Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie „Bastiony” nad Zatoką Fińską

Fot. Mil.ru
Fot. Mil.ru

Rosyjskie siły obrony wybrzeża przeprowadzą wkrótce duże ćwiczenia w obwodzie leningradzkim. Jednocześnie pod Kronsztadem rozmieszczone zostaną najnowsze kompleksy rakietowe „Bastion” i „Bał” — podał we wtorek dziennik „Izwiestija”.

Dziennik nie podaje daty ćwiczeń, w których wezmą udział siły bazy marynarki wojennej z ob. leningradzkiego. Opisuje je przy tym jako część przygotowań do wrześniowych ćwiczeń Zapad 2021. Izwiestija przypominają w tym kontekście, że minister obrony Siergiej Szojgu oskarżył NATO o zwiększenie aktywności sił sojuszu na Morzu Bałtyckim.

Udoskonalanie obrony na Bałtyku" trwa przez ostatnie lata; Rosja wzmacnia w tym regionie siły nadbrzeżne swojej marynarki wojennej, w tym wojska rakietowe — dodają "Izwiestija.

Systemy Bastion i Bał trafią na wyspę Kotlin, gdzie znajduje się miasto Kronsztad. Ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow powiedział Izwiestijom, że pozwoli to na zamknięcie wejścia do Zatoki Fińskiej — zatoki Morza Bałtyckiego pomiędzy Rosją i Finlandią.

O tym, że nadbrzeżne jednostki rakietowe w obwodzie leningradzkim zostały wyposażone w kompleksy Bał i Bastion, armia poinformowała w czerwcu. Żołnierze już rozpoczęli szkolenia z użyciem tych kompleksów.

Reklama
Reklama

System Bastion został przez armię rosyjską wypróbowany w konflikcie w Syrii. Wyposażony jest w 24 pociski ponaddźwiękowe Oniks (eksportowa nazwa: Jachont). System naprowadzania wyróżnia się wysoką precyzją; pociski mogą niszczyć nie tylko okręty, ale i cele naziemne.

Mobilny system Bał składa się z samobieżnych stanowisk dowodzenia (do czterech) i czterech wyrzutni przeciwokrętowych pocisków manewrujących Ch-35/Ch-35U. Zasięg ich działania sięga 260 km. Dzięki nowoczesnemu systemowi nawigacji system Bał może osiągnąć gotowość do strzelania, z położenia marszowego, w ciągu zaledwie 10 minut.

Źródło:PAP

Komentarze