Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie okręty podwodne: remonty zamiast nowych jednostek

Okręt podwodny „Karp” typu Sierra w trakcie prac remontowych w stoczni Zwiezdoczka – fot. zvezdochka_ru
Okręt podwodny „Karp” typu Sierra w trakcie prac remontowych w stoczni Zwiezdoczka – fot. zvezdochka_ru

Nie mając pieniądze na nowe atomowe okręty podwodne Rosjanie kontynuują proces remontowania starych jednostek, w tym tych, które od kilkunastu lat stały przygotowane do złomowania.

Zgodnie z informacją przekazaną przez RIA Novosti rosyjski minister obrony podpisał umowę ze stocznią Zwiezdoczka w Siewierodwińsku na remont dwóch starych, pochodzących jeszcze z czasów zimnej wojny, atomowych okrętów podwodnych projektu 945 i 945A typu Barracuda/Kondor (zgodnie z opisem NATO – typu Sierra).

Według przedstawiciela stoczni Zwiezdoczka prace będą przeprowadzone na okręcie, który stoi już od ponad 10 lat na stoczni oraz na jednostce, która ma zostać przyholowana do Siewierodwińska jeszcze w tym roku. Ma to pozwolić na ich wykorzystanie jeszcze przez co najmniej 10 lat.

Stocznia Zwiezdoczka już zaczęła prace na pierwszej jednostce typu Sierra „Karp” (obecna nazwa „Tuła”) związane m.in. z wymianą paliwa w jej reaktorze atomowym. Planowany czas zakończenia remontu to 2017 r. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli rosyjskich sił morskich do 2020 r. ma zostać wyremontowanych w ten sposób 10 okrętów podwodnych.

Sierry to jednostki o wyporności 8200/10400 ton posiadające kadłub z tytanu. Nie dało to jednak oczekiwanej przewagi nad innymi okrętami podwodnymi, ponieważ tytanowe kadłuby zaczęły szybko tracić swoje właściwości z powodu zmian zmęczeniowych spawów. A ponadto były zbyt kosztowne nawet jak na możliwości ekonomiczne Związku Radzieckiego.

Reklama

Komentarze (7)

 1. dyziokmdr

  z innej beczki. Cytat niejakiego Żukowa ,podobno wybitnego rosyjskiego wojskowego. "Jak Rosja zaczyna wojnę?Zatapia flotę" Bazował na 100 doświadczeniu tegoż kraju no i w II Wojnie choć mieli Żukowa też UDANIE zatopili większość jednostek w swoich portach....

 2. jang

  taak. Zieloni i podobni szaleją jak sie próbuje budować elektrownie atomowe.Opowiadają z rozmaitymi pseudo ekspertami o zagrożeniach.Ale jakoś cicho o pływających z głowicami termonuklearnymi rozpadających się pudłach z elektrowniami atomowymi na pokładach.A jest ich chyba ponad 250 na świecie. W baaardzo rozmaitym stanie technicznym

  1. bruno

   Pamiętajmy, że bycie "zielonym " to sposób na biznes a nie światopogląd - patrz na fale demagogii jaka przelewa się przez ich fora a jednocześnie cisza wokół źródeł finansowania. Co prawda pecunia non olet powiedział papież ale tu też się ciśnie...

 3. kacap

  wypowiadaja sie wielcy europejczycy z potezna flota podwodna buahaha

  1. krzysiek2103

   My nie mamy ambicji zakładania baz morskich na całym świecie. A u kacapów może się okazać że bazę na Kubie miejscowa ludność będzie musiała dokarmiać by z głodu nie zdechli odcięci od macierzy.

  2. Uważny

   Rosyjska flota podwodna jest najpotężniejsza na świecie - ale ta spoczywająca na dnie i w basenach portowych...

 4. dddd

  hehe, już im się odbiło tym krymem ?? ;)

  1. AS

   @dddd - oby...

 5. Paweł

  I dobrze że ich nie stać. Nie chciałbym aby Rosja władała potężną, nowoczesną atomową flota podwodną...

 6. olo

  Nie ma się co śmiać, taki wiekowy atomowy złom będzie stanowił zagrożenie i to ogromne nawet w czasach pokoju, bo nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie to eksploduje. Zastanawiam się skąd Rosja chce wziąć tak ogromne środki na modernizację armii jak zapowiadają - przecież koszty aneksji Krymu czy samej demonstracji siły w ostatnim czasie są ogromne - dziesiątki jednostek powietrznych, morskich i lądowych jest w ciągłym użyciu /paliwo, amunicja, części zamienne, przeglądy/ przecież to sporo kosztuje. Albo oni są dużo bogatsi niż nam się zdaje albo im się wydaje, że ich stać - obie wersje są dość niebezpieczne bo zawsze na końcu grozi to poważnym kryzysem a nawet konfliktem.

 7. bebe

  Kacapia szykuje sobie następne "Kurski":)

Reklama