Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie lotnictwo odebrało myśliwce Su-30M2

Su-30M2 - fot. Suchoj
Su-30M2 - fot. Suchoj

Lotnictwo Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji odebrało w ostatnich dniach dwa samoloty Su-30M2. Po zakończeniu niezbędnych testów trafią one do baz lotniczych w Chabarowsku i Kraju Nadmorskim. Łącznie w służbie znajdzie się sześć maszyn tego typu.

Oba myśliwce pochodzą z partii 16 samolotów tego typu zakontraktowanych w 2012 roku. Dostawy miały rozpocząć się w roku 2014. Su-30M2 to wariant dwumiejscowego ciężkiego myśliwca Su-30 przeznaczony przede wszystkim do atakowania celów naziemnych i nawodnych. Został wyposażony w zaawansowaną awionikę, "szklany kokpit", nowy system nawigacyjny i system obrony przeciwrakietowej.

Samolot posiada dodatkowe przednie powierzchnie sterujące typu kaczka i opcjonalne wektorowe dysze. Osiągając prędkość do 2 Machów samolot posiada zasięg 3 tys. km, ale dzięki możliwości tankowania w locie może zostać znacznie zwiększony.

Uzbrojenie o masie sięgającej 8 ton jest podwieszane na 12 węzłach. Samolot jest dostosowany do przenoszenia uzbrojenia powietrze-powietrze, oraz szerokiej gamy kierowanych pocisków rakietowych i bomb typu powietrze-ziemia.

Rosja posiadała dotąd jedynie 4 maszyny typu Su-30M2, dostarczone w 2011 roku

 

Reklama

Komentarze

    Reklama