Siły zbrojne

Rosyjskie okręty podwodne: remonty zamiast nowych jednostek

Okręt podwodny „Karp” typu Sierra w trakcie prac remontowych w stoczni Zwiezdoczka – fot. zvezdochka_ru
Okręt podwodny „Karp” typu Sierra w trakcie prac remontowych w stoczni Zwiezdoczka – fot. zvezdochka_ru

Nie mając pieniądze na nowe atomowe okręty podwodne Rosjanie kontynuują proces remontowania starych jednostek, w tym tych, które od kilkunastu lat stały przygotowane do złomowania.

Zgodnie z informacją przekazaną przez RIA Novosti rosyjski minister obrony podpisał umowę ze stocznią Zwiezdoczka w Siewierodwińsku na remont dwóch starych, pochodzących jeszcze z czasów zimnej wojny, atomowych okrętów podwodnych projektu 945 i 945A typu Barracuda/Kondor (zgodnie z opisem NATO – typu Sierra).

Według przedstawiciela stoczni Zwiezdoczka prace będą przeprowadzone na okręcie, który stoi już od ponad 10 lat na stoczni oraz na jednostce, która ma zostać przyholowana do Siewierodwińska jeszcze w tym roku. Ma to pozwolić na ich wykorzystanie jeszcze przez co najmniej 10 lat.

Stocznia Zwiezdoczka już zaczęła prace na pierwszej jednostce typu Sierra „Karp” (obecna nazwa „Tuła”) związane m.in. z wymianą paliwa w jej reaktorze atomowym. Planowany czas zakończenia remontu to 2017 r. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli rosyjskich sił morskich do 2020 r. ma zostać wyremontowanych w ten sposób 10 okrętów podwodnych.

Sierry to jednostki o wyporności 8200/10400 ton posiadające kadłub z tytanu. Nie dało to jednak oczekiwanej przewagi nad innymi okrętami podwodnymi, ponieważ tytanowe kadłuby zaczęły szybko tracić swoje właściwości z powodu zmian zmęczeniowych spawów. A ponadto były zbyt kosztowne nawet jak na możliwości ekonomiczne Związku Radzieckiego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.