś zostaje zestrzelone to zwykle nazywa się to MiG lub Su...

  3. Davien

   No jak tak zwiewali ze nawet AMRAAM miał trudnosci z dogonieniem... Za to okazały sie zabójcze dla innych indyjskich maszyn a rosyjskei R-73 i R-77 były bezskuteczne wobec pakistańczyków:) Aha czyli Indie kupiły odpowiednik AIM-9M i AIM-120A, ciekawe. Oraz przeciwokretowe Ch-31PK, przynajmniej jeden dobry zakup to ten pocisk.

 3. Voodoo

  Tu chodzi o o R87 lub R97....jeden ma paliwo stałe nowej generacji drugi strumieniowy o trójstopniowym naprowadzaniu ( wg. Chińczyków)... "Ruskim" chodzi o sprzedaż FlankeraH i próbują co tylko mogą.... na razie te pociski są w fazie...."wczesno dziecięcej "

  1. yaro

   możesz napisać skąd bierzesz te bzdury? jest tak: "Rosja podpisała z Indiami kontrakt na dostawę 300 rakiet P-P bliskiego zasięgu R-73 oraz 400 rakiet średniego zasięgu R-77. W/g niepotwierdzonych informacji suma kontraktu opiewa na 700 mln . Zawarta umowa przewiduje również zakup bliżej nie określonej liczby rakiet przeciwradiolokacyjnych Ch-31."

 4. Gracz

  Indie mogą kupić prawie wszystko, ciekawe co wybiorą.

Reklama