Reklama

Siły zbrojne

„Rosyjskie” Mistrale płyną do Egiptu

Śmigłowcowiec desantowy Mistral. Fot. Andrzej Nitka
Śmigłowcowiec desantowy Mistral. Fot. Andrzej Nitka

Prezydent Francji Francois Hollande uzgodnił z prezydentem Egiptu Abd al-Fattah es-Sisim warunki sprzedaży dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Oznacza to, że jednostki pierwotnie przeznaczone dla Rosji trafią do Kairu.

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym przez Pałac Elizejski obydwaj prezydenci warunki, na jakich Mistrale trafią do Egiptu. Kair otrzyma więc dwa okręty desantowe, przeznaczone pierwotnie dla sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Kontrakt na dostawę dwóch okrętów desantowych typu Mistral do Rosji został podpisany w 2011 roku, jego wartość szacowano na 1,2 mld euro. Wobec kryzysu na Ukrainie francuskie władze zdecydowały jednak w listopadzie 2014 roku o bezterminowym zawieszeniu dostaw okrętów dla Rosji.

Paryż i Moskwa prowadziły szeroko zakrojone negocjacje dotyczące warunków anulowania kontraktu i wysokości odszkodowania, jakie zostanie wypłacone Federacji Rosyjskiej. Ostatecznie, zgodnie z oficjalnym komunikatem z początku sierpnia br., zdecydowano o zwrocie całości kosztów poniesionych przez Rosjan, natomiast okręty przeszły na własność Francji.

Zgodnie z przyjętym sposobem rozwiązania kwestii Mistrali Paryż otrzymał dowolność w dysponowaniu okrętami, co otworzyło drogę do ich sprzedaży do Egiptu i tym samym skompensowania co najmniej części strat, poniesionych wcześniej wskutek anulowania kontraktu.

W ostatnich latach Egipt odnowił w pewnym stopniu współpracę przemysłową z Federacją Rosyjską. Przeprowadzono między innymi dostawy zestawów przeciwlotniczych Buk i Tor. Przypuszczalnie zostały one zmodernizowane do, odpowiednio, wariantów Buk-M2 i Tor-M2. 

Reklama

Komentarze (27)

 1. Wiktor

  Ciekawe po ki Egiptowi lodołamacze coś czuję że znajdą się one w Rosji

 2. kyś

  Zawsze mogą odsprzedać Ruskim ;-)

 3. fwge

  wkrótce rosyjski specnaz.....przejmie w trakcie podróży te okręty ...a z okrętu podwodnego na morzu śródziemnym obsadzą go załogą pryzową i przy wsparciu lotnictwa wprowadzą na Krym.......zobaczycie....

  1. v_v

   Mówisz bzdety, nie myślisz. Z geografii też słabo, nie wiesz co to Bosfor i nie odróżniasz morza czarnego od śródziemnego.

 4. dejw

  skoro Francuzi odzyskali pieniądze to niech zabierają te helikoptery

  1. Urko

   Rosjanie postawili warunek, że strona kupująca Mistrale musi kupić również rosyjskie śmigłowce...

 5. patriota

  Wokół Egiptu dużo państw upadłych: Sudan (konflikt), Somalia (piraci), Libia (przemyt ludzi i ideologii), Jemen (blokada morska), Izrael (konflikt), nawet Erytrea.

 6. gmo

  Żeby mieć 100% pewności, że Mistrale nie trafią do Rosji, odsprzedane jej teraz przez Egipt w zamian za dostawy innego sprzętu, Polska powinna sama je odkupić, po czym, żeby nie płacić za utrzymanie niepotrzebnych okrętów, zatopić je na szlaku, którym ma biec druga nitka Nord Streamu. Też byśmy upiekli dwie pieczenie za jednym zamachem, jak żabojady, a byłoby to takie polskie....

 7. Stelle

  Będą się świetnie nadawały do transportu emigrantów na kontynent.

 8. gosc

  A co z technologia przekazana rosji? Zgodnie z kontraktem pomiędzy Ministerstwem Obrony Rosji a francuskim DCNS (konsorcjum budującym mistrale) są trzy typy technologii, które zostały przekazane - powiedział Aleksiej Dikij z departamentu współpracy technicznej. Wyjaśnił, że dwie pierwsze technologie zostaną przekazane ministerstwu obrony, a trzecia powinna trafić do rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Admiralteisky Verfi. Zdradził, że w ostatnim przypadku chodzi o technologię wielkoblokową. Dikij powiedział, że Admiralteisky Verfi otrzymał już od Francji wstępne plany i przystosował je do budowy elektrowni Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, przy konstrukcji której wykorzystywana będzie ta technologia.

