Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie czołgi zmieniają "barwy" na Ukrainie

Autor. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraińcy od początku rosyjskiej inwazji zdobyli ponad 130 rosyjskich czołgów różnego typu. Często były to maszyny porzucone, w pełni sprawne i gotowe do prowadzenia działań bojowych, jedynym ich problemem był np. brak paliwa. Ukraińcy starają się jak najszybciej takie pojazdy dostarczyć do warsztatów i po ewentualnych szybkich naprawach wdrożyć do własnych jednostek.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraina dopiero od niedawna rozpoczęła przywracanie sukcesywnie swoich T-72 do służby dzięki modernizacjom przeprowadzanym przez ich zakłady zbrojeniowe. Te doświadczenia mogły być przydatne przy wykorzystaniu zdobycznych czołgów z rodziny T-72 (T-72B/B3/B3M) które stanowią trzon sił pancernych Federacji Rosyjskiej. Wykorzystanie rosyjskich czołgów stronie ukraińskiej dostarcza wiele informacji zarówno w kwestii specyfikacji technicznej, wykorzystania bojowego, jak i wniosków odnośnie do całej tej rodziny wozów (T-72 I T-90).

Na swoim profilu w serwisie Twitter użytkownik Ukraine Weapon Tracker ukazuje zdjęcia czołgów T-72B, T-72B3 i T-90A, które już niedługo wejdą na stan wojsk pancernych Ukrainy. Ukraińcy poza oczywistym zyskiem w postaci uzupełnienia strat czołgów, zyskają cenne doświadczenia jako nowy użytkownik choćby T-90A. Jest to całkowicie nowa konstrukcja w ich siłach zbrojnych, w odróżnieniu np. od rodziny T-80, której byli już użytkownikami i znają ją dość dobrze.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama