Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie lotnictwo otrzymało dwa samoloty Tu-214ON

Dla realizacji traktatu o otwartych przestworzach rosyjskie siły powietrzne nabyły dwa samoloty Tu-214OH – fot. Oleg Belyakov/Wikipedia
Dla realizacji traktatu o otwartych przestworzach rosyjskie siły powietrzne nabyły dwa samoloty Tu-214OH – fot. Oleg Belyakov/Wikipedia

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało o wprowadzeniu do rosyjskiego lotnictwa dwóch samolotów Tu-214OH, które mają pomóc w realizacji traktatu o otwartych przestworzach.

Traktat „Open Skies Treaty” wszedł w życie 1 stycznia 2002 r. i pozwala na loty nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych w przestrzeni powietrznej nad terytoriami krajów-sygnatariuszy. Ma to pozwolić na nadzorowanie innych państw j o działania wojskowe.

Każdego roku na terytorium Federacji Rosyjskiej przeprowadza się 60 zagranicznych inspekcji. W innych krajach jest to 15 do 41 inspekcji i do 41 lotów rozpoznawczych w ramach traktatu o otwartych przestworzach.

Nad Rosją loty zwiadowcze wykonują najczęściej samoloty: OC-135B, C-130, SAAB-340B, CN-235, AN-30 i AN-26, natomiast do lotów nad terytoriami innych państw – sygnatariuszy wykorzystywało się samoloty Tu-154M LK-1. Samoloty Tu-214ON powstały w celu zastąpieniu tych ostatnich w realizacji lotów przewidzianych traktatem "Open Skies" i wyposażone są w systemy rozpoznawcze zgodne z tym dokumentem.

Reklama

Komentarze (2)

  1. macier

    lol. zlom. To chyba tu154 z wygietymi skrzydelkami i przesunietymi 2oma silnikami, 3ci odpadl widocznie...nasz po remonice czyzby?

  2. McSimus

    Ładny ;)

Reklama