Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie czołgi pojawiły się w Donbasie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przynajmniej 3 rosyjskie czołgi wjechały na teren Ukrainy Wschodniej i walczą po stronie separatystów. Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow potwierdził informacje na temat czołgów T-72 widzianych w mieście Śnieżnoje w obwodzie Donieckim.

Reklama

Informacje potwierdził w mediach społecznościach Dmytro Tymczuk, analityk wojskowy z grupy "Sprzeciw Informacyjny". Jego zdaniem w rękach separatystów znajduje się wiele pojazdów i sprzętu pochodzącego z Krymu i należącego wcześniej do armii Ukraińskiej. Dla przykładu transportery opancerzone BTR-70, czy ciężarówki wojskowe.

 Dlatego niewykluczone, że widziane w Śnieżnoje czołgi to nie rosyjskie T-72, ale pochodzące z ukraińskich zapasów "zdobyczne" T-64 . Co prawda na półwyspie nie stacjonowała żadna wyposażona w tego typu wozy jednostka, jednak na początku marca 2014 roku przebazowano około 20 czołgów T-64BW na Krym.  Część z nich z pewnością została zajęta przez Rosjan.

Nie wyklucza to oczywiście możliwości pojawienia się rosyjskich czołgów po stronie donieckich separatystów. Jak informuje Ukraińskie MSW, przez kontrolowane przez nich przejścia graniczne stale wkraczają na terytorium Donbasu kolumny ciężarówek, transporterów opancerzonych, artylerii i dobrze uzbrojonych "ochotników". 

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

 1. cytat

  Co myślicie o takim wpisie: "To nie T72 ale T64BV prawdopodobnie odebrane ukraińskim ciotom profesjonalistom z batalionu czołgów na Krymie. Żarty się skończyły teraz trzeba będzie się natrudzić aby te czołgi zniszczyć. Tymczasem przez granicę przejeżdżają kolejne wrogie tanki , BTRy i artyleria. Zaczyna się robić ciepełko. Mściwy psychopata kurdupel Putinek nie odpuszcza i eskaluje - to mnie cieszy. Teraz będziemy mogli zobaczyć jak Obama się wywiązuje z tego co nam ostatnio tak szczodrze naobiecywała haha. Już widzę te wyrazy głębokiego zaniepokojenia a nawet stanowcze protesty. Któraż to już z kolei przekroczona czerwona lina tow. Obama? Gdzie są te Brygady Pancerne US Army się pytam? Gdyby dzisiaj Obama wydała rozkaz żeby te Brygady ruszyły do Polski a ci zaczęli się już dziś wieczorem pakować to jak dobrze pójdzie będą tu już w ciągu 3-4 tygodni. Jak będą sztormy na Atlantyku to może i za 2 miesiące a tak realnie jak mówi George Friedman z ośrodka Stratfor 3 miesiące. A nasze dzielne profesjonalne Wojsko Polskie? Gen.Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych; "Polska sama jako państwo, swoimi siłami zbrojnymi, nie byłaby się w stanie skutecznie obronić...wojska rosyjskie po przekroczeniu granicy białoruskiej w Warszawie byliby w trzy dni. - Kierunek brzeski operacyjnie jest najkrótszym kierunkiem do Warszawy. Przy założeniu, że to będzie operacja w wyniku zaskoczenia, przy masowej armii rosyjskiej, to jest kwestia 3 dni w Warszawie " (TVN24 13.03.2014)"

 2. podbipięta

  gdy ktoś powie że moskale,to są bracia nas Lechitów,temu pierwszy w łeb wypale,przed kościołem Karmelitów

 3. z prawej flanki

  skoro Rosjanie przejeli niemal w calości pulk MiGów29 z bazy w Belbeku ,to z tych 20 czolgów T-64 przebazowanych na Krym bez watpienia w ich rece wpadla ; nie cześć ,lecz z pewnościa - wszystkie. Czy ten tank na filmiku to jeden z nich ,czy teź jakiś T-72 z jednostki rosyjskiej - dość trudno z powodu odleglości rozeznać ; zreszta waźniejsze od tego jest uprzytomnienie sobie faktu kompletnej utraty kontroli nas wlasna granica przez Ukraińców. Moźe to b/źle wróźyć powodzeniu calej operacji "antyterrorystycznej" prowadzonej przez podlegle kijowskiej wladzy jednostki wojska i tamtejszej "gwardii narodowej" a co za tym idzie grozi to w konsekwencji utrata tego gospodarczo waźnego regionu zach.Ukrainy. Jeźeli te wszystkie info sa wiarygodne (propaganda obydwu stron powala!) ,to ostatnie zapewnienia Wladymira Wladymirowicza o zaprzestaniu wspierania "separatystów" moźna juź po raz kolejny pomiedzy ruskie bajdy wloźyć.

 4. P

  Brzmi jakby co najmniej Rosjanie wkroczyli do Donbasu...

 5. WDeath

  czołg z wideo to na pewno T-64BW, tylko na tym czołgu, wystarczy zwrócić uwagę na charakterystyczne ukształtowanie kaset ERA Kontakt-1. W T-72 z takim pancerzem dodatkowym wygląda to zupełnie inaczej.

 6. Husar

  Może Tusk zamiast się ośmieszać z piratem drogowym przestanie gadać o modernizacji do 2022 a zrobi to w rok bo to już nie są żarty. Putin prowadzi do konfliktu na skalę globalną

 7. jjhk

  I tak je "rozdupcą" ;)

 8. adr

  Czy stacjonująca na półwyspie 36 BOW nie posiadała batalionu t-64 ?

 9. MK

  To jest T-64

 10. Ali komentuje

  Ten czołg prawdopodobnie pochodzi z bazy w Artiemowsku, o którą kilka dni temu walczyli powstańcy. Śnieżnoje jest o około 110 km na południowy wschód od tego miejsca. Nie wiadomo gdzie ten czołg z filmu się przemieszcza i czy w ogóle to są Rosjanie. Być może to Ukraińcy szukają swojego oddziału.

 11. Bolek

  To jest T-64 bez dwóch zdań!

 12. KornelPL

  Przeciez na filmie jedzie T-64BW armii ukrainskiej - nawet silniczek 5TDF (pietiorka :D) gwizdze pieknie.

Reklama