 9. zorro

  transakcja ponoć finansowana z Rijadu. transakcja nie będzie żadnym zaskoczeniem

 10. Kosa

  Przyznać się szczerze,kto obstawiał ze to własnie Egipt przygarnie Mistrale?Szkoda ze nie było żadnych zakładów bukmacherskich w tej kwestii.Egipt miałby raczej wysoki spread.Choć jeśli przyjrzeć się bliżej,ma to wszytko jakiś logiczny sens,nieprawdaż?

 11. gfdgf

  Egipt i Rosja są w sojuszu więc co za różnica czy temu czy temu ? Jestem wściekły na francuzów !!!!! kolejni z zachodu !!!

  1. Zenio

   Egipt w sojuszu z Rosją ? Chyba w jakimś równoległym świecie ?

 12. Kołacz

  Mnie z kolei nie zdziwi zakup przez Egipt pierwotnie przeznaczonych do nich rosyjskich śmigłowców. W gruncie rzeczy sprzedaż do Egiptu w jakimś sensie zadowala i Francuzów i Rosjan. Każda ze stron pozbywa się w jakimś sensie niechcianego sprzętu i wzmacnia swoją pozycję na Bliskim Wschodzie.

 13. Wlad

  Te Mistrale Egiptowi są raczej niepotrzebne. Kto zagwarantuje, że nie zostaną odsprzedane ... Rosji?

  1. Kael

   Odpowiednio skonstruowana umowa, może ona zakazać odsprzedaży "osobom trzecim" pod groźbą kar finansowych takich że hej. Jako że Francja jest szczodra finansowo dla Egiptu to może coś takiego zadziałać. O ile będzie.

 14. Miki

  świetnie się nadają do zwalczanie piractwa na morzu Czerwonym, Somalijczycy załatwieni wszyscy, jednym takim.

  1. biedr

   Bzdura. Równie dobrze można porównać do opanowania sytuacji w Afganistanie po 2001. Nie do opanowania.

 15. Afgan

  To może być transakcja powiązana. Egipt kupuje te okręty chociaż ich tak na prawdę nie potrzebuje, przekazuje je Rosji w zamian za dostawy powiedzmy Su-30 i S-300 sfinansowane z francuskiego odszkodowania dla Rosji. Ale by Francuzi minę zrobili ze zdziwienia, a to całkiem prawdopodobne.

  1. kl

   Żadnej miny by nie zrobili bo wszystko wskazuje na to, że właśnie o takie przekazanie tych okrętów chodziło. Wil syty i owca cała no i USA się nie czepiają. A żabojady upieką dwie pieczenie za jednym razem.

 16. gośc

  Tylko patrzeć kiedy zostaną odsprzedane przez Egipt Federacji Rosyjskiej.

 17. Podbipięta

  Te moskiewskie Mistrale to takie trochę lodołamacze są /wymóg Kremla /,więc w sam raz na Morze Czerwone.Bo jak się przed Mojżeszem rozstąpi owo morze to nuż i zima przyjdzie i śnieg popada albo jakaś się góra lodowa objawi i ......

 18. A_S

  A kiedy Egipt sprzedaje okręty Rosji ?

 19. Łukasz

  A jak myślisz? kto powstrzyma miliony Syryjczyków jak kalifat przejmię całą Syrię? superokręt Gawron?

 20. madzia

  "Według źródeł dyplomatycznych Kair chce, aby jeden z okrętów obecny był na Morzu Śródziemnym, a drugi pełnił służbę na Morzu Czerwonym, dzięki czemu mógłby być wykorzystany w przyszłej operacji w Jemenie, gdyż Egipt należy do koalicji walczącej z rebeliantami Huti. Kontrakt na zakup francuskich okrętów przez Egipt nie jest jedyny, jak Kair zawarł z Paryżem w tym roku. Wcześniej Egipt zdecydował się na zakup 24 francuskich myśliwców za 6 mld dolarów, które - według zapowiedzi Sisiego - mają być wykorzystywane podobnie jak mistrale do walki z Państwem Islamskim. " za wp, skąd to info?

 21. lukas

  Jeszcze tylko 20 poduszkowcow zubr i za pare lat bedzie zabawa na calego

 22. Guard

  Za dwa lata okaże się, że Egiptu nie stać na Mistrale i będą zmuszeni je sprzedać... Rosji. Tak się zdawało, że Rosja za szybko zrezygnowała z trzymania Francji w szachu.

 23. huelle

  Beda jaja jak egipt odsprzeda je teraz ruskim

 24. DSA

  to pewnie Rosja sprzeda im śmigłowce do kompletu. Swoją drogą po co Egiptowi te śmigłowcowce?

 25. WojtekMat

  Ciekawe czy Egipt ma prawo odsprzedać je Rosji.

Reklama